Celebrities Fashion Gossip

Pasi ndërpreu gjithçka me Kanye West, gjigandi i veshjeve sportive Adidas po përballet me pasojat!

Adidas ka paralajmëruar një ndikim të madh të mundshëm në fitimet e saj pas përfundimit të partneritetit me reperin dhe stilistin Kanye West nëntorin e kaluar. Shefi i ri i firmës tha se mund të humbasë qindra milionë dollarë këtë vit nëse vendos të mos shesë stokun e atleteve Yeezy. Gjigandi i veshjeve sportive ndërpreu lidhjet me West, i njohur si Ye, pasi ai postoi komente antisemite në rrjetet sociale.

Njoftimi shënon paralajmërimin e katërt të fitimit të kompanisë që nga korriku. Shefi ekzekutiv i Adidas, Bjørn Gulden tha në një deklaratë se:

Numrat flasin vetë. Ne aktualisht nuk po performojmë ashtu siç duhet. 

Adidas tha se ishte ende duke vendosur nëse do të heqë aksionet e saj të mbetura në Yeezy dhe do të merrte një goditje prej 500 milion € (443 milion £) në fitimet e saj nëse i fshihen të gjitha. Kompania gjithashtu pret që një tronditje e biznesit të kushtojë 200 milionë euro të tjera. Kjo mund të nënkuptojë se Adidas do të ketë një humbje prej 700 milionë eurosh këtë vit. Edhe pse kompania pret të kthehet në fitim në vitin 2024.

Në të njëjtën kohë kompania zbuloi se fitimi i saj për vitin e kaluar kishte rënë në 669 milionë euro. Në tetor, kompania njoftoi se po i jepte fund partneritetit shumë fitimprurës me West pasi ai shkaktoi një protestë për komentet e tij antisemitike. Ndërsa vendimi për t’i dhënë fund partneritetit me Yeezy pati një ndikim të madh negativ në Adidas, ajo është përballur edhe me sfida të tjera gjatë vitit të kaluar.

Gulden iu bashkua Adidas-it në fillim të këtij viti nga rivali Puma pasi paraardhësi i tij u rrëzua pas një sërë paralajmërimesh fitimi. Në mars, kompania njoftoi se do të mbyllte dyqanet e saj në Rusi dhe do të pezullonte dyqanin e saj online atje, pasi ajo iu bashkua një grupi markash globale që u tërhoqën nga vendi në vazhdën e pushtimit të Ukrainës.