Sport

Presidenti i UEFA-s ka diçka për t’i thënë Luis Rubiales dhe puthjes së tij të papërshtatshme…

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Čeferin ka dënuar puthjen e padëshiruar të Luis Rubiales ndaj fitueses së Kupës së Botës për femra, Jennifer Hermoso, duke e përshkruar atë si “të papërshtatshme” në një intervistë me gazetën franceze L’Equipe të mërkurën. Rubiales, presidenti i federatës spanjolle të futbollit, u pushua përkohësisht nga FIFA, organi qeverisës i futbollit botëror, të shtunën pasi ai puthi me forcë Hermoso gjatë festimeve të fitores së Spanjës në Kupën e Botës më 20 gusht.

Čeferin, i cili gjithashtu shërben si një nga tetë nënkryetarët e FIFA-s, tha:

Sigurisht, ajo që ai bëri ishte e papërshtatshme. Ne të gjithë e dimë këtë. Shpresoj se ai e di se ishte jashtë funksionit. Kaq mjafton për momentin sepse do të vendosë komisioni disiplinor. Jam i trishtuar që një ngjarje e tillë duhet të errësojë fitoren e kombëtares spanjolle. Ne duhet të ndryshojmë gjërat.

Me ndalimin e Rubiales nga të gjitha aktivitetet e lidhura me futbollin në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar për 90 ditë, ndërsa procedurat disiplinore të FIFA-s janë duke u zhvilluar, Čeferin tha se:

Nuk kishte nevojë ta pezullonte atë dy herë. (Duke iu referuar rolit të spanjollit si nënkryetar i UEFA-s).

CNN ka kontaktuar UEFA-n, organin qeverisës të futbollit evropian, për koment. Rubiales nuk i është përgjigjur kërkesave të shumta për koment nga CNN. Javën e kaluar, 46-vjeçari kërkoi falje për veprimet e tij, por më vonë tha se nuk do të japë dorëheqjen.