Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Love & Sex

Zakonet e “pafajshme” që po dëmtojnë marrëdhënien tuaj!

Arritja e dashurisë afatgjate nuk është zakonisht e lehtë edhe kur takojmë personin e duhur. Por meqenëse dashuria është ajo që na duhet të gjithëve, njihuni me disa sjellje të zakonshme që mund të shkatërrojnë marrëdhënien tuaj në mënyrë që të jeni të vetëdijshëm për to.

Ju gjithmonë krahasoni partnerin tuaj me të tjerët.

Ka disa arsye pse krahasimi i partnerit me ishin tuaj mund të dëmtojë marrëdhënien tuaj. Kjo sigurisht që do ta bëjë partnerin tuaj të ndihet i pavlefshëm.

Mundohuni të përqendroheni në cilësitë tërheqëse të partnerit tuaj në vend të të metave, të cilat i kemi të gjithë. Dhe gjithmonë mbani në mend se ka një arsye serioze pse ju dhe ish-i juaj nuk jeni më bashkë.

Ju bëni gjithçka së bashku.

Edhe pse bërja e aktiviteteve të ndryshme së bashku e afron një çift, gjithçka ka të bëjë me ekuilibrin. Në fakt, ekspertët këshillojnë çiftet të kenë kohë për veten e tyre për të ndjekur interesat e tyre ose thjesht të pushojnë. Kalimi i një kohe vetëm mund të ndihmojë në mbajtjen e një marrëdhënieje të freskët dhe më pak stresuese.

Ju shfaqni xhelozi.

Xhelozia gjithmonë ka një efekt helmues në një marrëdhënie. Të mendosh se vjen nga dashuria për partnerin tënd, duke e justifikuar disi, nuk është e saktë. Xhelozia jo vetëm që do ta bëjë partnerin tuaj të mendojë se nuk i besoni dhe dëshironi t’i kontrolloni, por gjithashtu do t’ju bëjë të vuani. Ju ndoshta do të ndiheni të pasigurt dhe të izoluar gjatë gjithë kohës.

Specialistët këshillojnë që të përpiqeni të pranoni ndjenjat tuaja xheloze. Të qenit në gjendje të kuptoni pse ndiheni ashtu padyshim do të ndihmojë për ta kapërcyer atë dhe për ta mbajtur marrëdhënien tuaj më të lumtur.

Mundohesh të jesh perfekt.

Ju nuk keni nevojë të jeni perfekt për të qenë në një marrëdhënie të lumtur dhe të sigurt. Të përqendrohesh shumë në përpjekjen për të qenë gjithmonë në formë dhe të dukesh perfekt nuk do t’i bëjë mirë askujt. Në vend të kësaj, përqendrohuni te vetja dhe komoditeti juaj, në mënyrë që të bëheni një version më i sigurt i vetvetes.

Ju e kaloni tërë kohën para gjumit duke parë TV.

Siç tregon hulumtimi, edhe një orë shtesë para TV mund të dëmtojë shumë intimitetin midis çifteve. Lë më pak kohë për të fjetur dhe relaksuar dhe ndërpret kohën që çiftet mund të kishin kaluar në gjëra më private.

Ju nuk konsumoni një vakt së bashku.

Siç tregon hulumtimi, çiftet që hanë së bashku janë shumë më të lumtur në marrëdhënien e tyre. Për më tepër, çiftet e tilla dolën se e shijonin më shumë vaktin e tyre. Pra, nëse doni të jeni të lumtur si me partnerin ashtu edhe me darkën tuaj, thjesht hani së bashku sa më shumë që të jetë e mundur!

Ju prisni që partneri juaj të tregojë dashuri.

Nëse doni ta mbani marrëdhënien tuaj të lumtur dhe të shëndetshme, duhet të jeni në gjendje të shprehni dashurinë tuaj. Dhe të tregosh dashuri është mënyra më e drejtpërdrejtë për ta bërë atë.

Shpeshherë kur jemi shumë të ngarkuar në punë themi se jemi lodhur dhe kemi nevojë për disa pushime, por a e dini se e njëjta gjë mund të ndodhë dhe si rezultat i të qenurit gjithmonë në kërkim të njohjeve të reja dhe daljeve të shumta me njerëz të rinj?

Fatmirësisht, ka disa mënyra se si ne mund ta kuptojmë se kur kemi nevojë për një pushim dhe nuk është aspak turp të marrësh pak kohë për veten, pasi ndihmojmë veten tonë.