Love & Sex Music

10 këngët më të bukura romantike të të gjitha kohërave!

Këngët romantike të dashurisë janë disa nga këngët më të paharrueshme të shkruara ndonjëherë. Këtu janë dhjetë më të mirat e të gjitha kohërave.

1.Barry White – “You’re the First, the Last, My Everything” (1975)

Barry White është kaq i pushtuar nga lëvdata për të dashurin e tij këtu, sa që rënkimi i tij i thellë shpërthen pozitivisht në korin e “You’re the First, the Last, My Everything”. Në kohën kur publikoi këtë këngë, Barry White kishte arritur tashmë në top 10-tshen me tre këngë. “You’re the First, the Last, My Everything” arriti në vendin e dytë në tabelën pop amerikane, #1 në tabelën R&B dhe ishte një hit në shumë disko.

2.Savage Garden – “Truly Madly Deeply” (1997)

Kënga e kësaj dyshe për një dashuri që përfshin malet, detin dhe qiellin ishte një klasik romantik i menjëhershëm. Pak këngë e kapin aq mirë momentin e premtimit për dashuri të thellë të pavdekshme. “Truly Madly Deeply” ishte një hit popullor numër 1 në SHBA dhe qëndroi në top-listën për një vit. Kënga kaloi 11 javë në krye dhe kaloi më shumë se dy vjet në tabelë duke vendosur një rekord të të gjitha kohërave.

3.Paul McCartney and Wings – “My Love” (1973)

“My Love” ka mbijetuar si një nga këngë më të bukura romantike. Paul McCartney e shkroi këngën për të vlerësuar marrëdhënien e tij me gruan e tij të parë Linda McCartney. Kënga u regjistrua drejtpërdrejt me një orkestër në Abbey Road Studios. “My Love” ishte numri 1 në tabelën pop në SHBA.

4.Dave Matthews Band – “Crash Into Me” (1996)

Kënga është diskutuar për sa i përket soditizmit dhe festimit të romancës me një avantazh mishor. Tekstet e Dave Matthews janë mjaft impresioniste për të lejuar që kënga të jetë ajo që dëgjuesi dëshiron të jetë. Dave Matthews e shkroi këngën nga frymëzimi i marrëdhënies me gruan e tij Ashley Harper. Ai ka thënë se kënga ka të bëjë me “adhurimin e grave”. “Crash Into Me” ishte një hit i njohur pop për grupin Dave Matthews. Ishte i pari i tyre që arriti në top 20 në Billboard Hot 100. Ai gjithashtu arriti në top 10 si në radion pop për të rritur ashtu edhe në radio alternative.

5.Norah Jones – “Come Away With Me” (2003)

“Come Away With Me” ngjall arratisjen ëndërrimtare të të qënit të kapërcyer nga ndjenjat e dashurisë romantike. Ishte këngë nga albumi debutues i Norah Jones. Albumi shkoi në vendin e parë në tabelën e albumeve amerikane dhe në fund shiti më shumë se dhjetë milionë kopje. Ai fitoi tetë çmime Grammy duke përfshirë albumin e vitit. Kënga ishte një hit në tabelën e radios pop për të rritur.

6.Katy Perry – “Teenage Dream” (2010)

Katy Perry këndon për një romancë kaq emocionuese saqë e kthen atë në vitet e adoleshencës së përvojës hormonale ekstatike të dashurisë. Katy Perry dhe kompozitorja Bonnie McKee u frymëzuan nga ëndrrat e vajzave adoleshente për dashurinë kur filluan të punonin për herë të parë në këngën “Teenage Dream”. Ishte kënga nga albumi i madh i Katy Perry-t dhe hiti i dytë popullor numër 1 i lëshuar nga projekti. “Teenage Dream” u bë një nga hitet më të mëdha nga u klasifikuar në vendin e 8-të në Billboard Hot 100.

7.Peabo Bryson and Roberta Flack – “Tonight I Celebrate My Love” (1983)

Peabo Bryson dhe Roberta Flack regjistruan një album të tërë me duete R&B, por kjo këngë qëndron mbi këngët e tjera të albumit. Është një rekord i përsosur për të kërcyer ngadalë me të dashurin tuaj. Kënga u shkrua nga kompozitori legjendar i popit Gerry Goffin dhe kompozitori klasik i R&B, Michael Masser. “Tonight I Celebrate My Love” arriti në top 5 në listat bashkëkohore të R&B, ndërsa arriti në vendin e 16-të në tabelën pop. Ishte hiti i parë i Peabo Bryson në top 20 pop hit pas një vargu të gjatë suksesesh R&B. Për Roberta Flack, ky ishte hiti i dytë i saj i 20 pop-it të viteve 1980.

8.Boyz II Men – “I’ll Make Love To You” (1994)

Djemtë nga Filadelfia kanë regjistruar shumë këngë për dashurinë dhe romancën. Kjo është ndoshta kënga më e mirë e regjistruar ndonjëherë për një prelud të një nate magjike me një të dashur. Boyz II Men tashmë kishin katër hitet më të mira të klasifikimit kur publikuan “I’ll Make Love To You”. Ishte kënga kryesore nga albumi i tyre i dytë II. “I’ll Make Love To You” ishte një hit i madh duke kaluar 14 javë në Billboard Hot 100 duke e bërë atë një nga hitet më të mëdha të të gjitha kohërave. Kënga fitoi një çmim Grammy për performancën më të mirë R&B nga një duo ose grup me vokal.

9.Beyonce – “Crazy In Love” featuring Jay-Z (2003)

Teksa doli e vetme për herë të parë larg grupit Destiny’s Child, Beyonce zgjodhi këtë melodi të lumtur dhe romantike me Jay Z. “Crazy In Love” mori vlerësime të mira nga kritikët e muzikës dhe goditi në listat e muzikës pop, R&B dhe dance. Ai mori tre nominime për çmimin Grammy duke përfshirë një për ‘Regjistrimin e Vitit’ dhe fitoi bashkëpunimin më të mirë rap.

10.Roberta Flack – “The First Time Ever I Saw Your Face” (1972)

Kjo këngë do ta kthente këdo në një besimtar të dashurisë me shikim të parë. “The First Time Ever I Saw Your Face” kryesoi listat bashkëkohore të pop-it dhe të rriturve dhe arriti kulmin në vendin e katërt në tabelën R&B. Ajo fitoi çmimet Grammy si për regjistrimin ashtu edhe për këngën e vitit.