Design

Del në shitja vila e këngëtarit të ndjerë Lucio Dalla!

Pronat e pasurive të paluajtshme të artistit të ndjerë Lucio Dalla, një vilë në San Domino dhe një në San Nicola janë tani në shitje përmes agjencisë Guidobaldi Luxury Properties. E zhytur në Cala Matano, një nga plazhet më të bukura të arkipelagut vila në ishullin San Domino është e rrethuar nga natyra. Prona është e rrethuar nga një park 1650 metra katror ku natyra alternohet me peisazhe që të lënë pa fjalë. Vila shtrihet në tre kate dhe përbëhet nga një sallon, kuzhinë, 4 dhoma gjumi dhe 4 tualete.

Stili që përshkon të gjitha dhomat të kujton detin dhe këtë nuancë e gjejmë te dyshemetë. Dritaret e mëdha dhe një tarracë e madhe në krye të shtëpisë i bëjnë dhomat individuale të ndritshme. Vetë mobilimet kanë një stil minimal që është i përshtatshëm për një shtëpi buzë detit. Në brendësi të vilës ndodhet edhe një dhomë regjistrimi ku kantautori ka krijuar albumin “Luna Matana”. Ajo që e bën pronën edhe më magjepsëse është tarraca me shezllone dhe vepra arti. Vila e San Nicola është një xhevahir arkitektonik.

Prona San Domino nuk ishte rezidenca e vetme e Lucio Dalla në Ishujt Tremiti. Kantautori kishte gjithashtu një shtëpi të vendosur në ishullin San Nicola pranë Kishës që i dha emrin ishullit. Prona ndodhet brenda Abbey e Santa Maria a Mare e ndërtuar në vitin 1200 dhe e cila ende mund të përkufizohet si një xhevahir i vërtetë arkitekturor sot.

Prona, e cila fillimisht ishte pjesë e një abacie, ka ruajtur disa karakteristika të vendit brenda, si uji i shenjtë. Sapo kaloni pragun ju pret një hapësirë e hapur me një aneks kuzhine të hapur. Për t’u siguruar që mjedisi të jetë unik, ekzistojnë tre dritare të mëdha që shikojnë drejtpërsëdrejti mbikalimin e kepës dhe harqet me tulla të ekspozuara.