Celebrities Gossip Sport

Çmimi më i lartë i paguar ndonjëherë/Shiten në ankand atletet e legjendës së basketbollit, Michael Jordan!

Një palë atlete të veshura nga legjenda e basketbollit amerikan Michael Jordan janë shitur në ankand për vlerën e 1.47 milion dollarëve. Jordan i përdori këto atlete Nike Air Ani kuqezi gjatë sezonit të tij të parë me Chicago Bulls në 1984. Ky ishte viti kur ai dhe Nike filluan bashkëpunimin e tyre për të krijuar markën e tij të firmës së rrobave dhe këpucëve.

Çmimi është më i larti i paguar ndonjëherë për këpucët e përdorura nga çdo sport. Jordan është parë nga shumë njerëz si lojtari më i mirë në historinë e basketbollit. Ai e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij me Chicago Bulls, u bë një ikonë globale dhe ndihmoi në ngritjen e profilit të NBA-së në mbarë botën.

Sotheby’s Brahm Wachter pas ankandit të së dielës në Las Vegas tha se:

Ky rezultat rekord për Jordan Nike Air Ships afirmon vendin e Michael Jordan dhe ekskluzivitetin Air Jordan në kulmin e tregut të atleteve.

Atletet e firmosura u blenë nga Nick Fiorella, një koleksionist i njohur. Përpara ankandit, ato ishin vlerësuar të shiteshin nga 1 milion deri në 1,5 milion dollarë.

Megjithatë, ato nuk janë atletet të shitura më shtrenjtë ndonjëherë. Ky rekord i përket reperit Kanye West, prototipet e të cilit Nike Air Yeezy 1 arritën 1.8 milion dollarë përmes një shitjeje private në prill. Çmimi rekord për atlete është thyer disa herë në vitet e fundit dhe tregu tani tërheq interes nga blerësit e përgjithshëm, si dhe nga koleksionistët kryesorë.

Ndërkaq, nëse nuk e dinit ju rikujtojmë se Michael Jordan, “vlen” më shumë se sa ylli i famshëm, Kim Kardashian. Ish-lojtari i “Chicago Bulls”, ka një pasuri prej rreth 2.2 miliardë dollarësh, ndërsa Kim Kardashian një pasuri prej 1.2 miliardë dollarësh. Jordan u bë një super yll gjatë viteve 1990 dhe tani është një biznesmen i suksesshëm, me gamën e tij të veshjeve ‘Jordan’ duke arritur kështu një sukses të jashtëzakonshëm. 58-vjeçari luajti 15 sezone në NBA dhe fitoi gjashtë kampionate me “Chicago Bulls”.