Sport

Luis Rubiales jep dorëheqjen si president i futbollit spanjoll pas puthjes në Kupën e Botës!

Luis Rubiales të dielën dha dorëheqjen nga posti i tij si president i federatës spanjolle të futbollit pas disa javësh kritikash të ashpra për puthjen e tij të padëshiruar me fituesen e Kupës së Botës për femra, Jennifer Hermoso. Rubiales në një letër të postuar në X, i njohur më parë si Twitter, shkruajti:

Sot, njoftova presidentin e përkohshëm në orën 9:30 të pasdites, zotin Pedro Rocha, se kam dhënë dorëheqjen si President i RFEF. E kam bërë të ditur gjithashtu se kam dhënë dorëheqjen nga pozita ime në UEFA, në mënyrë që posti im i zëvendëspresidentit të mund të plotësohet. Të këmbëngulësh e të presësh nuk do të kontribuojë asgjë pozitive, as për Federatën dhe as për futbollin spanjoll. Ndër të tjera, sepse fuqitë që janë do të pengojnë kthimin tim.

Federata Mbretërore Spanjolle e Futbollit (RFEF) konfirmoi se Rubiales kishte paraqitur dorëheqjen e tij si shef i Federatës Spanjolle të Futbollit, si dhe zëvendëspresident i UEFA-s. RFEF në një deklaratë tha:

Federata Mbretërore e Futbollit Spanjoll konfirmon se Luis M. Rubiales Béjar ka paraqitur dorëheqjen e tij sonte. Kjo i është bërë e ditur subjektit federativ përmes një letre drejtuar Pedro Rocha Junco-s. Përveç kësaj, ai jep dorëheqjen edhe nga posti i tij si nënkryetar i UEFA-s.

Bordi i drejtorëve të federatës tani do të thërrasë zgjedhjet për të gjetur një pasardhës. Rubiales u zotua të pastrojë emrin e tij kundër asaj që ai e quajti “persekutim i tepruar”.

Kam besim te e vërteta dhe do të bëj gjithçka kur të jetë në duart e mia që të mbizotërojë. Vajzat e mia, familja ime dhe njerëzit që më duan kanë vuajtur pasojat e një persekutimi të tepruar, si dhe nga shumë gënjeshtra, por është gjithashtu e vërtetë që në rrugë, çdo ditë e më shumë, po imponohet e vërteta.