Food & Drink Health & Beauty

Cilat janë tre frutat për mëngjesin perfekt?!

Nëse mëngjesi është vërtet vakti më i rëndësishëm i ditës, është ende për debat, por shumë nutricionistë pajtohen se një mëngjes i ekuilibruar është mjaft i rëndësishëm dhe mund të vendosë bazat për një ditë të fortë përpara.

Të mbushura me fibra dhe lëndë ushqyese të rëndësishme, frutat janë një shtesë e shkëlqyer për një mëngjes të ekuilibruar.

Frutat duke përfshirë portokajt, limonët dhe mandarinat, janë burime të shkëlqyera të vitaminës C, fibrave, kaliumit dhe fitonutrientëve, kanë veti anti-inflamatore dhe detoksifikuese dhe mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës.

Ndërkohë, të mbushura me fibra, vitaminë C dhe antioksidantë, mollët janë një burim i shkëlqyeshëm i një flavanoidi të quajtur quercetin, i cili ka veti antivirale dhe anti-bakteriale dhe mund të forcojë sistemin imunitar. Një avantazh tjetër i mollëve është se ato janë kaq të lehta për t’u marrë në lëvizje, duke i bërë ato një zgjedhje ideale për ata prej nesh që janë shpesh në nxitim në mëngjes.

Kivi mund të mos jetë aq i popullarizuar sa mollët dhe portokajt, por është një frut i mrekullueshëm për t’u ngrënë në mëngjes, ose në të vërtetë në çdo kohë të ditës. Për përfitimet shëndetësore: kivi është i lartë në vitaminë C, e cila mund të ndihmojë në rritjen e imunitetit. Është gjithashtu i lartë në fibra të cilat mund të rrisin ngopjen dhe mund të ndihmojnë gjithashtu me tretjen.