Tech
Elon Musk thotë se Twitter nuk ka zgjidhje aktuale në lidhje me kërkesat e qeverisë për censurë!

I kritikuar për dorëzimin ndaj kërkesave të qeverive për censurë, Elon Musk pohoi se Twitter…

Paralajmërojnë ekspertët: “Inteligjenca Artificiale rrit rrezikun e zhdukjes së njerëzimit”!

Shkencëtarët dhe drejtuesit e industrisë së teknologjisë, duke përfshirë drejtuesit e nivelit të lartë në…

“Të kalbesh në shtrat”!/ Tendenca më e re e të rinjve dembelë…

Ndërsa ekspertët dhe introvertët vazhdojnë të shpallin përfitimet e vetë-kujdesit, “kalbja në shtrat” është bërë…

WhatsApp vjen me ndryshimin e ri!

WhatsApp është një nga aplikacionet më të njohura të thirrjeve me video, por përdoruesit e…

Konfirmohet zyrtarisht, modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha!

Linja e iPhone 16 Pro e Apple për vitin 2024 do të ketë ekrane më…

YouTube njofton ndryshimin në lidhje me reklamat televizive!

YouTube po planifikon të prezantojë së shpejti një ndryshim në lidhje me reklamat që shfaqen…

Zyrtarisht emoji më i përdorur në rrjetin social Twitter është…

Shumë prej nesh preferojnë që gjatë bisedave në telefon me njerëzit ose në rrjetet sociale…

A do të duket kështu iPhone 15? Imazhet e zbuluara zbulojnë dizajnet për të katër modelet e tij!

Adhuruesit e Apple kanë ende katër muaj për të pritur përpara se iPhone 15 të…

Ministri francez: Twitter do të ndalohet në BE nëse shkel rregullat

Twitter do të ndalohet në BE nëse shkel rregullat e tij, tha ministri dhe delegati…

Studiuesit zbulojnë se inteligjenca artificiale mund të krijojë kurora më të mira dentare se vetë dentistët!

Inteligjenca artificiale po merr një rol gjithnjë e më të zgjeruar në hapësirën e shëndetit…

Bateria që karikon për 60 sekonda celularin tuaj!

Së fundmi shkencëtarët kanë zhvilluar me sukses një bateri celulari të aftë për të karikuar…

“E ardhmja do të jetë e mahnitshme…”/Të gjithë po e shohin me hije dyshime, por krijuesi i ChatGPT ka ide të tjera!

Drejtuesi i OpenAI, Sam Altman, ka thënë se është mahnitur nga përdorimi i gjerë i…

Vjedh të dhëna dhe ua dërgon hakerëve, aplikacioni i rrezikshëm në celularin tuaj!

Një aplikacion i njohur shpërndan viruse në telefonat celularë të përdoruesve të Android. Mund të…

Një nga arritjet më inovative të Kinës, avioni C919 bën fluturimin e parë!

Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë ka nisur fluturimin e tij të…

Ka edhe kështu/Avokati përdor ChatGPT në një çështje, por informacioni rezulton i rremë!

Një avokat nga Nju Jorku po përballet me një seancë gjyqësore pasi firma e tij…

Si Hollywood-i mund të shfrytëzojë simulimin e inteligjencës artficiale?!

Çdo ditë që nga lançimi i ChatGPT, të gjithë nga drejtuesit e studiove deri te…

Pentagoni paralajmëron një përgjigje më agresive ndaj sulmeve kibernetike

Udhëheqësit ushtarakë amerikanë kanë filluar të zbulojnë detaje të strategjisë së përditësuar kibernetike të Departamentit…

Ndryshimi tjetër i madh nga WhatsApp është ‘rrugës’…

Miliona njerëz në botë dërgojnë dhe marrin me miliarda mesazhe gjatë ditës me aplikacionin WhatsApp,…

Çfarë duhet të dini rreth trendit #BookTok, nisma e veçantë e TikTok!

BookTok është një nga komunitetet më të famshme dhe më të njohura në TikTok. Aplikacioni…

Neuralink merr miratimin e FDA për studimin klinik të implanteve të trurit tek njerëzit!

Kompania e miliarderit Elon Musk për implantet e trurit, Neuralink, tha së fundmi se kishte…

Takim mbi sigurinë kibernetike, Xhaçka në OKB: Interneti dhe teknologjia s’duhet të përdoren si armë!

Sfidat që ka sjellë siguria kibernetike u veçuan nga kryediplomatja Olta Xhaçka, e cila për…

“Inteligjenca artificiale do të përdoret për të vrarë njerëz në të ardhmen…”/Ish-CEO i Google frikëson me deklaratën e tij!

Një prej ish-drejtuesve më të lartë të Google ka paralajmëruar së fundmi se inteligjenca artificiale…

Hulumtimi që premton jetëgjatësinë e njeriut në të ardhmen…

Së fundmi shkencëtarët ndryshuan gjenin KLF1 që gjendet tek njerëzit dhe minjtë, duke i lejuar…

Çfarë ndodh me llogaritë e përdoruesve që vdesin? Reagon Facebook!

I afërmi juaj ka ndërruar jetë, nuk ia ka dhënë askujt paswordin e Facebook dhe…

Prodhuesi i ChatGPT paralajmëron se mund të largohet nga BE për shkak të ligjit të planifikuar të AI!

Shefi i kompanisë që qëndron pas ChatGPT ka thënë se mund të konsiderojë largimin nga…

Hapet një rrugë e re në fushën e rehabilitimit, i riu nga Holanda mund të ecë përsëri falë “urës digjitale” midis trurit dhe palcës kurrizore!

Një holandez 40-vjeçar, i cili ka qenë i paralizuar që nga viti 2011, mund të…

Teknologjia po ndikon edhe në zhdukjen e fishekzjarrëve!

Teksa vitet kalojnë, duket se nuk do të mund që të shijojmë një shfaqje me…

Inteligjenca artificiale ‘mashtron’ sipërmarrësin duke i zhvatur shumën e majme të parave!

Një hajdut në Kinë përdori inteligjencën artificiale për të ndryshuar pamjen dhe për t’u paraqitur…

Udhëtim me pagesë drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës!

Një ekuipazh prej katër astronautësh përfshirë dy sauditë u bashkuan me shtatë të tjerë në…

Elon Musk: Inteligjenca Artificiale mund të përdoret për luftëra me dronë!

Miliarderi Elon Musk pret që përpara çdo gjëje tjetër, Inteligjenca Artificiale (IA) të përdoret nga…

Kompania vjen me ofertën e pazakontë, 100 dollarë në orë për të parë TikTok-un 10 orë në ditë!

Kompania Ubiquitous ofron 100 dollarë në orë për të parë video në TikTok, për 10…

Si identifikoi Facebook Meta tensionet mes SHBA-së dhe BE-së?!

Meta, prindi i Facebook-ut, ndoshta është bërë viktima më e profilit të lartë të një…

Vjen reagimi i rrjetit social TikTok pasi Montana e ndaloi me ligj!

Nga paralajmërimet në veprime konkrete, Montana bëhet i pari shtet amerikan që zyrtarisht ndalon aplikacionin…

Edhe USB-ja ka afat skadimi, për ju që ende nuk e dini!

USB-të, si pajisjet e tjera, kanë jetëgjatësinë e tyre, domethënë kanë një ‘jetë’ të kufizuar…

Mund të përkthejë mbi 1 mijë gjuhë dhe dialekte nga e gjithë bota, Meta prezanton modelin e saj të AI-së!

Meta ka prezantuar së fundmi modelin e saj të AI-së, Massively Multilingual Speech, (MMS) që…

Dy herë më i shpejtë se njeriu, tanimë robotët do të punojnë edhe për ndërrimin e rrotave të makinave!

Një nga punët e tjera në të cilat një robot do të jetë në gjendje…

Arabia Saudite dërgon gruan e parë në hapësirë!

Gruaja e parë astronaute nga Arabia Saudite tashmë ka mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor. Rayyanah…

Një tjetër lajm i mirë për përdoruesit e Whatsapp!

Whatsapp, aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë ka prezantuar së fundmi mundësinë për…

Meta gjobitet me 1.2 miliard euro për shkeljen e rregullave të BE-së

Kompania Meta, që ka në pronësi Facebook-un, është gjobitur me një shifër rekord prej 1.2…