Health & Beauty
Selena Gomez i bashkohet nismës së yjeve të njohur që kanë vendosur të postojnë foto pa filtra!

Ditët e fundit, aktorja dhe këngëtarja e njohur Selena Gomez vendosi t’i bashkohet artistëve të…

Arsyet që fshihen pas skuqjes së lëkurës së foshnjave nga pelenat!

Nëse keni pasur fëmijë, shanset janë që të keni hasur në skuqje të pelenave në…

Zbuloni se kur lemza mund të jetë një shenjë e diçkaje serioze në shëndetin tuaj!

A ju ka zënë ndonjëherë lemza në befasi? Ndërsa ato janë normalisht të padëmshme dhe…

Rralloni pirjen e cigares elektronike, ja dëmet që shkakton ajo në lëkurën tuaj!

Afro 3.2 milionë të rritur pinë cigare elektronike në Mbretërinë e Bashkuar, tregojnë të dhënat…

Njerëzit po stimulojnë trurin e tyre në shtëpi për të përmirësuar fokusin, por sa efektiv është ky proces?!

Në vitin 2021, Craig Gibbons u diagnostikua me sëmundjen “Lyme”. Kështu ai shkoi me një…

E konsumojmë për të na dhënë energji, por a ka vërtet këtë efekt kafeja?!

Stimuluesi kryesor në kafe është kafeina. Dhe mënyra kryesore se si funksionon kafeina është duke…

Vajza, me mend në kokë! Ja çfarë po i bëni fytyrës suaj duke përdorur grim çdo ditë!

Nëse jeni adhuruese e grimit, është mirë të dini si ndikon ai në lëkurën tuaj….

Ushqimet që do t’ju vijnë në ndihmë në pastrimin e enëve të gjakut!

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe…

Mund të konsumoni 8 gota ujë në ditë por ama nuk duhet ta bëni këtë veprim në këmbë!

Uji luan një rol shumë të rëndësishëm në hidratimin e organizmit dhe mungesa e tij…

Gjatë natës teksa jeni duke fjetur ja çfarë ndodh me presionin e gjakut!

Gjumi i parehatshëm dhe vështirësitë për të fjetur rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Kjo lidhet me…

A duhet të bëhen nëna surrogate gratë me “vdekje të trurit”? Ekspertët kanë një përgjigje…

A duhet të përdoren si nëna surrogate gratë me vdekje klinike? Ky është koncepti jashtëzakonisht…

5 këshillat kryesore për të trajtuar ftohjen dhe gjëja që nuk duhet ta bëni kurrë!

Një farmaciste ka zbuluar pesë këshillat kryesore për të trajtuar një ftohje dhe diçka që…

Pasojat që shkakton në tru moslarja e dhëmbëve, do t’ju bëjë t’i lani më shpesh ato!

Sipas hulumtimeve paraprake që do të prezantohen në Konferencën Ndërkombëtare të Strokeve të Shoqatës Amerikane…

Mos shkoni kurrë në tualet përpara se të dilni nga shtëpia, ja çfarë mund t’i shkaktoni shëndetit tuaj!

Të gjithëve na ka ndodhur që kur jemi gati të dalim nga shtëpia, të shkojmë…

Nëse jeni konsumues i alkoolit, ja çfarë duhet të dini mbi përdorimin e antibiotikëve!

Brenda çdo bari që ju jepet me recetë ose blini, do të gjeni një ‘Fletëpalosje…

Disa pikatore të syve dalin jashtë tregut pasi rezultojnë se janë të lidhura me infeksione të dëmshme për shikimin!

Prodhuesi i pikave të syrit, që shiten me emrin e markës “EzriCare”, i nxorri jashtë…

Nëse jeni të paduruar të dini rezultatin që do të keni tek muskujt tuaj me nisjen e palestrës jeni në artikullin e duhur!

Sa kilogramë muskuj vërtet mund të shtojë dikush brenda një muaji? Sebastien Lagree, bodybuilder i…

Për 5 vite u la vetëm me ujë, flet për rezultatet mjeku që ka “alergji” nga shampo dhe sapuni!

Shume njerëz nuk pajtohen me faktin që dushi është një pjesë e rëndësishme e higjienës….

2 deri në 4 orë në ditë me kokën ulur në telefon?! Ja se çfarë po i shkakton qafës!

Qëndrimi për një kohë të gjatë pas celularit mund të bëjë një ngarkesë prej 27…

5 arsye pse duhet të mbani një shishe gjigante uji në tryezën tuaj!

Hidratimi është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për trupin tuaj….

Produkti që gjendet në tualetin tuaj, i cili heq njollat e mykut!

Myku është një çështje e zakonshme në shumicën e familjeve në të gjithë vendin, veçanërisht…

Një grua “kameleon”, lëkura e së cilës ndryshon ngjyrën me kalimin e kohës, pranon bukurinë e saj unike!

Një grua e re me vitiligo (një sëmundje që shkakton humbje të ngjyrës së lëkurës…

Përqafimi sjell këto 4 përfitime në shëndetin tonë!

Për shumë njerëz, gjëja që u ka munguar më shumë gjatë pandemisë është aftësia për…

Me stresin e shtuar ditët e sotme, ja si ndihmon meditimi në relaksimin dhe përmirësimin e kujtesës së fëmijëve!

Rritja e presionit të provimeve, afatet e detyrave, konfliktet me prindërit, presioni i bashkëmoshatarëve janë…

Kini kujdes, rrjedhja e hundëve mund të jetë shumë e rrezikshme nëse shkaktohet në këto rrethana!

Një ndryshim i papritur i motit, alergjitë ose një virus mund të dëmtojë ose irritojë…

Bjonde, brune apo kokëkuqe, cila është ngjyra e flokëve më e përhapur?!

Cila ngjyrë flokësh preferohet më shumë nga meshkujt dhe femrat? E kuqe, bjonde apo brune?…

Këto janë rastet kur dridhja e syrit po paralajmëron diçka serioze në shëndetin tuaj!

Kjo ndjesi e zakonshme, e cila normalisht ndihet në qepallën e sipërme, zakonisht nuk është…

Këshilla për kujdesin e lëkurës: Qasja konsistente ndaj përdorimit të vitaminës C dhe retinolit!

Marrja e një vendimi midis substancave të ndryshme për kujdesin e lëkurës mund të jetë…

Ja çfarë do të thotë për shëndetin tuaj jashtëqitja jeshile!

Kur bëhet fjalë për ngjyrën e jashtëqitjes suaj, është normale që ajo të ndryshojë herë…

Ky lloj çrregullimi i të ngrënit mund të jetë i trashëguar, sipas studimit të ri!

Një studim binjak që eksploroi këtë lloj të ri të çrregullimit të të ngrënit zbuloi…

Gabimi fatal që mund të bëni teksa jeni duke ngrënë, rrezikoni shëndetin!

Indi i quajtur epiglotis parandalon futjen e ushqimit në mushkëri duke mbuluar trakenë ose grykën…

Sëmundjet që njerëzit më së shumti kërkojnë në Google!

Shumë njerëz kërkojnë përgjigje për simptomat dhe sëmundjet në internet. 3 nga më të kërkuarat…

Efektet e dëmshme të ndotjes së ajrit, studimi i fundit më tepër se alarmues!

Smogu mund të zvogëlojë lidhjet e trurit në disa orë dhe me pasoja në aftësitë…

Rreziku që qëndron pas atyre vakteve të gatshme që ju shijojnë aq shumë…

Një studim i fundit ka zbuluar se, vaktet e gatshme dhe buka e bardhë rrisin…

Keni vënë re që fëmijët tuaj janë bërë më agresivë?! Ky zakon po dëmton shëndetin mendor të tyre!

Një studim i fundit tregon se fëmijët që kalojnë më shumë kohë para ekranit kanë…

Keni frikë të hiqni dorë nga duhani pasi mendoni se do të shtoni peshë?! Hidhini një sy këtij studimi!

Zakonisht duhanpirësit kanë frikë ta lënë duhanin pasi mendojnë se do të shtojnë peshë. Një…

Ja se si mund të bëni më të mirën tuaj për të qëndruar të sigurt dhe të mbrojtur nga gripi sezonal!

Me çdo person tjetër në qytet që ankohet për grip dhe të ftohtë, duke ndjekur…

Përfitimet e shumta që agjërimi ka në shëndetin e trupit tuaj!

Agjërimi shpesh shoqërohet me praktika fetare. Ndërsa njerëzit agjërojnë për arsye të ndryshme hyjnore, por…

Sipas studimeve të fundit, obeziteti mund të shkaktojë ndryshime në tru të ngjashme me atë të Alzheimerit!

Të qenit mbipeshë në moshën e mesme është lidhur me rrezikun më të madh të…