Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Design

Vera po afron dhe shtohet dëshira për të shijuar tarracën…ja si ta shndërroni në një “oazë” qetësie!

Vera është koha perfekte për tarracën. Ditë pas dite, ne përpiqemi t’i bëjmë shtëpitë tona më të rehatshme dhe të shpenzojmë shumë kohë dhe energji për to, nga kuzhina dhe lyerja e mureve, deri te blerja e një aksesori të vogël për tryezën e tavolinës. Dhe ka gjithmonë një alternativë të re.

Ky artikull i ka kushtuar vëmendje një elementi të caktuar të brendshëm të shtëpisë suaj dhe ato janë perdet. Ne kishim një dëshirë për të zbuluar nëse kishte ndonjë mundësi tjetër përveç perdeve standarde. Në fakt ka shumë ide krijuese.

Ndërkaq, me disa ‘hile’ të thjeshta dhe jo shumë shpenzime, ju mund të transformoni plotësisht hapësirën tuaj të ballkonit. Ja si:

1. Lule dhe bimë të tjera.

Ata krijojnë një ambient të mrekullueshëm dhe mbi të gjitha na bëjnë të lumtur. Bimët si qepujkat janë pothuajse të pa shkatërruara. As temperaturat e ftohta nuk e shqetësojnë. Përndryshe, bimët si trumza, sherbela, rozmarina, rigoni ose nenexhiku janë ideale. Kur netët e ftohta mbarojnë në fillim të majit, ju gjithashtu mund të mbillni lule shumëngjyrëshe të verës.

2. Ndriçimi.

Kur bie nata, me drita të bukura, llamba atmosferike dhe fenerë romantikë, ballkoni i errët bëhet menjëherë një oazë e këndshme e paqes dhe relaksimit. Me ndriçimin e duhur, mund të futeni qetë në batanije dhe të shijoni muzgun. Mund të vendosni qirinj apo llamba të varura mbi tryezë.

3. Jastëkë, batanije, qilim.

Përveç bimëve dhe dritës, jastëkët e butë për karrige, jastëkët dekorativë, batanije për mbrëmje të freskëta luajnë një rol vendimtar në ballkon kur bëhet fjalë për krijimin e një atmosfere të bukur. Qilimi krijon një ndjenjë sigurie dhe ju ndihmon kur jeni zbathur në ballkon. Jastëkët shumëngjyrësh dhe mbulesat e bukura janë më shumë se elemente dekorative: ju bëjnë të ndiheni edhe më komod. Luaj me materiale dhe modele, do të shihni se çfarë efekti të shkëlqyeshëm mund të arrijnë tekstilet.