Celebrities Gossip Lajmet e fundit Showbiz

A ka qenë një vit i parë i mirë për Mbretin Charles?!

Mbreti Charles III u ngjit në fron gati një vit më parë, pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II më 8 shtator 2022. Në 12 muajt e tij të parë si monark, Charles ka punuar gjithsej 161 ditë angazhime zyrtare, që është katër më shumë se nëna e tij pas pranimit të saj në 1952. Agjencia e lajmeve PA zbuloi se ai bëri udhëtime në Skoci, Irlandë Veriore dhe Uells brenda tetë ditëve që u bë Mbret dhe shënoi vitin e tij të parë me vizita në të gjithë vendin, duke përfshirë York, Wrexham, Manchester, Armagh, Selkirk dhe St Ives.

Të dhënat tregojnë gjithashtu se Charles është regjistruar se kishte 26 audienca zyrtare me kryeministrat e Mbretërisë së Bashkuar gjatë mbretërimit të tij, duke përfshirë pesë me Liz Truss dhe 21 me Rishi Sunak. Ai bëri dy udhëtime jashtë vendit gjatë vitit të kaluar, një vizitë në Gjermani në mars dhe një udhëtim privat në Rumani në qershor.

Duket se Madhëria e Tij është i etur për të vazhduar ngarkesën e madhe të punës, pasi Charles kohët e fundit thirri Princin William në një samit privat për të përmbyllur planet për vitin e ardhshëm, duke regjistruar ditarin e tij me angazhimet në të gjithë vendin. Mbreti gjithashtu ka planifikuar një vizitë shtetërore në Francë dhe do të shënojë turneun e tij të parë në Commonwealth me një vizitë në Kenia në vjeshtë.

Që nga marrja e detyrave të tij mbretërore, Charles ka dashur të ketë më pak anëtarë mbretërorë që kryejnë angazhime dhe mbështesin monarkinë. Shumë fytyra në ballkonin e Pallatit Buckingham shpesh janë kritikuar, me Mbretin shumë të vetëdijshëm se sa shumë duhej të evoluonte monarkia për të mbijetuar.