Celebrities Gossip Showbiz

Kanye West aspak i kënaqur me Adidas, për çfarë po e akuzon ai kompaninë?!

Kanye West duket se nuk është aspak i kënaqur me kompaninë Adidas. Në një mesazh të drejtpërdrejtë në llogarinë e tij në Instagram, West ndau mosmiratimin e tij për Yeezy Day duke thënë se “Adidas krijoi idenë e Yeezy Day pa miratimin e tij” dhe nuk u ndal me kaq. Sipas West, marka rihodhi në treg gjithashtu modele të vjetra Adidas Yeezy, stiloi ngjyrat e Yeezy dhe punësoi punonjës për linjën, duke përfshirë menaxherin e përgjithshëm të Yeezy, pa miratimin e tij.

West hodhi gjithashtu dritë mbi partneritetin e tij të vazhdueshëm me Balenciaga dhe Gap, duke pretenduar se Adidas ngadalësoi prodhimin e atleteve që ai dhe drejtoresha kreative e Balenciaga, Demna Gvasalia krijuan për Gap, pavarësisht se këpucët nuk shkelnin kontratën e tij me ‘Three Stripes’. West vazhdon të thotë se kur iu afrua Adidas-it për të prodhuar më shumë palë të Yeezy Slides të tij gjithnjë e më të njohur, marka tha se “ata nuk kishin kapacitet ndërkohë që Adidas po kopjonin modelet e reperit dhe po bënin versionin e tyre të Yeezy Slides”.

Yeezy Day filloi prodhimin në vitin 2019 dhe që atëherë, marka ka ruajtur disa nga pikat e saj më të pritura Yeezy për ngjarjen. Adidas ende nuk ka pranuar të komentojë mbi këtë çështje.

Rikujtojmë se, një kompani e rrallë që jep me qira veshje, David Casavant Archive, nisi një padi kundër Kanye West për 416,000 dollarë në tarifat e papaguara të qirasë së veshjeve. Reperi është akuzuar se nuk i ka kthyer 13 nga 49 veshjet që ka marrë me qira në muajin mars.

Siç raportohet nga ‘TMZ’, stilisti 31-vjeçar nisi kostumin kundër yllit të hip-hop-it për 221 mijë dollarë tarifa qiraje të papaguara dhe 195 mijë dollarë për të zëvendësuar 13 “copat e rralla dhe të çmuara” që mungojnë. Sipas padisë, të siguruar nga ‘TMZ’, Kanye ndaloi së paguari tarifat e qirasë në vitin 2020 për 13 “pjesë të rralla, të çmuara” që nuk i ktheu kurrë në arkiv, ku thuhet se klientët e tjerë të tyre të famshëm përfshijnë Kim Kardashian, Lady Gaga, Tom Brady, Pharrell, 21 Savage dhe Solange.