Celebrities Gossip Music Showbiz

Përse albumi hit “Cowboy Carter” i Beyonce nuk u nominua në “ACM Awards 2024″…

Albumi i ri i Beyonce, “Cowboy Carter”, udhëtimi i saj i parë në muzikën country-amerikane, ka qenë një hit që kur u publikua disa javë më parë. Por fituesja e shumë çmimeve “Grammy” nuk u përkrah edhe aq shumë në ndarjen e çmimeve ACM në Frisco, Teksas dhe kjo nuk është për shkak të zhanrit. Rezulton se mungesa e nominimeve të Beyonce në ceremoninë e 2024 ishte vetëm për shkak të periudhës së pranueshmërisë së Akademisë së Muzikës Vendore për të nominuarit që zgjat nga 1 janari deri më 31 dhjetor 2023.

Kjo do të thotë se albumi më i ri i Beyonce-s humbi për rreth tre muaj, duke pasur parasysh se “Cowboy Carter” u publikua zyrtarisht më 29 mars. Ndërsa “Cowboy Carter”, i dyti i një trilogjie të planifikuar të albumeve pas Renaissance (2022) nuk u njoh këtë vit dhe do të ketë të drejtë të konsiderohet për nominime për Çmimet CM 2025. Rikujtojmë se kantautorja Lily Allen ka kritikuar së fundmi albumin e ri të Beyonce-s, duke e quajtur atë ‘të llogaritur’ dhe ka vënë në pikëpyetje pse zgjodhi të bënte ‘cover’ këngën J olene të Dolly Parton.

38-vjeçarja i bëri këto komente në podcastin e saj të “BBC Sounds Miss Me?. Vokalistja e “Air Balloon” tha se ajo ndjeu se tranzicioni i Beyonces në muzikën ‘country’ ishte ‘i llogaritur’, duke u nisur nga fjalimi i bashkëshortit të saj Jay-Z në “Grammys” duke kritikuar organizatorët që kurrë nuk i dhanë çmimin për albumin më të mirë. Beyonce është bërë gruaja e parë me ngjyrë që kryeson listën e këngëve Hot Country të Billboard.

Texas Hold ‘Em u ngjit në numrin një pasi këngëtarja e publikoi atë njëkohësisht me këngën 16 Carriages në një shpallje surprizë të albumit gjatë Super Bowl. Kënga e Beyonce-s në vendin e kryesimit të top-listave e bën atë gruan e parë që arrin numrin një në Hot Country Songs dhe Hot R&B/Hip-Hop Songs që nga fillimi i listave në 1958. Sipas Sky News, Ray Charles, Billy Ray Cyrus, Justin Bieber dhe Morgan Wallen janë të vetmit artistë të tjerë që e kanë arritur këtë. Kënga e Beyonce, e cila u publikua më 11 shkurt, arriti vendin e parë vetëm pas katër ditësh nga publikimi. Ajo u shkarkua 39,000 herë dhe u transmetua 19.2 milion herë në SHBA.