Celebrities Film & Tv Showbiz

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars 2023, gjithçka që duhet të dini!

Nata më e madhe në kalendarin e sezonit të çmimeve, Oscars 2023 do të bashkojë emrat më të njohur të Hollivudit për një mbrëmje me statuja, fjalime dhe, ndoshta, disa drama. Nga nominimet e parashikuara deri te moda në tapetin e kuq që duhet të presim me padurim, këtu është gjithçka që duhet të dini.

Kush është nominuar për Oscar në 2023?

Nominimet për ceremoninë e 95-të të Academy Awards do të shpallen më 24 janar 2023. Parashikohet të përfshihen në garë gjysmë-autobiografia e Steven Spielberg “The Fabelmans”, e fuqishmja “Women Talking” e Sarah Polley, komedia e zezë e Martin McDonagh “The Banshees of Inisherin”, hiti indie i Dan Kwan dhe Daniel Scheinert-it, “Everything Everywhere All At Once”, “Tar” i Todd Field , me protagoniste Cate Blanchett, “Elvis” i Baz Luhrmann, “Babylon” e Damien Chazelle dhe vazhdimet e mëdha të suksesshme “Black Panther: Wakanda Forever” dhe “Top Gun: Maverick“.

Si është moda në Oscar?

Stili është sigurisht një pjesë e madhe e skenës në Oscar, dhe ka pasur një sërë momentesh të dukshme të modës gjatë gjithë historisë së tij. Në ceremoninë e vitit të kaluar, Zoë Kravitz dukej mahnitëse me një fustan rozë Saint Laurent dhe taka Manolo Blahnik, me stil që të kujtonte Audrey Hepburn në vitet ’50. Dhe kur Zendaya veshi një fustan të verdhë të prerë nga Valentino në 2021, ai dha tonin për ofertën e festës së këtij sezoni. Një nga fustanet më të shquar në histori, megjithatë, shkon për Halle Berry, e cila, në vitin 2002, veshi një fustan pjesërisht të tejdukshëm, të qëndisur me lule nga Elie Saab në natën kur ajo u bë gruaja e parë afrikano-amerikane që fitoi një çmim Oscar për aktoren më të mirë.

Kur, ku dhe si do të zhvillohen Oscars 2023?

Ceremonia do të zhvillohet më 12 mars në vendin e saj të zakonshëm të Teatrit Dolby në Hollywood. Do të drejtohet nga Jimmy Kimmel, i cili rikthehet për herë të tretë pasi ka drejtuar ceremoninë në 2017 dhe 2018. Siç është bërë zakon, pritet që performancat të vijnë nga të nominuarit për këngën më të mirë origjinale (ceremonia e 2022-s kishte Beyoncé dhe Billie Eilish) . Ndërsa presim që të zbulohen nominimet, ka spekulime shpresëdhënëse se në vitin 2023 mund të shohim Rihanna (me “Lift Me Up” nga “Black Panther: Wakanda Forever”), Lady Gaga (me “Hold My Hand” nga “Top Gun: Maverick”), Eilish dhe vëllai i saj, Finneas (me “Nobody Like U” nga “Turning Red“), dhe Taylor Swift (me “Carolina” nga “Where the Crawdads Sing”) në formacion.

Duke përmbysur një vendim që shkaktoi polemika në ngjarjen e vitit 2022, ku tetë kategori u shkëputën nga transmetimi kryesor, Bill Kramer, CEO i Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit, ka konfirmuar se të gjitha 23 kategoritë do të transmetohen në televizion. Ai tha për “Variety” se:

Ne jemi të përkushtuar që të kemi një shfaqje që feston artizanët, artet dhe shkencat dhe natyrën bashkëpunuese të krijimit të filmave.

Çfarë ndodhi në Oscar 2022?

Momenti përcaktues i Oscars 2022 ishte Will Smith duke goditur me shuplakë Chris Rock në skenë pasi komediani bëri një shaka për gruan e tij, Jada Pinkett Smith. Will Smith sidoqoftë arriti të fitonte çmimin për aktorin më të mirë më vonë gjatë natës. Ndërsa kjo ishte pika e diskutimit në hije nga ngjarja, pati disa fitore të dukshme dhe historike gjetkë. Ariana DeBose u bë gruaja e parë me ngjyrë, queer që fitoi një Oscar, duke marrë në shtëpi çmimin për aktoren më të mirë në rol dytësor për performancën e saj elektrizuese në “West Side Story”. Jane Campion fitoi regjisoren më të mirë për “The Power of the Dog”, duke u bërë gruaja e tretë që fiton ndonjëherë në këtë kategori, ndërsa shkrimtarja dhe regjisorja Sian Heder u vlerësua për skenarin më të mirë të adaptuar për dramën “Coda” – e cila gjithashtu fitoi filmin më të mirë, çmimin më prestigjioz të natën – dhe Billie Eilish dhe Finneas u njohën për këngën e tyre më të mirë origjinale, “No Time To Die”. Jessica Chastain, e cila u shpall aktorja më e mirë për filmin “The Eyes of Tammy Faye”, mbajti fjalimin më të fuqishëm të pranimit të natës në mbështetje të të drejtave të LGBTQ+. Duke e quajtur “legjislacion diskriminues dhe fanatik“, ajo ia kushtoi çmimin “cilido prej jush që ndihet i pashpresë apo i vetmuar… ju jeni të dashur pa kushte për veçantinë që jeni“.