Wake Me Up

Nëse dita juaj nis herët, Top Albania Radio e nis bashkë me ju. Muzika më mirë e të gjitha rrymave dhe kohërave, për t’u zgjuar me ritëm në pikë të mëngjesit gërshetuar me informacionet e pritshme të ditës nga redaksia e informacionit në Top Albania Radio.

Plus, Almanaku, Horoskopi, Bursa. E vetmja gjë që duhet të bëni vetë është kafja. Zgjim të ëmbël.

E hënë - E shtunë, 06:00/08:00

Hosts & DJs

THËNIA E DITËS »

Lumturia nuk është fat por zgjedhje!

Jim Rohn

FJALA E DITËS »

Rróksh/ëm (i), -me (e)

mb. i kapshëm: ide e rrokshme.

Kursi i Këmbimit

EUR
101.2
102
USD
94
95.3
GBP
117.9
118.9
CHF
103
104.1
Almanaku: 12 Prill
238
Gordiani II mposhtet dhe vritet në betejën e Kartagjenës nga guvernatori Capelliano, besnik i perandorit Maximin Traki; Gordian I bën vetëvrasje në lajmin e vdekjes së djalit të tij.
467
Anthemius shpallet perandori Romak i Perëndimit.
1204
Pas një rrethimi të gjatë kryqtarët e Kryqëzatës së Katërt, kapërcejnë muret e Konstandinopojës dhe një ditë më pas plaçkisin qytetin.
1633
Fizikanti, astronomi dhe filozofi Galileo Galilei akuzohet për herezi.
1654
Në Londër shpallet bashkimi i Anglisë dhe Skocisë. Mbretëria e Bashkuar miratohet nga Këshilli i Shtetit.
1665
Murtaja e Madhe godet Londrën Ky ishte shpërthimi i fundit i epidemisë së tmerrshme në Angli. Sipas të dhënave zyrtare, vlerësohet se humbën jetën rreth 75.000 persona.
1815
Shpërthimi i vullkanit Tambora në Indonezi që filloi më 5 Prill shkakton vdekjen e 92,000 njerëzve.
1849
Astronomi italian Annibale de Gasparis zbulon Hygieia, një nga asteroidët kryesorë në brezin e sistemit diellor.
1857
Në Francë, shkrimtari Gustav Flober boton romanin “Madam Bovari”, një rrëfim klasik i dashurisë dhe ndëshkimit; portret i gruas dhe tradhëtisë bashkëshortore.
1861
Lufta Civile Amerikane, konflikti fillon me sulmin nga forcat Konfederale të portit të Charleston, Karolina e Jugut.
1922
Ndërroi jetë Spiro Dine, atdhetar, folklorist. Dine pati letërkëmbim me Jeronim De Radën dhe u frymëzua nga veprimtaria e vëllezërve Frashëri.
1970
Nëndetësja sovjetike K-8, që mbante katër torpedo bërthamore, mbytet në Gjirin e Biscay katër ditë pas një zjarri në bord. 52 pjestarë të ekuipazhit, u vranë.
1871
Lufta Franko-Prusiane: kryeqyteti Paris bie pjesërisht në duart e Prusëve.
1894
Britania dhe Belgjika nënshkruajnë një marrëveshje të fshehtë për ndarjen e Afrikës Qendrore.
1928
Shpërthimi i një bombe në përurimin e Panairit Tregtar të Milanos, gjatë vizitës së Mbretit Vittorio Emanuele III, shkakton 20 viktima dhe dhjetëra të plagosur. Masakra mbetet pa fajtorë.
1931
Votuesit spanjollë refuzojnë monarkinë, duke shkaktuar përçarje të cilat çuan 5 vite më vonë në Luftën Civile.
1945
Harry S. Truman fillon mandatin e tij si President i 33-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
1946
Siria fiton pavarësinë nga Franca.
1955
Vaksina kundër poliomielitit, e zhvilluar nga mjeku amerikan Xhonas Salk u shpall “e sigurt, efektive dhe e fuqishme”.
1961
Kozmonauti rus Yuri Gagarin është njeriu i parë në hapësirë: në bordin e Vostok I mbetet në orbitë për 108 minuta.
1981
SHBA: lëshohet anija e parë hapësinore: anija kozmike Columbia është pjesë e misionit STS-1.
1992
Resorti Euro Disney hapet zyrtarisht me parkun e tij të Euro Disneylandit. Vendpushimi dhe emri i parkut, u ndryshuan më pas në Disneyland Paris.
1997
Shmanget atentati me bombë ndaj Papa Gjon Palit II në Bosnje Hercegovinë.
1999
SHBA, gjykatësja federale Susan Ueber Rajt shpall fajtor presidentin Bill Klinton për shpërfillje të gjykatës, pasi kishte gënjyer në lidhje me marrëdhëniet e tij me praktikanten e Shtëpisë së Bardhë, Monika Levinski.
2003
Hungaria mban referendumin për anëtarësimin në BE; 84% e votuesve votojnë pro.
ON THIS DAY
1777
Lindi Henry Clay, politikan amerikan i njohur edhe si “Pajtuesi i Madh”.
1940
Lindi Herbie Hancock, pianisti amerikan që kompozoi pjesën e njohur “I Thought it Was You”.
1942
Lindi Jacob Zuma, President i Afrikës së Jugut.
1947
12 prill 1947 është ditëlindja e David Letterman, komediani amerikan i “Late Night”, lindi në Indianapolis.
1957
Lindi këngëtari amerikan i muzikës Cauntry Vince Gill. Mori famë me singëllin “When I Call Your Name”.
1971
Shannen Doherty, aktorja e njohur e Beverly Hills 90210 lindi në Memphis, Tennessee.
1979
Lindi në Nju Jork aktorja Claire Danes, ka interpretuar në filma si “Angela-My So Called Life”, “Romeo & Juliet”.
1986
Lind në Tetovë, Blerim Xhemaili. Xhemaili, është një futbollist profesionist zviceran me origjinë shqiptare.
1994
Lindi aktorja irlandezo-amerikane Saoirse Ronan. Ka interpretuar në filmat Brooklyn apo Ladybird.