Auto & Moto

2022, viti i rekordeve për Rolls-Royce!

Tregu botëror i makinave është përballur me probleme të shumta në tre vitet e fundit, por ka prodhues makinash që ende arrijnë të përmirësojnë rezultatet e tyre të shitjeve. Rolls-Royce ishte një nga fituesit e papritur të vitit të kaluar me shitje rekord në mbarë botën. Më saktësisht, viti 2022 ishte viti i parë në të gjithë historinë 118-vjeçare të prodhuesit, në të cilin dorëzoi më shumë se 6.000 makina në një vit.

Me një total prej 6,021 makinash të shitura në 50 vende në mbarë botën vitin e kaluar, Rolls-Royce gëzoi një tjetër vit shitjesh rekord. Lindja e Mesme, Azia-Paqësori dhe Evropa, si dhe Shtetet e Bashkuara, shënuan rritjen më të lartë të shitjeve nga viti në vit nga të gjitha rajonet. Amerika, nga ana tjetër, mbeti tregu më i madh i vetëm për markën britanike, ndërsa rëndësia e Kinës u rrit pasi vendi tani është tregu i dytë më i madh i Rolls-Royce.

Kompania me bazë në Goodwood, gjithashtu arriti shitje rekord në Mbretërinë e Bashkuar dhe Gjermani. Më e rëndësishmja, Rolls-Royce gëzonte një kërkesë në rritje për modelet e saj unike, gjë që rezultoi në blerësit që paguanin mesatarisht më shumë se 500 mijë dollarë për Rolls-Royce-in e tyre të ri. Lindja e Mesme ishte rajoni kryesor i markës për modelet me porosi.

Rikujtojmë, se Rolls Royce zbuloi së fundmi një makinë të veçantë me 6 rrota, frena floriri dhe timon me lëkurë krokodili. Kjo makinë, e bazuar në Rolls-Royce Phantom të vitit 2005, është ndërtuar nga Danton Arts Kustoms, që shpreson ta shesë “krijesën” e vet për 5 milionë euro. Projekti i radhës i Danton Arts Kustoms është një Lamborghini Urus me 6 rrota.