Bota Design Lifestyle Travel

Hotelet më të mira të 2023 ku duhet të rezervoni me patjetër pushimet tuaja!

Gjithmonë kemi dëshirë që të përjetojmë eksperienca të reja ose të vizitojmë vende të veçanta dhe të rekomanduar nga persona të fushës, dhe jo vetëm… Kur të planifikoni udhëtimin tuaj të ardhshëm ne ju sugjerojmë që të merrni parasysh këto vendet e renditura më poshtë nga Katie Berrington.

1.Përtej shtëpizës së lumit Punakha, Butan

Me një mjedis të mrekullueshëm në brigjet e lumit Mo Chu, thellë në luginën e gjelbëruar Punakha në mbretërinë Himalayan të Butanit, prona e parë aziatike e &Beyond përbëhet nga një shtëpizë spektakolare që ofron gjashtë tenda luksoze dhe dy suita në mes të një peizazhi të gjelbëruar me fusha dhe pyll. E ndërtuar në stilin tradicional të Butanit, është vendosur të jetë një vend i mrekullueshëm për të eksploruar mjedisin unik dhe madhështor. Hapet në muajin shtator 2023…

2.Le Grand Mazarin, Paris, Francë


Hapja e një hoteli të ri në Paris është shpesh shkak për entuziazëm, veçanërisht kur gërsheton kaq shumë elementë dhe jep një pamje bashkëkohore të madhështisë franceze. Shikoni në Le Grand Mazarin për një bazë të lakmueshme në zemër të lagjes krijuese të Le Marais, me një dizajn madhështor (siç imagjinohet nga Martin Brudnizki), një restorant unik dhe bar dekadent, plus një pishinë të mrekullueshme. Hapet se shpejti…

3.Domes Noruz Kassandra, Halkidiki, Greqi


Domes Noruz Kassandra, një vend vetëm për të rriturit, në Halkidiki të bukur dhe plot zhurmë një vend më pak i njohur grek, Domes Noruz Kassandra përshkruhet si një klub plazhi me dhoma. Mysafirët mund të shijojnë barin dhe restorantin plot gjallëri buzë detit, ku lista e verërave përfshin opsione nga vreshtat lokale, plus seancat e perëndimit të diellit rreth pishinës së pafundme të hotelit. Në frontin e mirëqenies suaj, ka edhe SOMA Spa dhe OpenAir Gym për të shijuar. Është i hapur tani…

4.Hotel Vermelho, Alentejo, Portugali


Një vend që dërgon një emocion shumë të bukur është Hotel Vermelho jo vetëm që mburret me një vend të këndshëm në fshatin piktoresk, të mbushur me karaktere të Melides, por është hoteli i parë i projektuar nga Christian Louboutin. Dizajneri i këpucëve e ka mbushur këtë qëndrim në butik me shpirtin e tij të guximshëm, maksimalist, duke i bërë një nder krijimtarisë dhe traditave vendase. Krijo një koleksion veprash arti, orendi të shkëlqyera, plus kopshte me peizazhe shumëngjyrëshe dhe një pishinë të jashtme. Është i hapur tani…

5. The Homestead, Nambiti Private Game Reserve, Afrika e Jugut

E vendosur në Nambiti Private Game Reserve prej 23,000 hektarësh – i vetmi safari në këtë rajon të Afrikës së Jugut ku mund të shikohen Big Five – “The Homestead” është një nga hapjet më të pabesueshme të këtij viti, me 12 suita të shkëlqyera (gjashtë me çatinë e tyre kopshte, gjashtë me pishinat e tyre të pafundësisë) dhe një mjedis madhështor. Akoma më emocionuese janë përpjekjet e tij të shkëlqyera për ruajtjen dhe qëndrueshmërinë, të cilat përfshijnë një fermë diellore për gjenerimin e pothuajse të gjithë përdorimit të energjisë, ruajtjes për mbrojtjen e specieve të rrezikuara, sesionet e edukimit kundër gjuetisë pa leje për komunitetin, nismat për mbjelljen e pemëve dhe një flotë të automjeteve safari tërësisht elektrike. Çfarë nuk duhet dashuruar? Hapet se shpejti…

6.One&Only Aesthesis, Athinë, Greqi


One&Only Aesthesis është cilësuar një vend vezullues në rivierën kinematografike të Athinës. Kjo shtesë elegante e marinës së Glyfada ofron bazën e përsosur nga e cila mund të përjetoni kënaqësitë e rajonit nga mrekullitë mitologjike të Athinës dhe limanet shkëlqyese të Egjeut deri te burimet termale natyrore të liqenit të Vouliagmenit. Ndërkohë, përsëri në hotel, menuja Chenot Spa do të shërbejë për kënaqësinë greke të shëndetit. Hapet se shpejti…

7. Eliamos Villas Hotel & Spa, Kefalonia, Greqi

Duke ofruar pamje mbi detin Jon dhe ullishte të shumta, pasuria e stilit të fshatit të Eliamos krenohet me 12 vila të dizajnuara bukur – secila prej të cilave ka një pishinë me ujë të kripur ose vaskë të nxehtë, plus një kuzhinë private dhe një zonë ngrënieje në natyrë. E vendosur pranë plazheve nën radar të Kefalonisë dhe e vendosur mbi një liman ‘të fshehtë’, kjo perlë balancon në mënyrë të përsosur privatësinë dhe një përvojë shtëpi nga shtëpia me pajisje me pesë yje. Gjithashtu restoranti ka kuzhinën dhe përbërësit e Kefalonisë, dhe ka një pishinë të gjerë me ujë të kripur pafundësisht, spa dhe palestër në natyrë me pamje nga deti për t’u shijuar. Është i hapur tani…

8.Six Senses Romë, Itali

Six Senses Roma ka sjellë ofertën e saj me famë botërore në kryeqytetin italian këtë vit, me një kod postar të kërkuar në Piazza di San Marcello, Via del Corso, duke ofruar afërsi me pika referimi duke përfshirë shatërvanin e Trevit dhe Panteonin, si dhe një panoramë 360 gradë nga çatia për një pikë mjaft kyçe të qytetit të përjetshëm. Si dhe Six Senses Spa, mundësitë e mirëqenies përfshijnë një pamje bashkëkohore të ritualit të lashtë të larjes romake dhe një Bar Alchemy, i cili do të demonstrojë përfitimet e bimëve dhe bimëve lokale. Është i hapur tani…

9.Janu Tokio, Japoni


Marka e re e hoteleve të Aman Resorts, Janu, është ndërtuar me të njëjtat filozofi dhe parime të sofistikuara dizajni si marka e saj simotra, por me theks në lidhjen, ndërveprimet e shoqërueshme dhe komunitetin (Aman do të thotë ‘paqe’ në sanskritisht; Janu do të thotë ‘shpirt’) . Ajo po hap tre hotele, i pari prej të cilëve është në Tokio, i ndjekur nga vendet në Mal të Zi dhe Arabinë Saudite. Përveç 120 dhomave të gjumit, faqja e Tokios do të shfaqë Spa-n e parë në botë Janu, e cila do të jetë më e madhja në Japoni. Hapet se shpejti…

10. Reverie, Tangalle dhe Ahungalla, Sri Lanka

Sri Lanka po mirëpret një koleksion të ri të pronave të butikut nga Reverie në 2023 – një markë që vjen nga ekipi që qëndron pas vendpushimeve të njohura luksoze të vendit, Resplendent Ceylon. Dy të parat janë të vendosura në bregun jugor me rërë të artë: Shtëpia Kayaam në Tangalle dhe Gjiri Ahu në Ahungalla. Këto vende të izoluara përfshijnë shtëpi plazhi të qeta, me akomodim me dhoma, suita dhe vila me fokus në përvojat relaksuese dhe restauruese. Në Ahu Bay, prisni kopshte të zbukuruara bukur, një spa dhe një pishinë pafundësie, ndërsa Kayaam House ofron terapi spa të bazuara në metodat tradicionale të shërimit dhe përbërësit hiper-lokalë. Është i hapur tani…

11.Lux* Al Jabal dhe Al Bridi, Sharjah, Emiratet e Bashkuara Arabe


Dy resorte Lux* do të hapen në Sharjah në vitin 2023 – Al Jabal dhe Al Bridi. I pari ndodhet në terrenin kodrinor midis plazhit Khorfakkan dhe plazhit Luluya, duke ofruar një panoramë të mrekullueshme të Gjirit të Omanit. Ky i fundit ndodhet në kuadër të projektit Sharjah Safari dhe ka pamje nga 1690 hektarë tokë të dedikuar për ruajtje. Shtëpia e më shumë se 50,000 kafshëve, do të ofrojë zonën më të madhe të safarit në botë jashtë Afrikës. Hapet se shpejti…

12.Habitas Santa Teresa, Gadishulli Nicoya, Kosta Rika

Habitas ka disa hapje emocionuese nga Maroku dhe Butani në vendet në të gjithë Meksikën dhe vendi i tij në Kosta Rika është vendosur të jetë një nga më të denjët për ëndrra deri më tani. I vendosur në gadishullin Nicoya, Habitas Santa Teresa është një hotel me 35 dhoma që ndodhet në buzë të një mjedisi superlativ të njohur për plazhet e tij të lë pa frymë, xhunglën tropikale dhe surfing të klasit të parë- për të mos përmendur përvojat unike, të tilla si snorkeling rreth Malit. Vullkani nënujor Pais. Hapet se shpejti…

13.Hotel La Palma, Capri, Itali


Ekipi që qëndron pas hotelit të njohur du Cap-Eden-Roc po hap dyert e një vendi të ri dhe aventurës së parë italiane të Oetker Collection, Hotel La Palma. Një riimagjinim i hotelit inaugurues të Caprit, i ndërtuar fillimisht në 1822, ai është bërë një hotel elegant me 50 dhoma dhe suita që feston të gjitha gjërat la dolce vita. Në afërsi të Piazzetta-s së famshme, ajo përmban një restorant dhe bar në çati, plus klubin e tij të plazhit dhe spa, duke ofruar një shtesë të shkëlqyer për skenën magjepsëse sociale të ishullit. Hapet se shpejti…

14. Cap Karoso, Sumba, Indonezi

Cap Karoso do të hapet në ishullin magjepsës, të largët të Sumba, me tre shtylla kryesore të vendosura në zemër të këtij resorti të qetë: qëndrueshmëria, kultura dhe komuniteti, kredencialet e tij të ndërgjegjshme për planetin përfshijnë funksionimin me 50% energji të paneleve diellore, me një synim për të arritur në 80% deri në vitin 2025. Duke festuar historinë dhe peizazhin e pasur të vendndodhjes së tij spektakolare, ky projekt pasioni nga aventurierët francezë Fabrice dhe Evguenia Ivara është projektuar nga Gfab Architects të Gary Fell për t’u përzier në sfond, me antike sumbaneze dhe artin bashkëkohor indonezian që zbukuron hotelin. Hapësirat sociale krijohen me një ndjenjë të komunitetit të hapur  nga restoranti i tavolinës së kuzhinierit deri te kinematë afresko dhe klubi i plazhit. Hapet se shpejti…

15.Raffles at The OWO, Londër, Mbretëri e Bashkuar

Një nga prezantimet më emocionuese në Londër do të jetë ajo e Raffles në The OWO. Kjo ndërtesë historike ka një rëndësi të madhe, pasi është kthyer nga Zyra e Luftës së Vjetër e renditur në klasën II në një hotel me 120 dhoma, së bashku me një koleksion rezidencash të markës. Rinovimi i tij do të përfshijë 11 restorante dhe bare, një banjë me një pishinë të brendshme 20 metra dhe një sallë madhështore me 620 vende. Hapet se shpejti…