Bota Botë e Çuditshme

Dënohet me 14 muaj burg i riu, vrau 76 mace sepse njëra gërvishti makinën e tij!

Një i ri rreth të 20-ave nga Koreja e Jugut është dënuar me 14 muaj burg për vrasjen e 76 maceve në një nga rastet më të këqija të mizorisë së kafshëve në Korenë e Jugut në vitet e fundit. Ai u dënua për shkelje të ligjit të Koresë së Jugut për mbrojtjen e kafshëve. Gjykata e Qarkut Changwon në Korenë Juglindore nuk e identifikoi të riun.

Ai filloi të vriste mace midis dhjetorit 2022 dhe shtatorit 2023 për shkak të një urrejtjeje të thellë për kafshët që ai zhvilloi pasi macet gërvishtën makinën e tij, sipas vendimit të gjykatës. Ai kapi mace endacake, adoptoi mace nga faqet e internetit përpara se t’i mbyste për vdekje ose t’i vriste me gërshërë. Ai goditi një mace me një makinë.

Gjykata vlerësoi se dënimi me burg ishte i pashmangshëm, sepse ai kryente vazhdimisht krime mizore të papërshkrueshme me paramendim. U theksua se dënimi ende pasqyronte faktin se i riu nuk kishte precedentë penalë dhe ishte penduar për krimet e tij, si dhe se motivi i krimit ishte një çrregullim i panjohur mendor. I riu apeloi kundër vendimit.

Ndërkaq, një gjykatë në Stamboll dënoi me dy vjet e gjysmë burg një burrë që vrau me dashje një mace endacake dhe iu ndalua të largohej nga vendi. Ky është dënimi më i ashpër i dhënë ndonjëherë në Turqi sipas ligjit për mbrojtjen e kafshëve. Stambolli është i famshëm për numrin e madh të maceve endacake, të cilat askush nuk i prek dhe njerëzit kujdesen për to dhe i ushqejnë. Videoja e publikuar në gjykatë tregon se si i dënuari ndoqi qëllimisht macen, e quajtur Eros dhe e goditi për vdekje në një ashensor.

Rikujtojmë, se një organizatë e mirëqenies së kafshëve në Kanadanë perëndimore po përpiqet të sigurojë burimet e nevojshme për t’u kujdesur për 300 mace pasi njeriu që kujdesej për to tha se nuk mund ta përballonte më. Bruce Robinson i tha Shoqërisë Britanike të Kolumbisë për Parandalimin e Vuajtjeve të Kafshëve (BC SPCA) se ai pranoi macet që ishin braktisur gjatë pandemisë Covid-19, por kostoja e kujdesit për to u bë e pamundur, pasi ai humbi punën.