Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Sport

“Lojë e pandershme”/Krijohet peticioni për rikthimin e finales së “Euro 2020”!

Së fundmi, tifozët e Anglisë kanë kërkuar përmes një peticioni që UEFA të rikthejë finalen e “Euro 2020” pas sfidës tronditëse të Giorgio Chiellinit ndaj Bukayo Sakas. Lojtarët e Gareth Southgate u mundën nga Italia gjatë një ekzekutimi penalltish në Wembley ditën e dielë.

Luke Shaw kaloi Anglinë në epërsi në dy minutat e para të finales, por Leonardo Bonucci realizoi golin e barazimit në pjesën e dytë, duke bërë që ndeshja të shkonte në vazhdime.

Sidoqoftë, Chiellini humbi topin në kohën shtesë dhe më pas tërhoqi Sakan përmes fanellës. Kapitenit 36-vjeçar të Italisë iu dha kartoni i verdhë nga gjyqtari Bjorn Kuipers, pavarësisht se tifozët pretenduan se Chiellini duhej të përjashtohej.

Tani, përdoruesi i “Change.org”, Custard Cream, pretendoi se ndeshja nuk ishte “aspak e ndershme” dhe pretendoi se zyrtarët e ndeshjes ishin “të njëanshëm” në favor të Italisë.

Përshkrimi i peticionit thotë:

Ndeshja në 11/07/2021 nuk ishte aspak e ndershme. Pasi Italia mori vetëm një karton të verdhë për kapjen e lojtarëve të Anglisë sikur të ishin skllevër. Të gjitha shtyrjet, tërheqjet dhe goditjet e bëra nga Italia u lejuan. Padyshim të njëanshme. Italisë i duhej dhënë një karton i kuq për lojën e tyre dhe revanshi duhet të ndodhte me një arbitër jo të njëanshëm. Kjo nuk ishte aspak e drejtë.

Saka, së bashku me Marcus Rashford dhe Jadon Sancho, humbën penalltitë, duke bërë që Italia të fitonte 3-2. Sidoqoftë, treshja e Anglisë iu nënshtrua abuzimit racist në rrjetet sociale pas disfatës së “Tre Luanëve” ndaj Axurëve në finale.

Ndërkaq, nga poliklinika Gemelli, Papa Françesku është lumturuar për fitoren e Italisë në “Euro 2020” dhe Argjentinës në Copa America. Zëdhënësi Matteo Bruni ka bërë të ditur fjalët e Atit të Shenjtë.