Food & Drink Health & Beauty

Nga “mik” në “armik”, ju njohim me 6 ushqimet të cilat duhet të bëni kujdes!

Mund të duket sikur një gjë e mirë nuk është kurrë e dëmshme. Shumë prej nesh bien në ‘grackën’ e të ngrënit, të themi, të frutave dhe perimeve pa e kuptuar se ato mund të jenë po aq të dëmshme sa sheqeri ose natriumi.

Gjithmonë jemi në kërkim të ushqimeve apo dietave që do të ndihmojnë për të përmirësuar sistemin tonë imunitar apo dhe të na mbrojnë nga sëmundjet, por fatkeqësisht kushtojnë shumë. Jo çdo njeri apo familje mund të përballojë çmimet, por të këtyre ushqimeve po. 

Ndërkaq, ne nga ana tjetër ju njohim me 6 ushqime që mund të kthehen nga “miq” në “armiq” për ju…

1. Banane

Konsumimi i tepërt i bananeve mund të shkaktojë prishjen e dhëmbëve. Ashtu si sheqeri, ky frut mund të prodhojë baktere që dëmtojnë dhëmbët dhe dëmtojnë smaltin e dhëmbëve. Por lajmi i mirë është se sasia e sheqerit në banane është më pak e koncentruar. Ju gjithashtu mund të keni dhimbje koke pasi bananet e pjekura janë të larta në ‘tyraminë’ që mund të jetë një shkaktar i migrenës. 2 banane në ditë konsiderohet një sasi e shëndetshme.

2. Tërshëra

Nëse e teproni me tërshërën, ka të ngjarë të përjetoni probleme me fryrjen dhe jashtëqitjen. Një studim tregoi se simptomat e kapsllëkut mund të zvogëlohen ndjeshëm duke ulur marrjen e fibrave dietike. Për më tepër, të konsumosh shumë tërshërë kufizon thithjen e kalciumit, magnezit dhe zinkut. Përveç kësaj, shumë tërshërë shkakton shtim në peshë, veçanërisht nëse shtoni shumë sasi në pjatën tuaj.

3. Djathë

Pjesë të mëdha djathi ju vënë në një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës. Ky lloj ushqimi është i pasur me yndyrna të ngopura të cilat janë të njohura për shkaktimin e sëmundjeve koronare të zemrës. Djathi gjithashtu shpesh shkakton urth për shkak të hormonit të quajtur kolecistokinin, i cili lëshohet gjatë ngrënies.

4. Brokoli

Brokoli përmban tiocianate të cilat çojnë në prodhimin e tepërt të hormoneve tiroide. Si rezultat, ju mund të përjetoni humbjen e flokëve, një fytyrë të fryrë dhe pasoja të tjera. Brokoli gjithashtu mund të shkaktojë hundë të bllokuar dhe të provokojë alergji të tjera, si skuqje të lëkurës ose kruajtje.

5. Boronica

Boronica mund të ulë glukozën në gjak nën normale, gjë që është e rrezikshme për diabetikët. Manaferrat gjithashtu hollojnë gjakun, prandaj kini kujdes, veçanërisht nëse merrni ndonjë pilulë. Ju gjithashtu mund të vini re një frymëmarrje të parregullt, pasi boronicat janë të larta në vitaminë K. 1 filxhan boronicë është një sasi e shëndetshme.

4. Orizi

Edhe pse orizi është i shijshëm, ai në fakt përmban shumë pak vitamina. Nëse hani shumë oriz, ju privoni veten nga të gjitha vitaminat e tjera. Gjithashtu rrit nivelin e insulinës tuaj. Më e rëndësishmja, mund të shkaktojë performancë më të dobët mendore për shkak të ekspozimit të arsenikut të nivelit të ulët.