Auto & Moto
‘Stellantis’ paralajmëron për mungesën e baterive për makinat elektrike!

Carlos Tavares, shefi ekzekutiv i kompanisë ‘Stellantis’, prodhuesja e modelit të makinave Jeep, iu bashkua…

Tesla ndalon marrjen e porosive për Cybertruck jashtë këtij vendi!

Prodhuesi amerikan i automjeteve elektrike, Tesla ka ndaluar marrjen e porosive për automjetin e tij…

Rusia do të marrë fabrikën e Renault në Moskë për të ringjallur edhe njëherë makinat e epokës sovjetike!

Qeveria e qytetit të Moskës do të marrë përsipër një fabrikë që i përket prodhuesit…

Mendimi i Elon Musk për Volkswagen!

Ndryshe nga sa pritej, Elon Musk ka ardhur plot me lavdërime për Volkswagenin. Përveçse shkon…

Mercedes vjen me një thirrje për pronarët e këtyre automjeteve!

Mercedes-Benz ka thënë së fundmi se po kërkon tërheqjen vullnetare të 292 mijë automjeteve të…

Pas Justin Bieber, Ferrari vendos veto edhe ndaj familjes Kardashians!

Ferrarit nuk i intereson nëse keni para të mjaftueshme për të blerë një ose disa…

E ridizenjuar për klientin fatlum, ‘Unikja’ më e re e Ferrarit!

Çdo makinë Ferrari është e veçantë, por ka disa që janë më speciale se të…

Ju njohim me shqiptaren që Apple ka punësuar për projektin e rradhës!

Korporata amerikane Apple Inc. ka rekrutuar një drejtuese shqiptare nga Ulqini që prej kohësh ka…

Shkatërron supermakinën prej 600 mijë eurosh sepse nuk dinte ta ngiste!

Një burrë ka shkatërruar një supermakinë klasike, të cilën sapo e kishte blerë për rreth…

Ferrarit i ‘soset durimi’ me Justin Bieber, marka e famshme e makinave vendos veto ndaj këngëtarit!

Ferrarit i ka ardhur në ‘majë të hundës’ nga këngëtari i njohur Justin Bieber. Marka…

Volkswagen ID. Buzz shpallet makina elektrike e vitit!

Volkswagen ID. Buzz është shpallur makina elektrike e vitit nga ‘Top Gear Electric Awards 2022’….

Fitimet e Tesla rriten pasi klientët paguajnë më shumë!

Tesla ka rritur çmimet, por kjo nuk duket se ka ulur kërkesën për makinat e…

Mercedes-Benz do të furnizojë 70% të nevojave për energji në botë me energji të rinovueshme!

Mercedes-Benz planifikon të përgjysmojë emetimet e dioksidit të karbonit për makinë pasagjerësh deri në fund…

Bateri makine që karikohet në 15 minuta, Nissan dhe NASA nisin projektin e përbashkët!

Shpejtësia e karikimit ka qenë gjithmonë një pikë e dobët e automjeteve elektrike. Megjithatë, situata…

Musk kërkon falje për vonesën, Cybertruck në shitje që nga viti i ardhshëm me disa përmirësime!

Tesla më në fund do të fillojë shitjen e Cybertruck vitin e ardhshëm, ka njoftuar…

Çfarë e lidh “Mercedes Benz” me krijimin e software-ve të rinj? Çfarë risie po sjelllin në treg?

Mercedes-Benz  hapi një qendër të re ‘software’-i prej 200 milionë euro (217 milionë dollarë) në…

Bleu një Ferrari me vlerë 300 mijë euro dhe e përplas pas dy kilometrash!

Shumë pak persona mund të kenë fatin të blejnë një Ferrari. Por, midis atyre fatlumëve…

Biznesmeni miliarder Chin Jit Pyng nuk udhëton me makinat e tij super luksoze për arsyen qesharake!

Quhet Chin Jit Pyng dhe është një biznesmen i suksesshëm në Malajzi. Përveçse është një…

Motorët me benzinë e naftë, “specie në zhdukje”?

Standardet e reja të emetimit që do të hyjnë në fuqi mund tu japin fund…

Ju prezantojmë me makinën më të gjatë në botë!

Një version i restauruar i makinës më të gjatë në botë theu rekordin Guinness kur…

Shitet Porsche i rrallë 550 Spyder për këtë çmim!

Në vitin 2020, një Porsche 550 Spyder e vitit 1955, dikur në pronësi të djalit…

Zbulohet mjeti i parë më luksoz në botë të cilin mund ta bëni tuajin për çmimin marramendës…

Koncepti i një mjet që udhëton me shpejtësi mbi sipërfaqen e ujit ose tokës nuk…

Mercedes prezanton makinën e sezonit të ri në Formula 1, kryevepër inxhinerike!

Mercedes ka prezantuar makinën e sezonit të ri në Formula 1. Kampionët në fuqi e…

Të varfër por me ëndrra të mëdha, djemtë nga Vietnami ndërtojnë Bugatti prej balte!

Bugatti Chiron është një nga makinat më të kushtueshme në botë, me një vlerë që…

Toyota me sytë nga qielli! Së shpejti automjeti për eksplorimin e planeteve!

Pasi pushtoi me sukses tregun në Tokë me Land Cruiser-in e saj, prodhuesi japonez i…

Ju prezantojmë me supermakinën më të bukur të vitit 2022!

Një makinë Ferrari është përzgjedhur si supermakina më e bukur e vitit 2022. Një juri…

Kompania koreane “KIA” do të tërheqë nga klientët mbi 400 mijë makina

Kompania automobilistike koreane KIA ka njoftuar se do të tërheqë nga tregu si dhe nga…

Pandemia i bëri të pasurit të kuptojnë se ‘jeta mund të jetë e shkurtër dhe duhet ta shijojnë momentin’. Rolls Royce shitje rekord në 2021!

Rolls-Royce ka pasur një shitje rekord prej 5,586 automjetesh vitin e kaluar, pasi siç vlerësohet…

Prodhimi i automjeteve në Gjermani bie në nivelin e vitit 1974

Prodhimi i automjeteve në Gjermani ra gjatë këtij viti në nivelin e vitit 1974. Rënia…

Tesla nën hetim nga enti rregullator amerikan!

Enti rregullator amerikan mbi sigurinë e automjeteve (AKSTA) njoftoi ditën e sotme  se ka hapur…

Del në ankand makina e parë e Maradonas, u gjet në një kotec pulash!

Ajo makinë iu dhurua për Krishtlindjet e vitit 1982, kur u zyrtarizua transferimi i tij…

Vjen në “jetë” autobusi që brenda pak sekondave kthehet në tren, ja kur pritet të operojë!

Kur përmendim Japoninë na shkon mendja të robotët dhe inovacionet e ndryshme teknologjike, por ata…

Pronari hedh në erë makinën Tesla! (VIDEO)

Një finandez , vendosi ta hedhë në erë makinën e ti elektrike së bashku me…

Ndalohet përdorimi i e-scooter-ave në Londër!

Për shkak të shqetësimeve për zjarret e shkaktuara  e-scooter-at janë ndaluar nga i gjithë transporti…

Tesla prezanton katërçikletën e parë për fëmijë!

Gjiganti Tesla ka prezantuar së fundmi katërçikletën ‘Tesla Cyberquad” vetëm për fëmijë dhe ka arritur…

Tesla zbulon planet për Cybertruck-un e ri, me 4 motorë dhe lëviz në mënyrë diagonale!

Planet e prodhimit të Tesla Cybertruck po ndryshojnë edhe një herë. Të premten e kaluar,…

Del në rrugë autobusi i parë pa shofer në Europë, Franca jep autorizimin!

Një autobus pa shofer në Francë është automjeti i parë i këtij lloji që autorizohet…

BMW zbulon gjeneratën e ardhshme të modelit sportiv “M4 GT4”

BMW ka publikuar një foto ‘ngacmuese’ që njofton ardhjen e M4 GT4 vitin e ardhshëm,…

Ferrari nuk heq dorë nga makinat me karburant, risjell modelin ikonë të vitit 68′!

Modeli i ri i Ferrarit me oktan të lartë, Daytona SP3, i jep fund një…