Celebrities Sport

Jennifer Hermoso paraqet ankesë zyrtare kundër Luis Rubiales për puthjen e padëshiruar!

Ylli spanjoll Jennifer Hermoso ka paraqitur një ankesë zyrtare në prokurorë kundër presidentit të federatës së futbollit të vendit, Luis Rubiales, për një puthje të padëshiruar pas finales së Kupës së Botës për femra. Ankesa u dorëzua të martën, tha një zëdhënës i zyrës së prokurorit spanjoll për CNN.

Deklarata është bërë në zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të shtetit për të mbrojtur privatësinë e viktimës. Prokurorët spanjollë kishin hapur një hetim për Rubiales më 28 gusht, duke thënë se do ta kontaktonin brenda dy javësh për ta informuar për të drejtat e saj si viktimë e një krimi të dyshuar të agresionit seksual.

Ankesa ligjore e Hermoso është hapi tjetër që kërkohet që sistemi spanjoll i drejtësisë të vazhdojë me një çështje kundër Rubiales, i cili ka refuzuar të japë dorëheqjen si president i Federatës Mbretërore të Futbollit Spanjoll. Rubiales ka kërkuar falje dhe e përshkroi puthjen pas fitores së ekipit kombëtar spanjoll në finalen e Kupës së Botës më 20 gusht si të ndërsjellë, një pretendim që Hermoso e mohoi, duke thënë se ajo nuk respektohej.

FIFA, organi qeverisës global i futbollit, pezulloi Rubiales për 90 ditë ndërsa procedurat disiplinore janë duke u zhvilluar. Javën e kaluar, Gjykata Spanjolle e Arbitrazhit në Sport ra dakord të hapte një çështje kundër Rubiales, por hodhi poshtë argumentin e qeverisë se veprat e tij ishin shumë serioze, duke parandaluar pezullimin e tij të menjëhershëm dhe duke detyruar ministrat që t’i kërkonin gjykatës ta bënte atë në vend të kësaj.

Puthja e padëshiruar ka shkaktuar një tronditje të madhe në futbollin spanjoll, me qeverinë që shtyn Rubiales të japë dorëheqjen dhe RFEF të largojë Jorge Vilda nga roli i tij si trajner i ekipit kombëtar të femrave. Ai u zëvendësua nga Montse Tomé, gruaja e parë në historinë e kombëtares spanjolle që mban këtë pozicion.