Celebrities Design

Fansat kritikojnë shtëpinë 200 milion dollarëshe të Beyoncé dhe Jay-Z: “Bunker i Luftës së Dytë Botërore”?!

Beyoncé dhe Jay-Z padyshim që rënduan nofullat javën e kaluar kur u publikuan lajmet se dyshja shpenzuan 200 milionë dollarë për të blerë një shtëpi luksoze në Malibu, duke thyer një rekord të shitjes së shtëpive në Kaliforni në këtë proces. Por kjo nuk do të thotë se përdoruesit e mediave sociale janë krejtësisht të impresionuar nga pamja e pronës, e cila është projektuar nga 81-vjeçari Tadao Ando, një arkitekt fitues i çmimit Pritzker, i cili është ndër emrat më të respektuar të disiplinës.

E gjithë sharmi i një qendre të zbrazët të shpërndarjes Costco. Ata mund të kishin blerë një burg pasi duket identik. Edhe paratë e kursyera!

Përhapja e re e familjes SoCal qëndron në 8 hektarë në enklavën e famshme të pasur të plazhit. Me një sipërfaqe masive 42,000 metra katrorë, ata e blenë atë nga Bill Bell, i cili është një nga koleksionistët më të mëdhenj të artit në botë. Të enjten, Wall Street Journal raportoi se shtëpitë e projektuara nga Ando, i cili është me qendër në Osaka, Japoni, janë jashtëzakonisht të rralla me ndjekës të kultit. E sapo popullarizuar në grupin e listës A, me klientelë që përfshin edhe Kim Kardashian dhe ish-bashkëshortin e saj Kanye West, ka më pak se 20 rezidenca të dizajnuara nga Ando në SHBA.

West kishte synuar ta blinte vetë këtë shtëpi në Malibu vitin e kaluar për një shumë më të lartë, derisa sjellja e tij e çuditshme dhe komentet antisemitike i prishën të ardhurat e tij.

Gazeta shtoi se, për shkak të kontaktit të famshëm të Andos me betonin e përforcuar arkitekturor, ndërtimi tenton të jetë shumë më i shtrenjtë se ai i një shtëpie të zakonshme dhe klientët duhet të bëjnë përpjekje të mëdha për të parë produktin përfundimtar deri në përfundim. Bell dhe gruaja e tij Maria kaluan 12 vjet duke ndërtuar shtëpinë e tyre tashmë të dikurshme.

Por mjeshtëria e një njeriu duket se është pikëllimi i syve të një njeriu tjetër, të paktën në Twitter.

Ata me të vërtetë shpenzuan 200 milionë dollarë për muret e burgut. Bunkeri i Luftës së Dytë Botërore?