Celebrities Showbiz

I thanë se nuk mund të bëhej yll për shkak të origjinës së saj meksikane, historia frymëzuese e Salma Hayek!

Të jesh i sigurt për vlerën dhe aftësinë tënde për të përballuar çdo situatë është mënyra për të matur besimin te vetja, ose të paktën, kjo është ajo që e ka bërë Salma Hayek, një aktore e panjohur latine që u përball me refuzimin, të mos ndalojë kurrë së besuari në vetvete për të arritur gjithçka që dikur ëndërronte. Fillimet e karrierës së Salma Hayek buruan nga vendi i saj i lindjes, Meksika.

Aktorja ishte në kulmin e karrierës së saj pasi luajti në telenovelën Teresa dhe në El callejón de los milagros. Ky i fundit i dha asaj një nominim për çmimin Ariel, një lloj BAFTA meksikane. Por ajo donte më shumë. Ajo mendoi t’i çonte gjërat një hap më tej, edhe nëse kjo do të thoshte të rrezikonte të gjitha. Dhe kështu ajo u fut në Hollywood.

Hayek filloi duke u transferuar në Los Angeles, Kaliforni, për të studiuar aktrim. Pasi bëri disa paraqitje të vogla, ajo fitoi rolin e saj të parë kryesor. Së bashku me Antonio Banderas, ajo luajti në filmin Desperado, i cili ishte i pari në një seri mundësish për të punuar së bashku me personazhe të tjerë të famshëm si George Clooney, Will Smith dhe Penélope Cruz.

Në atë kohë, nuk ishte e lehtë për aktoret latine të gjenin vendin e tyre në produksione të mëdha. Në një intervistë me aktoren Drew Barrymore, ajo tregoi se gjatë karrierës së saj mori komente negative për shanset e saj të ulëta për të marrë një rol kryesor. Një herë, një drejtuese deklaroi se ajo nuk mund të bëhej yll për shkak të origjinës së saj meksikane, pavarësisht se e pranonte talentin e saj të madh. Por këto komente nuk e penguan atë. Me Drew në krah, ajo tha:

Ne jemi pjesë e brezit të aktoreve që u bënë gjithashtu sipërmarrëse dhe producente, ne jemi vajza të pandalshme. Gratë mund të bëjnë absolutisht çdo gjë.

Në vitin 1999, ajo themeloi ‘Ventanarosa’, një kompani prodhimi që ka punuar në filma dhe seriale televizive së bashku me kompani të tjera të mëdha. Në vitin 2002, Salma prodhoi dhe luajti në filmin ‘Frida’, për të cilin mori dy Oscar dhe një nominim për aktoren më të mirë. Në prezantimin e serialit ‘Monarca’, të cilin ajo e prodhoi, artistja foli për mënyrën sesi mendonte për veten kur ishte më e re:

Dikur e kritikoja shumë veten.

Salma është një ‘avokate’ e ushqyerjes me gji. Në një udhëtim në Sierra Leone, duke përfituar nga mëmësia e saj, ajo i dha gji një foshnjeje afrikane. Ajo ka postuar edhe foto në rrjetet sociale me mbishkrime duke promovuar rëndësinë e ushqyerjes me gji, e gjithë kjo pavarësisht orarit të ngjeshur:

Kur po xhiroja ’30 Rock’, ende ushqeja me gji Valentinin. E bëra deri në moshën 14 muajshe. Përfitimet e ushqyerjes me gji janë të pamatshme për foshnjat.

“Të kesh mbështetjen e saj dhe në atë që beson dhe të jesh nënë dhe të mos kesh frikë të duash, të gabosh apo të jesh e pambrojtur. Këto gjëra janë cilësi tepër të guximshme që duhet të ketë një lider, një lider i mirë.” Këto ishin fjalët e regjisores Chloé Zhao kur vendosi Salma si superheroinën e re të botës Marvel. Hayek njoftoi se është në rolin kryesor si Ajak në Eternals, ku luan rolin e udhëheqëses së superheronjve që do të shpëtojnë njerëzimin.

Ky rol përfaqësoi një arritje të madhe për aktoren, e cila theksoi se ishte hapur një derë për të gjithë latinët që e prisnin një moment të tillë. E përlotur ajo përshkroi emocionin që ndjeu kur veshi kostumin e saj:

Pashë fytyrën time me një kostum superheroi. E pashë fytyrën time si një vajzë e vogël, e cila kishte shumë guxim për të ëndërruar. Unë pashë fytyrën e të gjitha vajzave të vogla.

Pas krijimit të një karriere të shkëlqyer si aktore, producente, aktiviste dhe sipërmarrëse, në nëntor 2021, Salma zbuloi yllin e saj në ‘Hollywood Walk of Fame’. Gjatë fjalës së saj, ajo kujtoi se ishte refuzuar vazhdimisht për rolet kryesore.

Pse nuk ktheheni në telenovela? Nuk do të gjesh kurrë punë këtu.

Pavarësisht zhgënjimit dhe trishtimit, ajo nuk u dorëzua. Ajo zgjodhi të luftojë për ëndrrat e saj dhe tha:

Puno shumë. Mos u interesoni se çfarë thotë dikush.