Celebrities Film & Tv Gossip Showbiz

Me qasje shumë të ndryshme por po “pushtojnë” Hollywoodin…/E kemi fjalën për Zendaya dhe Sydney Sweeney!

Qëkur “Euphoria” u transmetua për herë të parë në vitin 2019, Zendaya dhe Sydney Sweeney kanë pasur sukses të jashtëzakonshëm, duke e forcuar ngadalë statusin e tyre si dy nga aktoret e reja më të përfolura në Hollywood. Ndërsa Zendaya ishte ylli kryesor i shfaqjes kur u shfaq për herë të parë në ekranet në HBO, Sweeney, është bërë shpejt po aq një emër i njohur, pasi luajti në një mori filmash dhe shfaqjesh televizive në vitet pasuese.

Por, kur vjen puna për të vendosur veten si zonjat kryesore të industrisë, ekspertët kanë vënë në dukje se dyshja duket se po marrin qasje dukshëm të ndryshme dhe Zendaya mund të përfundojë duke shijuar ‘jetëgjatësi më të madhe të Tinsel Town’. Zendaya ka shijuar sukses të jashtëzakonshëm pasi e forcon statusin e saj si zonja kryesore e Hollivudit. Aktorja amerikane ishte një yll i kanalit “Disney” dhe që atëherë ajo ka vazhduar të shfaqet në ekskluzivitete të suksesshme, duke përfshirë “Spider-Man: Homecoming dhe Dune”.

Vetëm disa muaj më vonë, Zendaya u kthye në ekranin e madh duke luajtur si aktoren kryesore në filmin “Challengers” të regjisorit Luca Guadagnino, i nominuar për “Oscar”. Ndërkohë, Sweeney filloi të aktrojë në moshën 12-vjeçare dhe ka luajtur në “The Handmaid’s Tale dhe Sharp Objects” përpara “Euphoria”, por shfaqja e HBO ishte me siguri triumfi i saj më i  madh.

Sezoni i dytë e pa atë të marrë lëvdata për portretizimin e personazhit të saj, Cassie dhe aktorja mori pjesë në një numër projektesh televizive dhe filmike pasi “Euphoria” përfundoi sezonin e saj të dytë. Së pari ajo u shfaq në filmin dramatik të krimit i cili u publikua në HBO në SHBA, por pati një shfaqje teatrale në tregjet ndërkombëtare duke e çuar atë në një total prej 1.4 milionë dollarësh bruto në mbarë botën.

Sweeney ka vendosur së fundmi që t’ju përgjigjet komenteve të producentes, Carol Baum, rreth pamjes dhe aktrimit të saj. Baum foli për Sweeney gjatë një diskutimi me kritiken e filmit të “The New York Times”, Janet Maslin në Pleasantville, Nju Jork.

Ka një aktore që të gjithë e duan tani, Sydney Sweeney. Unë nuk e kuptoj Sydney Sweeney. Po shikoja në avion filmin e Sydney Sweeney-t “Anyone but You” sepse doja ta shikoja. Doja të dija se kush është ajo dhe pse të gjithë po flasin për të. E pashë këtë film të pashikueshëm – më vjen keq për njerëzit që e duan këtë … komedi romantike ku e urrejnë njëri-tjetrin.