Celebrities Film & Tv Gossip Showbiz

Jo një, por disa… Joaquin Phoenix nuk do të jetë i vetëm në filmin e ri “Joker: Folie à Deux”!

Los Angeles po merr pamjen e Gotham City për filmin e ardhshëm të “Joker”, “Joker: Folie à Deux“. Tani kemi foto të Joaquin Phoenix duke ripërsëritur rolin e tij të famshëm të Jokerit titullar, i njohur si Arthur Fleck. Pjesa më e madhe e kostumit të tij duket e ngjashme me filmin origjinal të 2019-ës, me kostum shumëngjyrësh, flokë të gjelbër dhe hundë të kuqe, së bashku me shtimin e dukshëm të një mushamaje të zezë.

Fotoja, e postuar në Twitter nga llogaria franceze e lajmeve të DC, The Daily Planet, tregon Joaquin Phoenix-in me pamjen e plotë të Joker duke ecur në qendër të një rruge. Rruga është e rrethuar nga makina të vjetra, të stilit të viteve ’80, me trotuar të mbushur me qese plehrash dhe mbeturinash. Përshtypja është një Gotham City i varfër dhe i rrënuar që bie në përputhje me estetikën e filmit origjinal.

Filmi origjinal “Joker” i Joaquin Phoenix ishte një largim i madh nga shumica e filmave DC të asaj kohe. Në vend që të ishte një ekstravagancë me efekte të mëdha, si “Aquaman” i vitit të kaluar ose një fantazi plot humor, si “Shazam” i vitit 2019, “Joker” u ndje si një thriller krimi psikologjik më shumë në përputhje me “Nightcrawler” ose “Taxi Driver”. Ndërsa kishte disa elementë të njohur të librit komik, si ekzistenca e Gotham City dhe vrasja me armë e Thomas dhe Martha Wayne, kushdo që nuk e njeh Universin DC mund të mos e kuptojë as lidhjen e tij me filmat me superheronj.

Filmi origjinal u vlerësua shumë për historinë e tij të besueshme të origjinës dhe narrativën rrëqethëse, dhe Joaquin Phoenix mori shumë vlerësime kritike për portretizimin e tij të Joker-it. Phoenix madje fitoi çmimin e akademisë për aktorin më të mirë në një rol kryesor – i pari për një film me superheronj.

Në fund të filmit të parë, Joker i Joaquin Phoenix u kufizua në Arkham Mental Asylum, dhe i lihej audiencës të vendoste se sa pjesë e filmit ishte e vërtetë dhe sa ishin thjesht iluzionet e një njeriu të sëmurë mendor. Kishte shumë sugjerime se disa ngjarje ishin të gjitha në kokën e Arther Fleck, me skena që tregonin qartë se ai imagjinonte disa ngjarje – madje edhe ato që publiku ishte shtyrë të supozonte se ishin të vërteta për pjesën më të madhe të filmit.

Është plotësisht e mundur që performanca vijuese e Joaquin Phoenix në “Joker: Folie à Deux” do t’u përgjigjet disa pyetjeve rreth asaj që ndodhi në të vërtetë në filmin origjinal – megjithëse ka po aq të ngjarë që do të shërbejë vetëm për të ngritur më shumë pyetje. Vazhdimi është përshkruar si një “muzikal”, i cili menjëherë lë të kuptohet se ngjarjet e portretizuara nuk do të përputhen me realitetin e asaj që ndodhi në të vërtetë.

Ndërsa dihet pak për përmbajtjen aktuale të “Joker: Folie à Deux”, titulli i tij lë të kuptohet se çfarë mund të presim të shohim. Termi “Folie à Deux” përshkruan dy njerëz që kanë një psikozë të përbashkët. Me Lady Gaga që luan në film në një rol të panjohur, është e arsyeshme që ajo do të luajë dikë që ndan të njëjtin iluzion si Joker i Joaquin Phoenix – ndoshta do të thotë se Gaga do të marrë rolin e Harley Quinn.

Filmi i ardhshëm, “Joker: Folie à Deux”, nuk do të shfaqet në ekranin e madh për dy vjet të tjera, por prodhimi është duke u zhvilluar ndërsa flasim. Një fans arriti të filmonte yllin 48-vjeçar teksa pengohej dhe futej me vrap mes makinave të ngecura në një bllokim trafiku dhe pothuajse qëllimisht u përplas me një derë të hapur makine. Dy burra u panë duke vrapuar pas fituesit të çmimit Oscar, ndërsa ylli u ndoq në këmbë nga djemtë e veshur gjithashtu me rroba të Joker-it.