Bota Travel

Ju njohim me linjën ajrore më të mirë në botë për vitin 2023!

Koncepti i saj i uljes së ndenjëseve ekonomike po bën bujë dhe tani Air New Zealand është zyrtarisht linja ajrore më e mirë e vitit, të paktën sipas agjencisë me bazë në Australi për sigurinë e aviacionit dhe vlerësimin e produkteve AirlineRatings.com. AirlineRatings.com citon shtretërit ekonomikë intrigues të SkyNest të AirNZ – të vendosura për t’u nisur në 2024 – si një nga faktorët kryesorë që përcaktojnë vendin e saj numër një. Geoffrey Thomas, kryeredaktori i AirlineRatings.com, duke vlerësuar studion e dedikuar të dizajnit të Air New Zealand dhe prodhimin e saj tha për CNN Travel, se:

Linja ajrore është gjithmonë inovative dhe nuk është e kënaqur të heqë produktet dhe vendet e disponueshme, por të shkojë më mirë. Është ky fokus në mirëqenien dhe komoditetin e udhëtarëve të ekonomisë që u bëri përshtypje gjyqtarëve.

AirlineRatings.com vlerësoi gjithashtu sigurinë operacionale të Air New Zealand, udhëheqjen mjedisore dhe motivimin e stafit. Pas disa vitesh rënie të udhëtimeve ajrore në vazhdën e pandemisë, udhëtarët u kthyen në fluturim në vitin 2022 në kaos të konsiderueshëm të linjave ajrore – fluturime të anuluara, bagazhe të humbura dhe personel të stërngarkuar. Rezultati, tha Thomas, ishte një vit “interesant” në përgjithësi, pasi “shumica e linjave ajrore pësuan rënie në miratimet e pasagjerëve ndërsa industria luftonte për të hyrë në fluturim”.

Juria është ende e paqartë nëse këtë vit do të ketë një peizazh më të qëndrueshëm të udhëtimit ajror. Dhe është interesante, ndërsa Air New Zealand doli në krye për vitin 2023, Thomas tha se rezultatet ishin afër në mesin e pesë të parëve. Qatar Airways, e cila kryesoi renditjen e vitit të kaluar të AirlineRatings.com, doli në vendin e dytë këtë vit, duke fituar gjithashtu çmimet e Klasit më të Mirë të Biznesit, Kateringut më të mirë dhe Ekselencës në Udhëtimet e Largta – Lindja e Mesme.

Etihad Airways i Abu Dhabit është numri 3 në listën e AirlineRatings.com për vitin 2023. Korean Air, i cili gjithashtu fitoi çmimin Ekselencë në udhëtim në distanca të gjata – Azia e Veriut ishte në vendin e katërt. Singapore Airlines, e shpallur në krye në çmimin më të mirë të klasit të parë dhe çmimin Ekselencë në udhëtimet e Largta – Azia Juglindore, zuri vendin e pestë në përgjithësi.

Për të prodhuar renditjen e saj, AirlineRatings.com shqyrton sigurinë kryesore dhe auditimet e qeverisë, si dhe shikon moshën e flotës së linjave ajrore, rishikimet e pasagjerëve, përfitimin, vlerësimin e investimeve, ofertat e produkteve dhe marrëdhëniet me stafin. Që nga lançimi i çmimeve në 2014, Thomas tha se pikët dhe kategoritë janë shndërruar “për të pasqyruar dinamikën gjithnjë në ndryshim të industrisë dhe pritjet e klientëve”.

Air New Zealand po bën bujë në rrjet këtë javë edhe për arsye të tjera. Nga tani deri më 2 korrik 2023, Autoriteti i Aviacionit Civil të Zelandës së Re po kërkon nga linja ajrore e saj kombëtare të peshojë pasagjerët që nisen në fluturimet ndërkombëtare nga Aeroporti Ndërkombëtar i Auckland.

25 linjat ajrore më të mira të AirlineRatings.com për vitin 2022

1. Air New Zealand
2. Qatar Airways
3. Etihad Airways
4. Korean Air
5. Singapore Airlines
6. Qantas
7. Virgin Australia/Virgin Atlantic
8. EVA Air
9. Cathay Pacific Airways
10. Emirates
11. Lufthansa / Swiss
12. SAS
13. TAP Portugal
14. All Nippon Airways
15. Delta Air Lines
16. Air Canada
17. British Airways
18. Jet Blue
19. JAL
20. Vietnam Airlines
21. Turkish Airlines
22. Hawaiian
23. KLM
24. Alaska Airlines
25. United Airlines.