Botë e Çuditshme

Si një punonjës dhe një mace gjigante ndihmuan në suksesin viral të një dyqani automobilistik në Florida?!

Nuk ka nevojë për kopje të lëmuara ose shkrepje të zbukuruara në peizazhin e sotëm të marketingut të mediave sociale. Kur bëhet fjalë për të tërhequr vëmendjen e Gjeneratës Z, gjithçka shkon, duke përfshirë një filtër gjigant maceje dhe një lutje për ndihmë. Kjo është pikërisht lloji i videos që ngriti në qiell audiencën e TikTok të një dyqani automobilistik në Florida nga 0 në më shumë se 200,000 në një javë e gjysmë. Në mbishkrimi në videon e parë të Clancy’s Auto Body në TikTok, e cila grumbulloi miliona pëlqime brenda pak ditësh shkruhej:

Djema, unë gënjeva në CV dhe gjeta një punë duke bërë rrjetet sociale të këtij dyqani trupash, ju lutemi hidheni në erë që të mos më pushojnë nga puna.

Papritur, fansat ishin të etur për t’u bashkuar me #ClancysCult, ndjekja në internet që u shfaq brenda natës ndërsa dyqani i automjeteve në Fort Lauderdale magjepsi shikuesit në mbarë botën. Por Joel Velazquez, menaxheri 29-vjeçar i mediave sociale që qëndron pas suksesit viral të dyqanit, në fakt nuk gënjeu në rezymenë e tij. Ai është thjesht një mijëvjeçar që mori një qasje Gen-Z ndaj humorit, i cili tenton të favorizojë përmbajtjen e bërë me më pak përpjekje.

Një nga tendencat tani me të rinjtë është se ata janë të shtrirë në rezymenë e tyre dhe gjithçka, kështu që unë e bashkova atë me një mace. Nuk e dija se kombinimi do të ishte kaq shpërthyes.

Viraliteti i videos tronditi themeluesin e dyqanit, Hooman Rafiee, i cili shfaqet në disa video të mëvonshme si “BossMan”. Edhe pse Rafiee vetë nuk ka përvojë në mediat sociale, përgjigjet e tij në video për komentuesit kanë grumbulluar rreth 200,000 pëlqime në total.

Nuk e dija çfarë të prisja. Mendova se do të shuhej, por thjesht vazhdoi. Unë u trondita.