Art & Kulturë Celebrities Film & Tv Pardon My French Showbiz

Gjithçka që duhet të dini për shfaqjen “Shtëpiakë të dëshpëruar” e zbulon ekskluzivisht për TAR, Gentian Zenelaj!

Sot i ftuar në emisionin “Pardon My French” ka qenë aktori i njohur, Gentian Zenelaj. Ai ka treguar çdo detaj rreth shfaqjes së tij që quhet “Shtëpiakë të dëshpëruar”. Një komedi mjaft interesante dhe e bukur që është pritur mjaft mirë nga publiku. Përveç shfaqjes dhe të gjitha angazhimeve dhe projekteve që do të sjellë, Genti u ndal pak edhe tek një nga miqtë e tij që aktualisht ndodhet brenda shtëpisë së “Big Brother VIP 2”, Amos Zaharia.

“Shtëpiakë të dëshpëruar” është një komedi nga tre aktorët e njohur Artan Imami, Gentian Zeneli dhe Indrit Cobani.  Sa i përket shfaqjes Genti tregoi se do të jetë deri më datë 12 Shkurt dhe secili prej nesh ka mundësinë që të shkojë dhe ta ndjekë çdo ditë nga ora 19:00. Por vetëm shfaqja e ditës së premte zhvendoset në orën 18:00 në Teatrin Kombëtar Eksperimental.

Shfaqja “Shtëpiakë të dëshpëruar” është një shfaqje ku njeriu në kuptimin simbolik të fjalës del me kanotierë, pra një shfaqje ku njeriu çlirohet dhe nuk ka atë ndjesinë e teatrit të rënë, njeriu e shijon. Kemi filluar të kemi shumë interaktivitet me publikun, ku fillon dhe komunikon dhe bëhet pjesë e shfaqjes dhe ne po argëtohemi shumë. 

Çfarë iu bëri që të riktheheni?

Shfaqja nuk është ndërprerë pothuajse asnjëherë, ka bërë repriza shumë të forta në Korçë, në Fier gjithashtu kam bërë një shfaqje të mrekullueshme në Lezhë. Unë përgjithësisht, herë pas here çoj shfaqje në Lezhë kur mundem. Edhe pse është bërë pak e vështirë sepse salla është në restaurim. Publiku lezhjan është çmësuar me të pasurit shfaqje çdo muaj. Dua shumë që tek kultura në Lezhë të vijë teatri, koncertet, baleti. Lezha ka pasur një publik shumë të mirë, e ka humbur me kalimin  e kohës por unë besoj që ia kam borxh kaq gjë qytetit tim të lindjes dhe do investohem shumë qoftë edhe me shumë pak fitim më besoni. Ka të bëjë me një plotësim shpirtëror dhe emocional timin ndaj qytetit tim. 

Gentian Zenelaj ka treguar se edhe Korça ka qenë një nga qytetet që e ka surprizuar më shumë, gjithashtu edhe Fieri. Në Korçë kishte edhe njerëz që vini me karrige në duar për të ndjekur shfaqjen sepse ishte full ka treguar ndër të tjera aktori.

Sa po lutemi që shqiptarët të luajnë në salla me 1000-1500 vetë, ne vazhdojmë të ndërtojmë teatro me 350 vende. Ndjesia që keni kur luani në një sallë, po themi Pallati i Kongreseve ku unë kam pas fatin kur bënim “Portokalli”-në. Të shikoje një publik prej 2000 vetësh është ‘wow’. Po çmendem nga dëshira për ta vendosur në Pallat Sporti ose Pallat të Kongreseve që të marrë një masivitet sepse është shfaqje adapt për t’u vendosur në vende të tilla.