Music

Ndarja e çmimeve MTV Video Music Awards 2021/ Ja kush kryesoi!

Mbrëmjen e kaluar në New York u mbajt ndarja e çmimeve të MTV Video Music Awards 2021. Shfaqja, me moderatore yllin Doja Cat, u transmetua në MTV e po ashtu edhe në CMT, Comedy Central, Logo, MTV2, Nickelodeon, Paramount Network, Pop, TV Land, VH1 dhe The CW Network. Këtë vit, nga artistet shqiptare me famë botërore e nominuar ka qenë vetëm Dua Lipa. Këngëtarja ishte e nominuar në kategoritë si “Kënga më e mirë e vitit”, “Bashkëpunimi më i mirë”, “Kënga më e mirë latine” dhe “Regjia më e mirë”.

Megjithatë, me gjithë sukseset e vazhdueshme dhe çmimet e shumta, 25-vjeçarja këtë vit nuk arriti të merrte ndonjë çmim. “Kënga më e mirë e vitit” është fituar nga Olivia Rodrigo. Justin Bieber ndërkohë i cili kishte më shumë nominime, arriti të merrte çmimin “Artisti më i mirë i vitit” dhe “Kënga Pop më e mirë”. Listën e plotë e gjeni më poshtë.

Video e Vitit

Lil Nas X – “MONTERO (Call Me By Your Name)” – Fituesi

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

DJ Khaled ft. Drake – “POPSTAR” (Starring Justin Bieber)

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Ed Sheeran – “Bad Habits”

The Weeknd – “Save Your Tears”

Koreografia më e mirë

Harry Styles – “Treat People With Kindness” – Fituesi

Ariana Grande – “34+35”

BTS – “Butter”

Kinematografia më e mirë

Beyoncé, Blue Ivy, SAINt JHN, WizKid – “BROWN SKIN GIRL” – Fituesit

Billie Eilish – “Therefore I Am”

Foo Fighters – “Shame Shame”

Justin Bieber ft. Chance The Rapper – “Holy”

Lady Gaga – “911”

Lorde – “Solar Power”

Regjia më e mirë

Lil Nas X – “MONTERO (Call Me By Your Name)” – Fituesi

Billie Eilish – “Your Power”

DJ Khaled ft. Drake – “POPSTAR (Starring Justin Bieber)”

Taylor Swift – “Willow”

Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A – “Franchise”

Tyler, The Creator – “LUMBERJACK”

Kënga më e mirë R&B

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave The Door Open” – Fituesit

Beyoncé, Blue Ivy, SAINt JHN, WizKid – “BROWN SKIN GIRL”

Chris Brown and Young Thug – “Go Crazy”

Giveon – “HEARTBREAK ANNIVERSARY”

H.E.R. ft. Chris Brown – “Come Through”

SZA – “Good Days”

Artisti i ri më i mirë

Olivia Rodrigo – Fituesja

24kGoldn

Giveon

The Kid LAROI

Polo G

Saweetie

Kënga më e mirë alternative

Machine Gun Kelly ft. blackbear – “my ex’s best friend” – Fituesit

Bleachers – “Stop Making This Hurt”

Glass Animals – “Heat Waves”

Imagine Dragons – “Follow You”

twenty one pilots – “Shy Away”

WILLOW ft. Travis Barker – “t r a n s p a r e n t s o u l”

Bashkëpunimi më i mirë

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More” – Fitueset

24kGoldn ft. iann dior – “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

Drake ft. Lil Durk – “Laugh Now Cry Later”

Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches”

Miley Cyrus ft. Dua Lipa – “Prisoner”

Kënga më e mirë Hip Hop

Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A. – “FRANCHISE” – Fituesit

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

Drake ft. Lil Durk – “Laugh Now Cry Later”

Lil Baby ft. Megan Thee Stallion – “On Me (remix)”

Moneybagg Yo – “Said Sum”

Polo G – “RAPSTAR”

Artisti i vitit

Justin Bieber – Def Jam – Fituesi

Ariana Grande – Republic Records

Doja Cat – Kemosabe Records / RCA Records

Megan Thee Stallion – 300 Entertainment

Olivia Rodrigo – Geffen Records

Taylor Swift – Republic Records

Videoklipi më i mirë

Billie Eilish – “Your Power” – Fituesja

Demi Lovato – “Dancing With The Devil”

H.E.R. – “Fight For You”

Kane Brown – “Worldwide Beautiful”

Lil Nas X – “MONTERO (Call Me By Your Name)”

Pharrell Williams ft. JAY-Z – “Entrepreneur”

Kënga më e mirë Pop

Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches” – Fituesit

Ariana Grande – “Positions”

Billie Eilish – “Therefore I Am”

BTS – “Butter”

Harry Styles – “Treat People With Kindness”

Olivia Rodrigo – “good 4 u”

Shawn Mendes – “Wonder”

Taylor Swift – “Willow”

Kënga e vitit

Olivia Rodrigo – “drivers license” – Fituesja

24kGoldn ft. iann dior – “Mood”

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave The Door Open”

BTS – “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

Dua Lipa – “Levitating”

Performanca më e mirë e vitit

Olivia Rodrigo – “drivers license” – Fituesja

Wallows – “Are You Bored Yet?”

Ashnikko – “Daisy”

SAINt JHN – “Gorgeous”

24kGoldn – “Coco”

JC Stewart – “Break My Heart”

Latto – “Sex Lies”

Madison Beer – “Selfish”

The Kid LAROI – “WITHOUT YOU”

girl in red – “Serotonin”

Fousheé – “my slime”

jxdn – “Think About Me”

Kënga më e mirë K-POP

BTS – “Butter” – Fituesit

(G)I-DLE – “DUMDi DUMDi”

BLACKPINK and Selena Gomez – “Ice Cream”

SEVENTEEN – “Ready to love”

TWICE – “Alcohol-Free”