Celebrities Magazine Showbiz

Të gjithë fëmijët mbretërorë shfaqen të mërzitur në ceremonitë e kurorëzimit! Një ndër to ka qenë edhe Mbreti Charles III…

Është mirë të jesh mbret, por çdo gjë tjetër është e mërzitshme. Një foto e zbuluar kohët e fundit e mbretit tashmë Charles në ceremoninë e kurorëzimit të nënës së Mbretëreshës Elizabeth në vitin 1953 tregon se ai ndoshta do të kishte preferuar të hante një quiche kurorëzimi sesa të shikonte monarkun të kurorëzohej. Në foton bardh e zi, Charles shihet i vendosur mes tezes së tij, Princeshës Margaret, dhe gjyshes, Elizabeth, Nënës Mbretëreshë, teksa mbështet mjekrën në duar gjatë ceremonisë tre-orëshe.

Mbreti i ri i ardhshëm, atëherë 4 vjeç, duket jashtëzakonisht i painteresuar për atë që po ndodh rreth tij në Westminster Abbey, i veshur me një bluzë të zhveshur dhe flokë të krehur në mënyrë perfekte. Kurorëzimi i mbretëreshës shënoi fillimin e mbretërimit të saj 70-vjeçar dhe ishte transferimi i parë i pushtetit në familjen mbretërore britanike që u transmetua në TV, duke tërhequr miliona shikues.

Mbretëresha Elizabeth ishte vetëm 25 vjeç kur babai i saj, Mbreti George VI, vdiq në moshën 56 vjeçare në vitin 1952 pasi vuajti nga një trombozë koronare, sipas Science Direct, dhe ajo u ngjit në fron. Por shpresojmë se mbreti Charles nuk do të mërzitet kaq shumë në ceremoninë e tij të kurorëzimit, e cila do të zhvillohet të shtunën në Westminster Abbey. Kjo shënon transferimin zyrtar të pushtetit te mbreti pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth në shtator në moshën 96-vjeçare.

Mbreti Charles do të jetë mbreti më i vjetër që do të kurorëzohet, në moshën 74-vjeçare. Shumë anëtarë të familjes së tij do të jenë të pranishëm në ceremoninë historike, duke përfshirë tre nga nipërit e tij: Princi George, 9 vjeç, Princesha Charlotte, 8 dhe Princi Louis, 5 vjeç, prindërit e të cilëve janë Princi William dhe Kate Middleton. William ishte fotografuar si një pjesëmarrës joentuziast i ngjarjeve mbretërore kur ishte fëmijë. Dhe, kush e di pas disa dekadash, ne mund të shikojmë prapa në një foto të pafytyrë të Princit Louis në kurorëzimin e mbretit, gjithashtu, pasi nuk do të ishte hera e parë që i riu mbretëror shfaqet në publik.