Bota

Vdiq gjatë xhirimeve, familja e Halyna Hutchins do të vazhdojë me padi civile!

Familja e Halyna Hutchins, kineastja Rust që vdiq në xhirime, thotë se do të padisë Alec Baldwin pavarësisht se akuzat e tij penale janë hequr. Akuzat për vrasje nga pakujdesia kundër Baldwin, i cili mbante armën mbështetëse që qëlloi plumbin fatal, u tërhoqën në New Mexico të enjten. Një avokat i prindërve dhe motrës së zonjës Hutchins tha se aktori “nuk mund t’i shpëtojë përgjegjësisë” për vdekjen e saj.

Z. Baldwin kishte arritur tashmë një marrëveshje me të venë e saj dhe djalin 10-vjeçar. Në tetor 2021, Baldwin kishte praktikuar të gjuante me armë në shesh në një fermë pranë Santa Fe, kur ajo shpërtheu, duke goditur për vdekje 42-vjeçarin me origjinë ukrainase Hutchins dhe duke plagosur drejtorin Joel Souza. Aktori mohoi të kishte tërhequr këmbëzën, megjithëse një raport i FBI-së më vonë doli në përfundimin se arma nuk mund të ishte shkrepur pa u tërhequr këmbëza.

Ai do të ishte në gjykatë për një seancë paraprake më 3 maj. Por të enjten, prokurorët thanë se do të tërhiqnin akuzat kundër fituesit të çmimit Emmy pasi u zbuluan fakte të reja që kërkonin hetime të mëtejshme. Armatorja e filmit, Hannah Gutierrez-Reed, vazhdon të përballet me dy akuza për vrasje të pavullnetshme.

Gloria Allred, një avokate që përfaqëson nënën e Hutchins, Olga Solovey, babain e saj Anatolii Androsovych dhe motrën Svetlana Zemko, tha të premten se klientët e saj “mbeten me shpresë” pavarësisht vendimit të prokurorit për të hequr akuzat penale. Avokati i familjes tha në një deklaratë:

Z. Baldwin mund të pretendojë se ai nuk është përgjegjës për tërheqjen e këmbëzës dhe nxjerrjen e një plumbi të vërtetë që i dha fund jetës së Halynës. Ai mund të vrapojë në Montana dhe të pretendojë se është thjesht një aktor në një film të Perëndimit të Egër, por, në jetën reale, ai nuk mund t’i shpëtojë faktit se ai pati një rol të madh në një tragjedi që pati pasoja në jetën reale.

Zonja Allred po përfaqëson gjithashtu një mbikëqyrëse skenari që përjetoi xhirimet. Padia civile kundër z. Baldwin synon gjithashtu të ndëshkojë znj. Gutierrez-Reed dhe prodhues të tjerë të Rust. Xhirimet për Rust rifilluan këtë javë në Montana, gati 18 muaj pas xhirimeve.Në një deklaratë, regjisori Joel Souza e quajti rifillimin “të hidhur” dhe u zotua të përfundonte filmin “në emër të Halynës”.

Një avokat për filmin tha se fotografia kryesore pritet të përfundojë deri në maj dhe se nuk lejohen “armë zjarri pune” apo municione në xhirime. Tetorin e kaluar, zoti Baldwin dhe i veja e zonjës Hutchins, Matthew, arritën një marrëveshje paraprake që e bëri atë një producent ekzekutiv për filmin.

Në një gjykatë të Nju Meksikës të hënën, një gjykatës ra dakord të mbante kushtet e asaj marrëveshjeje të vulosura për të mbrojtur privatësinë e djalit të vogël të Hutchins. Në përpjekje për të rrëzuar padinë e ngritur nga familja e Hutchin me bazë në Ukrainë, avokatët e Baldwin e quajtën veprimin e tyre “të gabuar” dhe nuk ka gjasa t’i mbijetojnë shqyrtimit ligjor.