Celebrities Film & Tv

Çmimet “Emmy Awards”/lista e plotë e fituesve!

Eventi më i madh dhe më i rëndësishëm ‘Emmy Awards’ është zhvilluar për të 73-in vit radhazi. Në këtë ngjarje madhështore, e cila u zhvillua në Los Angeles dhe u transmetua drejtpërdrejt në ‘CBS’ dhe ‘Paramount+’,  të gjithë yjet nga bota e televizionit u përpoqën që të arrinin dhe të merrnin në shtëpi çmimin e dëshiruar.

Seriali komedi-dramë ‘Ted Lasso’ i Apple TV+ u nominua në 13 çmime dhe arriti të fitonte vetëm katër prej tyre ndërkohë që seriali i Netflix “The Crown” rezultoi të ishte një ndër më të suksesshmit pasi në 11 nominime arriti që të fitonte shtatë prej  tyre. Por ja cila është lista e plotë e fituesve në ‘Emmy Awards 2021’:

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial komedi

Hannah Waddingham, Ted Lasso

Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial komedi

Brett Goldstein, Ted Lasso

Aktorja më e mirë mbështetëse në një film ose serial 

Julianne Nicholson, Mare of Easttown

Aktori më i mirë mbështetës në një film ose serial 

Evan Peters, Mare of Easttown

Shkrim më i mirë për një serial dramë

The Crown (Peter Morgan, Episode: “War”)

Regjia më e mirë për një serial dramë

The Crown (Jessica Hobbs, Episode: “War”)

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial dramë

Gillian Anderson, The Crown

Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial dramë

Tobias Menzies, The Crown

Shkrimi më i mirë për një serial

Last Week Tonight With John Oliver

Seritë më të mira të ‘Variety Talk’

Last Week Tonight With John Oliver

Seritë më të mira të ‘Variety Sketch’

Saturday Night Live

Shkrimi më i mirë për një serial komedi

Hacks (Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, Episode: “There Is No Line”)

Regjia më e mirë për një serial komedi

Hacks (Lucia Aniello, Episode: “There Is No Line”)

Aktorja kryesore më e mirë në një serial komedi

Jean Smart, Hacks

Aktori kryesor më i mirë në një serial komedi

Jason Sudeikis, Ted Lasso

‘Competition Program’ më i mirë

RuPaul’s Drag Race

Regjia më e mirë për një serial ose film të antologjsë

The Queen’s Gambit (Scott Frank)

Shkrimi më i mirë për një serial ose film të antologjsë

I May Destroy You (Michaela Coel)

Aktorja kryesore më e mirë në një serial ose film

Kate Winslet, Mare of Easttown

Aktori kryesor më i mirë në një serial ose film

Ewan McGregor, Halston

Aktorja kryesore më e mirë në një serial dramë

Olivia Colman, The Crown

Aktori kryesor më i mirë në një serial ose film

Josh O’Connor, The Crown

‘Variety Special (Live)’ më i mirë

Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020

‘Variety Special (Pre-Recorded)’ më i mirë

Hamilton

Seriali më i mirë komedi

Ted Lasso

Seriali më i mirë dramë

The Crown

‘Limiterd series’ më i mirë

The Queen’s Gambit