Film & Tv

Oscars 2023/ Filmat e radhës që fituan disa nga çmimet më të rëndësishme në industrinë kinematografike!

“All Quiet on the Western Front” fiton Oscarin për filmin më të mirë ndërkombëtar. Është gjithashtu filmi i parë në gjuhën gjermane që është nominuar në kategorinë e filmit më të mirë. Përshtatja e Edward Berger-it të romanit gjerman të Luftës së Parë Botërore u pastrua në BAFTA, duke përfshirë një fitore befasuese për filmin më të mirë. Ka qenë një udhëtim mjaft i madh për filmin, i cili u publikua nga Netflix në tetor me relativisht pak bujë, vetëm që ai të tingëllonte me votuesit e sezonit të çmimeve. Transmetuesi ka bërë një fushatë të madhe që atëherë.

“The Whale” fitoi çmimin e Akademisë për grimin dhe stilimin më të mirë të flokëve. Ylli Brendan Fraser jep një performancë të zhytur nën grim si një mësues i izoluar dhe i trashë në film.Filmi nuk ishte pa polemika, pasi një nga karakteristikat e tij më të diskutuara ishte kostumi i trashë që Fraser vesh për të portretizuar një personazh 600 kilogramësh. Ndërsa disa kritikë e panë performancën shumë empatike, të tjerë thanë se filmi ishte fatfobik. Nga ana tjetër, Ruth Carter mori çmimin Oscar për dizajnin më të mirë të kostumeve për punën e saj në “Black Panther: Wakanda Forever”. Ndërsa pranoi çmimin, ajo falënderoi Akademinë “për njohjen e super heroit që është një grua e zezë”.

Ajo duron. Ajo do. Ajo kapërcen. Ajo është çdo grua në këtë film. Ajo është nëna ime. Këtë javë Mabel Carter u bë një paraardhës.

Ajo i bëri thirrje aktorit të ndjerë të “Black Panther”, Chadwick Boseman që “të lutemi të kujdeset për nënën”. Boseman vdiq në vitin 2020 pasi luftoi me kancerin e zorrës së trashë. Fitorja e Carter e vendos atë në shoqëri të nderuar. Vetëm katër fitues të tjerë të Oscar-it të Zi kanë fituar statuja të shumta në kategoritë konkurruese – Denzel Washington, mikseri i zërit Willie D. Burton, mikseri i zërit Russell Williams II dhe Mahershala Ali. Ajo është gruaja e parë me ngjyrë që e ka arritur këtë sukses. Në vitin 2019, Carter u bë gruaja e parë me ngjyrë që fitoi në kategorinë e dizajnit më të mirë të kostumeve për punën e saj në filmin e parë “Black Panther”.

Filmi më i mirë i shkurtër i animuar

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse,” Charlie Mackesy and Matthew Freud

Filmi më i mirë dokumentar me metrazh të shkurtër

“The Elephant Whisperers,” Kartiki Gonsalves and Guneet Monga