Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Çokollata, zgjidhja më e mirë për të djegur kaloritë!

Mesa duket tani kemi mësuar zgjidhjen më të mirë për të djegur kaloritë. Dr. Michael Mosley rekomandoi që të mos konsumohen vakte të ndërmjetme, përveç nëse është një opsion i shëndetshëm dhe nuk e shtyn një person të hajë tepër në kufirin ditor të kalorive.

Por ai zbuloi se ekziston një ushqim që nxit humbjen e peshës duke kënaqur dëshirat dhe ofron përfitime të tjera të shumta shëndetësore. Duke folur në podcastin e tij të BBC-së “Just One Thing”, Dr. Mosley tha:

Është mesdite dhe e gjeta veten në një krizë dhe dua shumë një ushqim të lehtë. Unë kam një dobësi për ëmbëlsirat, aq sa zakonisht nuk kam ëmbëlsira me sheqer në shtëpi, sepse e di që thjesht do t’i ha. Unë kënaqem vetëm me një gjë që mund të kënaqë dëshirat e mia, por gjithashtu mund të ulë sheqerin në gjak, të përmirësojë shëndetin tim kardiovaskular dhe madje të më forcojë trurin. Po flasim për çokollatën e zezë. Disa copa mund të jenë vërtet të mira për ju.

Çokollata e zezë është e pasur me minerale të rëndësishme që janë të mira për shëndetin e njerëzve. Hekuri, i cili parandalon lodhjen, magnezi që kontribuon në një cilësi më të mirë të gjumit, zinku që rrit imunitetin, bakri i cili së bashku me hekurin i mundëson trupit të formojë qelizat e kuqe të gjakut, fosfori për të ruajtur kockat dhe dhëmbët e shëndetshëm.

Studimet kanë treguar se mund të përmirësojë shëndetin e njerëzve dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Kakaoja në çokollatën e zezë ka një shumëllojshmëri të gjerë të antioksidantëve të fuqishëm dhe hulumtimet kanë zbuluar se përmbajtja është më e lartë se shumica e ushqimeve të tjera, përfshirë frutat. Dhe ngrënia e çokollatës së zezë në sasi të moderuar mund të ndihmojë një person të humbasë peshë.

Mund të zvogëlojë urinë dhe oreksin dhe të përmirësojë gjendjen shpirtërore të një personi. Përmbajtja e lartë e fibrave mund të ndihmojë në kontrollin e urisë së njerëzve dhe mund të zvogëlojë stresin, i cili është një faktor i zakonshëm në shtimin e peshës.

Stresi rrit nivelet e kortizolit, i cili nga ana tjetër rrit oreksin dhe na inkurajon të hamë bazuar në emocionet tona. Por ngrënia e sasive të vogla të çokollatës çdo ditë do të ndihmojë në uljen e ankthit. Përmban acide yndyrore të pangopura që përmirësojnë metabolizmin dhe djegin shpejt kaloritë.

Gjithashtu përmban edhe sheqer, por sasitë janë shumë më të vogla se çokollata me qumësht dhe sa më e errët të jetë çokollata, aq më pak sheqer do të përmbajë. Rekomandohet të zgjidhni një çokollatë që përmban më shumë se 70% kakao.