Celebrities Magazine Showbiz

Jo të gjithë e pëlqyen “The Met Gala” këtë vit, një ndër to është edhe Jameela Jamil…

Aktorja dhe aktivistja, Jameela Jamil ka kritikuar “The Met Gala” për festimin e Karl Lagerfeld, stilistin me ndikim të modës që vdiq në vitin 2019. Jamil, e njohur më së shumti për rolin kryesor në “The Good Place” të NBC, shkroi në Instagram se:

Hollywood dhe moda thanë pjesën e qetë me zë të lartë kur shumë feministe të famshme zgjodhën të festonin në nivelin më të lartë, një burrë që ishte kaq mizor publikisht ndaj gratë, njerëzit e trashë, emigrantët dhe të mbijetuarit e sulmeve seksuale.

Tema e galasë këtë vit përkoi me një ekspozitë në Institutin e Kostumeve të Muzeut Metropolitan të Artit, të titulluar “Karl Lagerfeld: A Line Of Beauty”, për të cilën një zëdhënës i Met tha për CNN në përputhje me misionin e muzeut për të eksploruar artin dhe krijimtarinë nga kohërat e lashta deri në ditët e sotme dhe për të shqyrtuar momente me rëndësi dhe ndikim të madh, në mënyrë që të mund të fitojmë një kuptim më të thellë të artit dhe historisë dhe të ftojmë dialog dhe reflektim të mëtejshëm.

Ekspozita e Institutit të Kostumeve të këtij viti e bën pikërisht këtë, duke paraqitur punën e një stilisti me ndikim të veçantë, Karl Lagerfeld, inovacioni i të cilit dhe metodologjia unike e punës kanë dhënë një kontribut të pamohueshëm sizmik në botën e modës dhe artit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jameela Jamil (@jameelajamil)


Të famshëm, elita e modës dhe shoqëria e lartë e Nju Jorkut kaluan në tapetin e kuq të famshëm në Muzeun Metropolitan të Artit të hënën, të veshur me veshje ekstravagante që i bënë homazh Lagerfeldit, i cili ishte më i njohur për transformimin e Chanel në një nga shtëpitë më të vlefshme të modës në botë gjatë kohës së tij. kohë si drejtor kreativ i saj. Por me gjithë ndikimin e tij si stilist, ai ishte gjithashtu një figurë e diskutueshme, duke bërë një sërë deklaratash përçmuese që mbështesin standardet e ngushta të bukurisë ose kritikojnë lëvizjen #MeToo. Ai gjithashtu ndezi zemërim në vitin 2017 kur kritikoi kancelaren e atëhershme gjermane Angela Merkel për ofrimin e strehimit për njerëzit që ikin nga konflikti. Ndaj, Jamil shtoi:

Kjo nuk ka të bëjë me kulturën e anulimit. Nuk bëhet fjalë as për Karl-in. Ka të bëjë me të treguar se sa selektive është kultura e anulimit brenda politikës liberale, në mënyrën më flagrante deri më tani. Taktikat e rrëshqitshme dhe standardet e dyfishta si kjo kontribuojnë në një gërryerje të besimit ndaj liberalëve.