Celebrities Film & Tv Showbiz

A mund të fitojë Will Smith një Oscar për filmin ‘Emancipation’ pavarësisht shuplakës së Chris Rock?

Para se të godiste me shuplakë në fytyrë komedianin Chris Rock në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të Akademisë 2022, aktori Will Smith po bënte të ditur detaje për filmin e tij të ri, “Emancipation”. Smith, 54 vjeç, është akoma i vetëdijshëm për çmimin e tij të parë për aktorin më të mirë nga Akademia, i lënë në hije nga incidenti i njohur tashmë si shuplaka e ‘Oscars’.

“Emancipation” tani po transmetohet në Apple TV+ dhe nuk mori vlerësime pozitive nga kritikët e filmit, por a do të mundte Smith të fitonte edhe një trofe tjetër? Smith u rikthye në ekranin e madh më pak se një vit pasi goditi Rock-un dhe megjithëse iu ndalua të merrte pjesë në ceremoninë e çmimeve, ai ende mund të marrë një nominim.

Apple TV ishte platforma e parë e transmetimit që fitoi një Oscar për një nga filmat e saj dhe “Emancipation” ishte vendosur të ishte pretenduesi i radhës. Fituesit e çmimeve të Akademisë zgjidhen nga një grup aktorësh dhe regjisorë që janë anëtarë të akademisë. Nëse “Emancipimi” përfshihet në fletëvotim, kjo do të lërë të hapur derën që Smith të nominohet.

Smith fitoi çmimin e aktorit më të mirë menjëherë pas shuplakës, kështu që nuk ka asnjë arsye pse ai nuk mund të fitojë tani. Megjithëse ka mundësi që Smith të nominohet dhe madje të fitojë, shanset janë të pakta. Tom Hanks është i vetmi aktor në historinë e Akademisë që fiton çmimet e aktorit më të mirë (Philadelphia në 1993 dhe Forrest Gump në 1994).