Food & Drink Health & Beauty

Ja disa përfitime të vërtetuara të portokallit për lëkurën!

I aksesueshëm lehtësisht dhe i mbushur me vitaminë C, portokalli është i mirë për shëndetin e lëkurës. Nivelet e larta të vitaminës C e bëjnë atë një shtesë të shkëlqyeshme për regjimin e kujdesit për lëkurën e kujtdo. Mund të funksionojë gjithashtu si tonik ose hidratues. Vajrat natyralë në fruta e bëjnë lëkurën tuaj të butë. Do të ishte mirë të përfshini portokallet në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Këtu është një listë e të gjitha përfitimeve të portokallit për lëkurën që mund të ndihmojnë lëkurën tuaj të rinovohet.

1. Parandalon aknet

Të pasura me acid citrik, portokallet ndihmojnë në kontrollin e akneve. Vera do të thotë djersë, kruajtje dhe puçrra. Acidi citrik i portokallit mund të thajë aknet dhe të kontrollojë vajin. Përdorimi i rregullt do t’ju japë efektet më të mira.

2. Largon pikat e zeza

Pikat e zeza janë gurë kokëfortë të ngulitur në poret e fytyrës tuaj. Ato janë të mbushura me sebum dhe qeliza të vdekura të lëkurës. Fibra në pluhurin e lëvozhgës së portokallit mund t’ju ndihmojë t’i hiqni qafe ato dhe t’i jepni lëkurës tuaj një shkëlqim natyral dhe pamje rinore. Nëse dëshironi të anashkaloni blerjen e produkteve të shtrenjta të shkaktuara nga portokallia, mund të bëni një maskë fytyre portokalli DIY.

3. Kontrollon plakjen e lëkurës

Studimet tregojnë se vitamina C në portokall luan një rol të madh në kontrollin e shenjave të plakjes. Ndihmon lëkurën tuaj të duket e freskët, rinore, e shëndoshë dhe e fortë. Vitamina C rrit prodhimin e kolagjenit. Ato gjithashtu përmirësojnë strukturën e lëkurës tuaj, duke e bërë lëkurën tuaj të duket më e pastër dhe më e lëmuar.