Health & Beauty Lifestyle

Zakonet në dukje të mira që sjellin në të vërtetë shumë telashe për shëndetin tuaj!

Lëvizja miqësore me mjedisin ka pushtuar miliona njerëz në të gjithë botën. Ka të bëjë me kujdesin për mjedisin në përgjithësi dhe shëndetin tuaj. Dhjetëra zakone të reja të mira shfaqen çdo ditë. Por nëse ndiqni verbërisht secilën prej tyre, në të vërtetë mund të dëmtoni shëndetin tuaj.

Ja se cilat nga zakonet e reja “të shëndetshme” janë në të vërtetë mjaft të dëmshme.

1. Përdorimi i kremit kundër diellit çdo ditë

Në të kaluarën, njerëzit përdornin krem kundër diellit vetëm gjatë pushimeve, por sot ata e përdorin atë edhe para se të dalin jashtë për një kohë të shkurtër. Në vitin 2019, FDA u shqetësua për faktin se disa kimikate në krem mund të absorbohen nga lëkura dhe ata filluan të bëjnë kërkime. Rezultati është një përditësim i rregullave të 2011 të përdorimit të kremit kundër diellit.

Deri atëherë, përderisa ne nuk kemi vlerësimin e saktë të rreziqeve, ekspertët rekomandojnë përdorimin e kremrave të diellit me bazë minerale në vend të alternativave. Kjo ndodh sepse mineralet si oksidi i zinkut dhe dioksidi i titanit krijojnë një barrierë fizike në lëkurë që reflekton dritën e diellit. Ata nuk treten dhe nuk absorbohen kështu që janë më të sigurt dhe më efektiv.

2. Marrja e suplementeve ushqimore

Për momentin, suplementet dietike janë shumë të njohura. Por mund të jetë e rrezikshme marrja e tyre pa u konsultuar më parë me mjekun. Pra, studimet më të fundit tregojnë se doza të larta shtesë me magnez, vitaminë B6 dhe hekur mund të kenë një efekt negativ në shëndetin e të moshuarve. Para se të merrni ndonjë nga këto suplemente, duhet të flisni me një specialist. Sigurisht, ju duhet të merrni mjaft vitamina për të qenë të shëndetshëm, por është më mirë t’i merrni ato nga një dietë e ekuilibruar. Mendimi se mund të merrni suplemente dietike pa rrezik për shëndetin tuaj është i gabuar.

3. Heqja dorë nga produktet e qumështit

Kohët e fundit, produktet e qumështit shpesh demonizohen. Nëse nuk keni kufizime në dietë (alergji ose probleme të tjera), mosngrënia e produkteve të qumështit do t’ju lërë pa ushqyes vërtet të rëndësishëm dhe mund të çojë në probleme të tretjes. Gjithashtu, produktet e qumështit përmbajnë kalcium dhe vitaminë D që janë të nevojshme për kockat tuaja.

4. Larja e dhëmbëve pas çdo vakti

Dentistët rekomandojnë larjen e dhëmbëve dy herë në ditë, çdo mëngjes dhe mbrëmje. Por ka disa njerëz që e bëjnë këtë shumë shpesh, pas çdo vakti përpiqen të ruajnë shëndetin e dhëmbëve të tyre. Mendoni për atë që hani. Nëse sapo keni ngrënë disa ushqime acidike, mos përdorni një furçë dhëmbësh. Acidet kanë një efekt negativ në smaltin e dhëmbëve duke e dobësuar atë dhe larja e dhëmbëve pas ushqimit acid vetëm do ta bëjë punën më të lehtë për acidet.

5. Duke përdorur kunja pambuku për të pastruar veshët tuaj

Ju mund të habiteni, por në fakt paketat e shtupave të pambukut thonë se ato nuk duhet të përdoren për t’i vënë në veshët tuaj. Kur pastroni veshët duke përdorur një shtupë, në të vërtetë e shtyni dyllin e veshit më thellë. Përveç kësaj, nëse përpiqeni shumë, mund të dëmtoni daullen e veshit.

6. Përdorimi i dezinfektuesve të duarve

Larja e duarve është jashtëzakonisht e rëndësishme, kjo është arsyeja pse gjithnjë e më shumë njerëz po përdorin dezinfektues të duarve. Por CDC këmbëngul se nuk ka asgjë më të mirë kundër mikrobeve sesa larja e duarve me sapun. Kombinimi i sapunit dhe ujit heq të gjitha llojet e mikrobeve ndërsa dezinfektuesit janë të mirë vetëm për disa. Gjithashtu, produkte të tilla nuk mund të heqin kimikatet dhe metalet e dëmshme. Sigurisht, dezinfektuesit janë të shkëlqyeshëm kur nuk mund të lani duart, por nëse mundeni, është më mirë ta bëni me sapun dhe ujë.

7. Përdorimi i tepërt i peshqirëve ose sfungjerëve të kuzhinës

Sigurisht, ju duhet të pastroni kuzhinën rregullisht dhe plotësisht, kjo është e vërtetë për tavolinën, lavamanin dhe sipërfaqet e tjera. Shumica e njerëzve i pastrojnë me një peshqir kuzhine që nuk e hedhin më pas, por i lënë të thahen pranë lavamanit. Fatkeqësisht, sipërfaqet e lagura mund të përhapin baktere dhe mikrobe rreth kuzhinës. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, përdorni këtë truk: Vendosni sfungjerët dhe peshqirët e lagur në furrë me mikrovalë për 60 sekonda që të thahen mirë.

8. Produkte proteinike në formë ëmbëlsire

Këto produkte janë ato që ju nevojiten pas një trajnimi intensiv dhe të vështirë. Të paktën, kjo është ajo që shumë trajnerë të fitnesit po na thonë. Por a është vërtet e vërtetë? Këto produkte nuk janë perime dhe fruta të freskëta që rriten në pemë. Shumë shpesh, shumë njerëz harrojnë se ato përmbajnë jo vetëm shumë kalori, por edhe yndyrna dhe sheqer. Kjo definitivisht nuk është ajo që i duhet trupit tuaj pas një periudhe të vështirë stërvitjeje në palestër. Dhe nuk duhet të hani shumë proteina rregullisht.