Celebrities Magazine Showbiz

Alec Baldwin deklaron se nuk është fajtor për të shtënat në ‘Rust’ dhe i lejohet të vazhdojë të punojë!

Aktori Alec Baldwin është deklaruar i pafajshëm për akuzat për vrasje të pavullnetshme në vrasjen e një kineasti në xhirimet e një filmi Western dhe ka hequr dorë nga paraqitja e tij e parë zyrtare në gjykatë, në dokumentet gjyqësore të depozituara të enjten. Baldwin dhe një mbikëqyrës i armëve u akuzuan muajin e kaluar për vrasje të pavullnetshme në vrasjen e kineastes Halyna Hutchins, e cila vdiq pak pasi u plagos gjatë provave në një fermë në periferi të Santa Fe në tetor 2021.

Baldwin pranoi të hiqte dorë nga një seancë për t’i shpjeguar të drejtat e tij. Një gjykatës të enjten vendosi kushtet e lirimit që lejojnë Baldwin të ketë kontakte të kufizuara me dëshmitarët e mundshëm në lidhje me planet për të përfunduar xhirimet e “Rust”. Prokurorët dhe avokatët mbrojtës po përgatiten për një seancë të mundshme paraprake brenda pak muajsh për të përcaktuar nëse ka ndonjë shkak të mundshëm për të vazhduar gjykimin. Dispozita të tjera të lirimit paraprak të Baldwin përfshijnë një ndalim të konsumimit të alkoolit dhe kundër çdo posedimi të armëve, përfshirë armët e zjarrit.

I pandehuri lejohet të ketë kontakt vetëm me dëshmitarë të mundshëm në lidhje me përfundimin e filmit ‘Rust’ dhe çështje të tjera të lidhura dhe të palidhura biznesi, megjithatë, me kusht që i pandehuri të mos lejohet të diskutojë aksidentin në fjalë.

Akuzat për vrasje të pavullnetshme kundër Baldwin, një aktor kryesor dhe bashkëprodhues në “Rust”, dhe armaturës Hannah Gutierrez Reed dënohen me deri në 18 muaj burg dhe një gjobë prej 5,000 dollarë sipas ligjit të New Mexico. Autoritetet thanë se Baldwin po i drejtonte një pistoletë Hutchins kur arma shpërtheu, duke e vrarë atë dhe duke plagosur drejtorin Joel Souza.