Wake Me Up

Nëse dita juaj nis herët, Top Albania Radio e nis bashkë me ju. Muzika më mirë e të gjitha rrymave dhe kohërave, për t’u zgjuar me ritëm në pikë të mëngjesit gërshetuar me informacionet e pritshme të ditës nga redaksia e informacionit në Top Albania Radio.

Plus, Almanaku, Horoskopi, Bursa. E vetmja gjë që duhet të bëni vetë është kafja. Zgjim të ëmbël.

E hënë - E shtunë, 06:00/08:00

Hosts & DJs

THËNIA E DITËS »

“Edukimi kushton para. Por më shtrenjtë kushton injoranca”

Sir Claus Moser

FJALA E DITËS »

Gorén,-i

erë e veriut, veriu; dëborë e madhe me erë: e rreh goreni.

Kursi i Këmbimit

EUR
103.4
104.1
USD
95.5
96.5
GBP
120.3
121.2
CHF
108.1
109
Almanaku: 23 Shkurt
303
Perandori romak Diokleciani urdhëron përndjekjen e të krishterëve në përgjithësi. Së shpejti Konstandini do të bëhej perandor dhe do ta mbështeste krishterimin.
1455
Johannes Gutenberg shtyp librin e parë (Biblën) me pllaka metalike. Më parë librat kopjoheshin me dorë apo shtypeshin me pllaka të gdhendura druri – procese që kërkonin muaj apo vite për të botuar një libër. Johann Gutenberg shpiku një makinë shtypi që revolucionarizoi përhapjen e dijeve.
1804
Zbulohet komploti kundër Napoleon Bonopartit për restaurimin e monarkisë. Plani ishte që Napoleoni të rrëmbehej dhe të vritej, duke ftuar Louis Antoine Henrin, Dukën Enghien, për të udhëhequr një grusht shteti që do ti paraprinte restaurimit të monarkisë Bourbone me Luigjin XVIII në fron.
1821
Vdiq në Romë, John Keats, poet anglez, përfaqësues i brezit të dytë të poezisë romantike. Jetoi 25 vjet, nga këto; 6 vjet si poet dhe 4 vjet me poezi të botuara.
1861
Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Abraham Lincoln, mbërrin fshehurazi në Uashington, pasi i shpëtoi një komploti për vrasje në Baltimorë.
1927
Fizikanti gjerman Werner Heisenberg i shkruan një letër fizikantit Wolfgang Pauli në të cilin, i përshkruan parimin e tij të pasigurisë për herë të parë. Parimi i pasigurisë së Heisenbergut, thotë se sa më saktësisht të përcaktohet pozicioni i disa grimcave, aq më pak saktësisht momenti i tij mund të parashikohet nga kushtet fillestare dhe anasjelltas. Ai njihet si krijuesi i matematikës kuantike.
1945
Gjatë Luftës së Dytë Botërore, kryeqyteti i Filipineve, Manila, çlirohet nga forcat e kombinuara Filipinase dhe nga ato Amerikane. Manila, ishte qyteti i dytë më i shkatërruar në botë, pas Varshavës, gjatë Luftës së Dytë Botërore.
1947
Themelohet Organizata Ndërkombëtare për Standardizimin, një organ ndërkombëtar për përcaktimin e standardeve i përbërë nga përfaqësues të organizatave të ndryshme kombëtare të standardeve. Kjo organizatë, është me seli në Gjenevë, të Zvicrës, dhe operon në 165 vende të botës.
1954
Fillon zyrarisht vaksinimi i parë masiv i fëmijëve kundër poliomielitit me vaksinën Salk në Pittsburgh. Poliomielit ose paraliza infantile është një sëmundje infektive e shkaktuar nga polivirusi. Në rreth 0.5 përqind të rasteve, ka dobësi të muskujve që rezulton në pamundësi për të lëvizur.
1958
Rrëmbehet në Kubë kampioni i Formula 1 Juan Manuel Fangio. Pesë herë kampioni i botës në garën elitaren me makina, Formula 1, argjentinasi Juan Manuel Fangio rrëmbehet nga dhoma e hoteli në Havanë nga një grup rebelësh të drejtuar nga Fidel Castro. Ai u rrëmbye pikërisht një ditë para garës së madhe që do të mbahej në ishull. Fangio u lirua pas përfundimit të garës, i pacënuar.
1965
Vdes në Santa Monica, në moshën 74 vjeçare, Stan Laurel. Laurel, ishte një aktor, shkrimtar dhe drejtor filmik anglez që ishte pjesë e dyshes së komedisë Laurel dhe Hardy.
1981
Në Spanjë, ushtaraku Antonio Tejero provokon një grusht shteti duke kapur Kongresin e Deputetëve në Madrid. Oficerët i mbajtën peng parlamentarët dhe ministrat për 18 orë. Mbajtësit e pengjeve u dorëzuan mëngjesin tjetër pa vrarë askënd.
1997
Shkencëtarët skocezë njoftojnë klonimin e suksesshëm të një qengji, Dolly, me kontributin e tre deleve nëna (një me vezë , tjetra me AND-në dhe e treta kishte mbajtur në fetus embrionin e klonuar. Shkenca e paraqiti Dollyn si arritjen të vitit. Dolly jetoi në Institutin Roslin në Edinburg, Skoci, madje lindi edhe gjashtë qengja.
1999
Udhëheqësi i rebelëve kurdë Abdullah Oçalan akuzohet për tradhti ndaj atdheut në Ankara, të Turqisë. Oçalan u arrestua në 1999 nga Agjencia Kombëtare e Inteligjencës Turke ku u dënua me vdekje sipas nenit 125 të Kodit Penal Turk, por dënimi me vdekje atij iu kthye në burgim të përjetshëm.
1999
Austri, një ortek shkatërron fshatin Galtür, duke vrarë 31 persona.
2010
Njerëz të panjohur derdhin 2.5 milion litra naftë dhe hidrokarbure të tjerë në lumin Lambro në Itali duke shkaktuar një katastrofë mjedisore
2014
Lojërat Olimpike Dimërore mbyllen në Soçi, Rusi.
ON THIS DAY
1740
Lind themeluesi i dinastisë së famshme financiare, Mayer Amschel Rothschild
1923
Më 23 shkurt 1923 lindi në Korçë Dhora Leka, kompozitore e njohur shqiptare.
1960
Lindi në Tokio, Naruhito Perandori i Japonisë.
1975
Aktori i njohur spanjoll Alvaro Morte mbush 49 vjeç sot, ai lindi në Agesiras të Spanjës.
1983
Emily Blunt mbush sot 41 vjeç. Aktorja e famshme i përket shenjës së Peshqve dhe lindi më 23 shkurt 1983
1983
lindi komediani i njohur indiano-amerikan Aziz Ansari.
1986
Sot feston 38 vjetorin Skylar Grey, këngëtarja e hiti “Don’t look down” lindi në vitin 1986
1992
Samara Weaving, aktorja që mori famë me seritë e BBC “Out Of The Blue dhe Indigo Walker feston 32 vjetorin e lindjes
1994
Po sot ka ditëlindjen edhe Dakota Fanning. Aktorja lindi në vitin