Celebrities Film & Tv

Një martesë mbretërore do të shfaqet në sezonin e fundit të “The Crown”!

Këmbanat e dasmës po bien në sezonin e fundit të “The Crown” të Netflix. Transmetuesi ngacmoi një histori të madhe për serialin fitues të çmimit Emmy të hënën, duke konfirmuar se dasma e 2005 e Princit të atëhershëm Charles me Camilla Parker-Bowles do të shfaqet në sezonin e gjashtë dhe të fundit.

Pas gjashtë sezonesh, shtatë vitesh dhe tre kastesh, The Crown përfundon më vonë këtë vit. Këtu është një sugjerim për atë që do të vijë në sezonin tonë të fundit.

Fotografia e shpërndarë nga Netflix përshkruan një program për dasmën mbretërore të Princit të Uellsit dhe Dukeshës së Cornwall-it, e cila u zhvillua në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor. Charles u bë Mbreti Charles III dhe u ngjit në fron në shtator 2022 pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II, monarkja britanike me mbretërimin më të gjatë. Camilla iu dha titulli i Mbretëreshës Bashkëshortja.

Meqenëse të dy ishin martuar më parë, Charles dhe Camilla u martuan në një ceremoni të vogël civile. Mbretëresha Elizabeth e ndjerë nuk mori pjesë në ceremoni për shkak të rolit të saj si kryetare e Kishës së Anglisë, e cila dekurajon divorcin. Megjithatë, ajo mori pjesë në pritjen më pas. Sezoni 5 i “The Crown” ndaloi së përshkruari vdekjen tragjike të Princeshës Diana, e cila humbi jetën në një aksident fatal me makinë në Francë në vitin 1997. Sezoni 6 thuhet se zhvillohet në vitet pas vdekjes së Dianës.

Për sa i përket qasjes së prezantuesit për mbulimin e vdekjes së Dianës në sezonin e ardhshëm, producentja ekzekutive Suzanne Mackie tha se “kishte një bisedë shumë, shumë të kujdesshme, të gjatë, të gjatë rreth mënyrës se si e bëjmë atë” ndërsa u shfaq në Festivalin TV të Edinburgut muajin e kaluar, sipas BBC.

Audienca do ta gjykojë atë në fund, por unë mendoj se është rikrijuar me delikatesë, me mendime. Korniza kohore e Sezonit 6 ishte gjithashtu një periudhë ku Charles dhe Camilla punuan për të fituar mbështetjen e publikut për marrëdhënien e tyre romantike nga një vend ende i pikëlluar për “Princeshën e popullit”.

Sezoni 6 i “The Crown” luan Elizabeth Debicki si Diana, Imelda Staunton si Mbretëresha Elizabeth dhe Dominic West në rolin e Charles, dhe do të shfaqet premierë më vonë këtë vit në Netflix.