Health & Beauty Lifestyle

5 gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë gjatë menstruacioneve!

Nëse keni provuar një shishe me ujë të nxehtë, çaj bimor dhe një banjë të ngrohtë dhe ende ndiheni sikur dëshironi të shtriheni në shtrat gjatë gjithë ditës, dëgjoni. Sipas gjinekologëve, ka disa ndryshime të thjeshta që mund të bëni në rutinën tuaj në prag të menstruacioneve që mund të ndihmojnë për të lehtësuar çdo shqetësim. Ja çfarë thonë ekspertët që nuk duhet të hamë, pimë dhe të bëjmë gjatë menstruacioneve.

1. Pini kafe

Kafeina mund të rrisë tensionin dhe të përkeqësojë simptomat e menstruacioneve si fryrje dhe ngërçe, sipas Dr Thejaswini J, obstetër dhe gjinekolog në Spitalet Motherhood në Bangalore, Indi. Ai bllokon një hormon që mund t’i bëjë enët e gjakut më të vogla, gjë që ngadalëson rrjedhën e gjakut. Disa studime në 2014 dhe 2016 zbuluan se edhe një filxhan i vetëm kafe lidhet me dhimbje më intensive dhe marrja e lartë (më shumë se 300 mg në ditë) mund të dyfishojë rrezikun.

2. Shmangni ushqimet e kripura

Ushqimet me përmbajtje të lartë natriumi janë të pashëndetshme në çdo kohë të muajit, por veçanërisht gjatë menstruacioneve, sipas një artikulli të Flo Health, të rishikuar nga mjekja obstetër dhe gjinekologe Kate Shkodzik. Ato mund të përkeqësojnë fryrjen dhe mbajtjen e ujit, duke ju bërë të ndiheni edhe më të pakëndshëm. Hulumtimet nga Departamenti i Ushqyerjes në Universitetin e Karolinës së Veriut në Greensboro zbuluan se vaktet e kripura si pica dhe patate të skuqura ishin veçanërisht të këqija për të shkaktuar inflamacion, gjë që mund të çojë në rritjen e dhimbjes.

3. Duhani

Një tjetër zakon i lënë më mirë pas është pirja e duhanit. Sipas Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve, gratë që pinë duhan përjetojnë simptoma më të rënda premenstruale dhe kanë një rritje prej 50 për qind të ngërçeve që zgjasin dy ose më shumë ditë.  Edhe thithja e tymit të dorës së dytë mund të kontribuojë në ngërçet tuaja, zbuloi një studim i botuar në revistën Environmental Health Perspectives.

4. Kapërceni vaktet

Edhe nëse nuk keni dëshirë të hani, duhet të përpiqeni të mbani orarin e rregullt të vakteve, tha Dr J për Health Shots. Çdo ndërprerje e orarit tuaj dhe mungesa e lëndëve ushqyese mund të shohë rënien e niveleve tuaja të energjisë dhe mirëqenies së përgjithshme. Ajo gjithashtu mund të përkeqësojë të përzierat, tha Dr Shkodzik.

5. Mos konsumoni shumë sheqer

Pasi të keni hequr kripën, duhet të mendoni edhe për heqjen e sheqerit. Thuhet se kontribuon në fryrje dhe gazra dhe shkakton një rritje të sheqerit në gjak. Pas një nxitimi të përkohshëm, ka të ngjarë të përjetoni një përplasje të madhe që do t’ju bëjë të ndiheni më keq se më parë. Dr J tha:

Ushqimet e përpunuara dhe me sheqer mund të kontribuojnë në inflamacion dhe fryrje, duke intensifikuar parehatinë e periudhës. Zgjidhni alternativa më të shëndetshme.