Aktualitet Bota

Princesha e Uellsit, Kate Middleton konfirmon lajmin se është diagnostikuar me kancer!

Kur Kate Middleton iu nënshtrua një operacioni abdominal në janar, një nga gjërat e vetme që Kensington Palace tha për gjendjen e saj ishte se nuk mendohej se ishte kancerogjene. Megjithatë, testet e mëvonshme kanë zbuluar se kanceri ishte i pranishëm dhe Princesha ka zgjedhur të zbulojë diagnozën e saj në një mesazh personal mjajft të përzemërt sot.

Kjo sigurisht që erdhi si një tronditje e madhe, William dhe unë kemi bërë gjithçka që mundemi për ta përpunuar dhe menaxhuar këtë privatisht për hir të familjes sonë të re.

Kështu u shpreh ajo në mesazh pasi deklaroi se ishte diagnostikuar me kancer dhe po trajtohej. Kate e përshkroi si kimioterapi parandaluese. Lajmi vjen pas disa javësh spekulimesh intensive në internet për shëndetin e Princeshës pas mungesës së saj në shumë evente, detyra të rëndësishme publike. Megjithatë, Kensington Palace tha sot se koha e këtij njoftimi ishte e lidhur me atë kur Princesha mendoi se ishte e duhur që ajo dhe familja e saj ta ndanin publikisht këtë lajm.

Kjo vjen pasi mbreti Charles po trajtohet gjithashtu për një formë të pazbuluar kanceri. Ashtu si Mbreti, Princesha ka zgjedhur të mos zbulojë se çfarë lloj kanceri ka, dhe përveçse thotë se po merr kimioterapi parandaluese, ajo nuk po jep asnjë informacion tjetër për trajtimin e saj. Princesha mendohet se ka filluar kimioterapinë e saj parandaluese në fund të shkurtit dhe ajo vazhdon.

Princi George, Princesha Charlotte dhe Princi Louis janë aktualisht në pushim nga shkolla për festat e Pashkëve, dhe shpallja e kësaj tani do të thotë se William dhe Kate do të jenë në gjendje t’i mbrojnë më mirë fëmijët e tyre nga zhurma dhe vëmendja që padyshim do të gjenerojë një njoftim i tillë.

Siç mund ta imagjinoni, kjo ka marrë kohë të mjaftueshme. Më është dashur kohë që të shërohem nga një operacion i madh në mënyrë që të filloj trajtimin tim. Por, më e rëndësishmja, na është dashur kohë për t’u shpjeguar gjithçka George, Charlotte dhe Louis në një mënyrë që është e përshtatshme për ta, dhe për t’i siguruar ata se do të jem mirë. 

Videomesazhi i Kate u regjistrua nga studiot e BBC të mërkurën, më 20 mars. Ajo filmoi ndërsa ishte ulur në një stol në Windsor.