Celebrities Gossip Showbiz

Rrezikon 8 vite burg pas akuzave për mashtrim tatimor, reagon ashpër Shakira!

Së fundmi këngëtarja e njohur kolumbiane Shakira i është drejtuar ashpër autoriteteve tatimore në Spanjë përpara gjyqit të mashtrimit, i cili mund të përfundojë me një dënim me tetë vjet burg për të. Prokurorët e shtetit spanjoll po kërkonin një dënim të ashpër për artisten për një mashtrim tatimor të dyshuar prej 13.9 milionë eurosh. Ndërkaq, një datë për gjykimin në një gjykatë në Barcelonë nuk është caktuar ende.

Shakira pohoi në një deklaratë të fundit se po ‘persekutohej’ dhe akuzoi Thesarin spanjoll për përdorimin e ‘metodave të papranueshme për të dëmtuar reputacionin e saj dhe për ta detyruar atë të arrinte një marrëveshje zgjidhjeje’. Ajo këmbënguli se nuk kishte ndërmend të bënte ndonjë marrëveshje dhe do të dilte para gjykatës.

Një zëdhënës i artistes kolumbiane gjithashtu bëri të qartë se ajo ndjeu se autoritetet tatimore të vendit po e akuzonin atë se kishte gënjyer për qëndrimin jashtë Spanjës ‘pa prova’ për vitet që ajo ishte akuzuar për mashtrim tatimor. Shakira, më parë rezidente tatimore në Bahamas, u regjistrua si banore tatimore me kohë të plotë në Spanjë në vitin 2015, pavarësisht se kishte filluar të takohej me ish-partnerin e saj Gerard Pique pesë vjet më parë.

Njerëzit që kalojnë më shumë se 183 ditë në një vit të caktuar kalendarik në Spanjë konsiderohen si banorë spanjollë me qëllime tatimore. Inspektorët spanjollë të taksave thuhet se kaluan më shumë se një vit duke kontrolluar Shakirën, madje duke vizituar parukierët e saj të preferuar në Barcelonë dhe duke kontrolluar rrjetet e saj sociale për të treguar se ajo kaloi shumicën e tre viteve në mosmarrëveshje në Spanjë.

Ata arritën në përfundimin se ajo kishte kaluar 242 ditë në Spanjë në vitin 2012, 212 ditë në 2013 dhe 243 ditë në vend në 2014 përpara se ta paditnin me gjashtë akuza për mashtrim tatimor për ato tre vjet. Avokati i Shakiras, Pablo Molins Amat, paraqiti deklaratën e saj ligjore për veprën penale në gjykatën e Barcelonës, e cila e ka hetuar atë. Në një deklaratë të lëshuar nga LLYC me bazë në Barcelonë dhe e autorizuar nga Shakira thuhet se:

Shakira nuk ka pasur kurrë probleme tatimore në ndonjë juridiksion tjetër. Këngëtarja mbështetej te këshilltarët kryesorë si PriceWaterhouseCoopers. Ajo kurrë nuk i ka kaluar 183 ditët e pranisë në Spanjë që kërkohen për të qenë banore tatimore. Pa asnjë provë të fortë për të mbështetur akuzat kundër saj, ajo është persekutuar ashpër në sferën kriminale dhe mediatike duke përdorur metoda të papranueshme për të dëmtuar reputacionin e saj dhe për ta detyruar atë të arrijë një marrëveshje zgjidhjeje.

Shakira ka paguar tashmë më shumë se 90 milionë euro për të ardhura ndërkombëtare që nuk janë krijuar në Spanjë dhe për asetet e saj ndërkombëtare, pa pasur një qendër biznesi në këtë vend ku ajo nuk ka fituar kurrë të ardhura të konsiderueshme. Ndërkaq, në deklaratë Shakira pohoi se:

Është e papranueshme që në akuzën e saj organet tatimore nuk respektojnë sigurinë juridike që duhet t’i garantohet çdo tatimpaguesi, jo të drejtat e mia themelore. Si dhe se ata po përpiqen të dëmtojnë një reputacion të fituar me punën e shumë viteve. Në rastin tim ata kanë shkelur të drejtën time për privatësi dhe prezumimin e pafajësisë, të drejtat themelore të çdo qytetari.

Përfaqësuesit e saj në deklaratë shtuan se:

Akuza numëron të gjitha pagesat e bëra me një sërë kartash krediti që i përkasin ekipit dhe miqve të saj të bëra në Spanjë për të mbledhur ditët e pranisë së Shakirës në këtë vend, pa marrë parasysh se, në shumë raste, atje janë pagesa të bëra njëkohësisht në vende të ndryshme të botës, pa qenë fizikisht i pranishëm artisti në ato vende ku bëheshin pagesat.

Këngëtarja gjithashtu e bëri të qartë se ishte e gatshme të shkonte në gjyq për të provuar pafajësinë e saj në vend që të arrinte një marrëveshje me taksat spanjolle. Së fundmi rikujtojmë se Shakira dhe futbollisti Gerard Pique kanë nxjerrë në shitje rezidencën e tyre super luksoze. Pasi ylli i muzikës pop dhe fëmijët e saj të largohen nga prona për t’u shpërngulur në Florida, shtëpia prej 380 metrash katrorë do t’i shitet ofertuesit më të lartë. Shtëpia pritet të kushtojë nga 12 deri në 16 milionë euro dhe pritet të dalë në shitje në vitin 2023.