Food & Drink
E konsumojmë për të na dhënë energji, por a ka vërtet këtë efekt kafeja?!

Stimuluesi kryesor në kafe është kafeina. Dhe mënyra kryesore se si funksionon kafeina është duke…

Ushqimet që do t’ju vijnë në ndihmë në pastrimin e enëve të gjakut!

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe…

Mund të konsumoni 8 gota ujë në ditë por ama nuk duhet ta bëni këtë veprim në këmbë!

Uji luan një rol shumë të rëndësishëm në hidratimin e organizmit dhe mungesa e tij…

Një linjë e gjatë me mbi 1 mijë sanduiçë, kompania braziliane ushqimore hyn në librin e rekordeve Guinness!

Një kompani braziliane ushqimore fitoi një rekord botëror Guinness duke ndërtuar një linjë me 1,180…

Të udhëtosh nga Britania në Itali vetëm për të shijuar një picë me kosto më të ulët, i riu bëhet viral në rrjet!

Një djalë në Britaninë e Madhe fluturoi për në Itali dhe bleu një picë me…

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për trurin tuaj!

Truri është një nga organet më të rëndësishme të trupit tonë. Jo vetëm që ndihmon…

Pija falas që nuk duhet ta merrni kurrë në aeroplan, sipas stjuardesave!

Stjuardesat kanë zbuluar pijen që nuk duhet ta pini kurrë në avion, pasi as ata…

Nga çokollata me spec djegës tek piperi në patatet e skuqura, këto janë kombinimet e çuditshme ushqimore që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj!

Ekspertët rekomandojnë të hidhni një pikë qumësht në kafe. Mund të të bëjë shumë mirë….

Kombinimi i cili zhduk ‘si me magji’ problemet e tretjes në mënyrë natyrale!

Zakonet e pashëndetshme të të ngrënit, ngrënia e tepërt dhe mosngrënia e vakteve në kohë…

Rreziku që qëndron pas atyre vakteve të gatshme që ju shijojnë aq shumë…

Një studim i fundit ka zbuluar se, vaktet e gatshme dhe buka e bardhë rrisin…

Gjithçka që duhet të dini mbi sheqernat e fshehura tek ‘produktet e shëndetshme’!

Sheqeri është i keq për shëndetin tuaj dhe lidhet me një rrezik në rritje të…

Nuk mund t’u thuash jo ëmbëlsirave?! Mund të jetë një shenjë e varësisë ndaj ushqimit!

Të hash shumë ëmbëlsira ose ushqime të kripura mund të duket si diçka nga e…

E dimë që nuk i rezistoni dot por është për të mirën tuaj, pas kësaj ore nuk duhet të konsumoni më kafe!

Shumica e njerëzve shijojnë një filxhan kafe të nxehtë për t’i mbajtur të zgjuar gjatë…

Nëse jeni të fiksuar pas ushqimeve të paketuara duhet të njiheni edhe me rrezikun e tyre!

Konsumimi i shpeshtë i ushqimeve të paketuara shoqërohet me një rrezik të shtuar të kancerit,…

Do të ‘lëpini gishtat’, përbërësi sekret që i shton shije picës së gatuar në shtëpi!

Sigurisht të porosisni ushqim nga jashtë teksa jeni duke parë serialin tuaj të preferuar është…

Për një shëndet më të mirë, shmangni këto ushqime përpara se të shkoni në palestër!

Ka mendime të ndryshme rreth ngrënies së ushqimit përpara se të shkoni në palestër. Ndërsa…

Kontrolloni llojin e kanellës që konsumoni, pasi një lloj i tyre mund të ketë edhe efekte anësore!

Kanella, një nga erëzat më të njohura, nuk është vetëm aromatike, por ka edhe plot…

Koha ideale e ditës ku ju ‘lejohet’ të konsumoni çokallatën tuaj të preferuar!

Duhet të dini që çokollata nuk duhet të ruhet në frigorifer pasi nivelet e lagështisë…

Është vakti më i rëndësishëm i ditës, por jo çdo gjë mund ta konsumoni për mëngjes! Ja çfarë duhet evituar!

Të gjithë e dimë tashmë që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ai…

Radhë të gjata për të shijuar ushqimin tuaj të preferuar, si u bë një sanduiç kaq i vështirë për t’u përballuar?!

Ka kaluar ora 12:30 dhe po përpiqem të porosis një sanduiç. Sanduiçat sot shiten më…

Çfarë nuk keni ditur deri më tani për makiaton, pijen tuaj të preferuar!

Makiato, sipas një studimi nga Universiteti i Kopenhagës, është shumë e dobishme për organizmin e…

Ja çfarë i shkaktoni trurit tuaj nëse konsumoni çdo ditë një dietë të pasur me kalori!

Konsumimi i rregullt i një diete me yndyrë të lartë mund të zvogëlojë aftësinë e…

Shtoni këtë përbërës në kafenë tuaj, në mënyrë që të jetoni më gjatë!

Një spërkatje qumështi mund t’i japë kafesë suaj një efekt mjaft pozitiv në shëndet, thonë…

Nëse mendonit se dieta vegjeteriane është e shkëlqyer gjatë shtatzënisë, studimi i ri vërteton të kundërtën!

Një studim nga spitali “Queen Mary” në Lucknow ka pohuar se disa pesticide janë gjetur…

Nëse jeni me sytë përpara kompjuterit për një kohë të gjatë duhet të konsumoni këtë vitaminë!

Duke u fokusuar në ekranin e kompjuterit, sytë gjithmonë reagojnë ndaj pikave të ndritshme dhe…

Për pak kohë këto pesë produkte ushqimore nuk do të keni mundësi t’i shijoni më!

Së fundmi, Qendra Ndërkombëtare e Agrikulturës Tropikale ka publikuar një raport ku tregon se 5…

Nëse nuk e keni provuar ende këtë pije tipike dimërore duhet ta bëni, madje që tani!

Salepi, një përzierje e trashë qumështi, sheqeri dhe erëzash, është një pije tipike dimërore dhe…

Maska e fytyrës me shegë bën mrekulli në fytyrën tuaj, provojeni dhe do të na falënderoni!

Shega është një frut i mbushur plot me antioksidantë. Ajo përmban një sasi të madhe…

Limoni, një ndër ushqimet me të cilat nuk duhet kombinuar kurrë çaji!

Një filxhan çaji pas një dite të gjatë dhe të lodhshme është diçka që ne…

Gabimet që të gjithë bëjmë me ushqimet në dasma, çfarë rekomandojnë ekspertët?!

Nëse keni një dasmë tani në dimër, nxitja dhe motivimi për të qëndruar në rrugën…

Në këtë vend qepa kushton më shumë se mishi!

Rreth 13 dollarë për një kg qepë. Ky është çmimi stratosferik i këtij produkti në…

Përfitimet e jashtëzakonshme që ushqimet e verdha kanë në shëndet!

Ushqimet e verdha cilësohen si ngritës të menjëhershëm të humorit, të cilat përfaqësojnë lumturinë dhe…

Pijanecëve që iu skuqet fytyra pasi pinë alkool, ja çfarë rreziku iu ‘kanoset’!

Ekspertët kanë paralajmëruar se njerëzit që skuqen pasi pinë, janë në rrezik të shtuar të…

Gabimi që të gjithë po bëni me përgatitjen e çajit!

Përgatitja e një filxhani çaji duket gjëja më e thjeshtë në botë por edhe ai…

Ja se me çfarë lidhet dëshira për të ngrënë turshi gjatë shtatzënisë!

A jeni shtatzënë? Nëse po, atëherë ka shumë të ngjarë të keni një marrëdhënie shumë…

I humbur në det për 24 ditë, 47-vjeçari tregon se mbijetoi duke ngrënë ketchup!

Një burrë i humbur në det për 24 ditë në një varkë me vela thotë…

Ushqimet më të shëndetshme për trurin që luftojnë plakjen!

Truri njihet si organi kryesor i trupit për një arsye. Ai kontrollon fjalë për fjalë…

Me ju të varurit pas punës e kemi, ja pse nuk duhet ta anashkaloni kurrsesi pushimin e drekës!

Nëse keni ngrënë ndonjëherë në tavolinën tuaj të punës ose keni anashkaluar pushimin e drekës…

Pasi të mësoni se çfarë ndodh me trupin tuaj pas konsumimit të një hamburgeri do të mendoheni dy herë para se ta porosisni!

Vetëm 10 minuta pasi keni konsumuar një hamburger, sheqeri në gjak rritet në ‘nivele të…