Film & Tv

Filmat që duhet të shikoni me patjetër këtë verë!

Nga filmat e suksesshëm të Hollivudit deri te debutimet emocionuese dhe ribërjet klasike, këta janë filmat që duhet të keni në agjendën tuaj.

Horizon: An American Saga/Kapitulli 1

Western me buxhet të madh të Kevin Costner është pikërisht ajo që thuhet në një sagë. Treguar mbi katër filma, dy të parët do të dalin këtë vit; dy të fundit janë në përgatitje e sipër, është një epikë historike e mbushur me adrenalinë që përfshin 15 vjet, para dhe pas Luftës Civile, me Sienna Miller dhe Sam Worthington. Në kinema nga 28 qershori!

The Watchers

Debutimi regjisorial i Ishana Night Shyamalan do të jetë emocionues këtë verë. Pasi është rritur në grupet e filmave të tmerreve ikonike të babait të saj M. Night Shyamalan, si The Sixth Sense, ajo di një ose dy mashtrime. Në punën e saj të tmerrshme, Dakota Fanning luan një artiste të re që e gjen veten të bllokuar në një pyll të madh me tre të panjohur, të vizituar nga krijesa të frikshme çdo natë. Tani në kinema!

Twisters

Është vazhdimi që nuk e dinim kurrë se kishim nevojë; ja ku është marrëveshja e këtij viti në klasiken e kultit të 1996-s ku luajtën Normal People’s Daisy Edgar-Jones, Glen Powell dhe Sasha Lane si një ekip ndjekësish të stuhive të fiksuar pas tornadove, të cilët po përpiqen të ndalojnë një fatkeqësi natyrore. Në kinema nga 19 korriku!

A Quiet Place: Day One

Pjesa e tretë e ekskluzivitetit të tmerrit të John Krasinski-t është afër dhe këtë herë ata të huaj gjakatarë dhe të ndjeshëm ndaj zhurmës të apokalipsit kanë zënë në grackë qytetin e Nju Jorkut dhe banorët e tij të padashur. Lupita Nyong’o dhe Joseph Quinn duhet ta çojnë shoqërinë përsëri në siguri, gjatë gjithë kohës duke vrarë turma krijesash të çmendura. Në kinema nga 28 qershori!

Challengers

Besoni reklamat: të shkrepura dhe të stiluara bukur (JW Anderson i projektoi kostumet, ndërsa bizhuteritë ishin me mirësjellje të Cartier), me dialog të mprehtë dhe një rrëfim të qetë, Challengers është dy orë gëzimi me zë të lartë dhe dramë magjepsëse. Zendaya, Josh O’Connor dhe Mike Faist luajnë me ndjenja thellësisht kontradiktore për lojën, fitoren dhe njëri-tjetrin. E gjithë paketa është një letër dashurie për tensionin (emocionale, seksuale, sociale, konkurruese, romantike dhe të tjerat) nga Luca Guadagnino i Call Me By Your Name. Tani në kinema!

The Idea of You

Në këtë rom-com të pafalshëm, fituesja e Oscarit, Anne Hathaway, kthehet në rrënjët e saj për të luajtur një nënë beqare, e cila krijon një marrëdhënie të pamundur me këngëtaren kryesore të “grupit më të nxehtë të djemve në planet”. Bazuar në librin më të shitur nga Robinne Lee, prisni një film të plotë dhe të këndshëm. Në Prime Video tani!

Love Lies Bleeding

Kristen Stewart drejton këtë thriller romantik nga regjisorja e njohur indie Rose Glass. Pas suksesit kritik të debutimit regjisorial të Glass, Saint Maud, ky botim i dytë tregon historinë e pronarit të palestrës Lou (Stewart), ngatërrimi i të cilit me një ndërtues të trupit misterioz (Katy O’Brian) çon në disa ngjarje serioze dramatike. Tani në kinema!

Back to Black

Në një nga biografitë më të përfolura ndonjëherë, ky film i mbështetur nga familja Winehouse rrëfen jetën e turbullt të këngëtares dhe kantautores së ndjerë Amy Winehouse. Ylli i njohur i industrisë, Marisa Abela luan rolin e këngëtares së rrethuar, ndërsa drejtuesi i Nowhere Boy, Sam Taylor-Johnson merr drejtimin. Prisni të rijetoni disa nga momentet më ikonike në historinë e kulturës pop-britanike të shekullit të 21-të. Tani në kinema!

Civil War

Këtu vjen një tjetër klasik i ardhshëm nga një prej kompanive më hippe të prodhimit të SHBA, A24. Me Nick Offerman, Kirsten Dunst dhe të sapoardhurit Cailee Spaeny, me një skenar nga Alex Garland (Ex Machina), Lufta Civile zhvillohet në një Amerikë distopike, vite nga tani, ku një ekip gazetarësh duhet të garojnë kundër kohës për të shpëtuar Shtëpinë e Bardhë nga një grup kryengritësish. Një përrallë paralajmëruese për të gjitha brezat. Tani në kine

The Fall Guy

Ryan Gosling sjell disa ‘Kenergy’ serioze në këtë komedi plot aksion, të drejtuar nga David Leitch i Bullet Train. Në stilin e vërtetë të Leitch-it, prisni sa më shumë goditje me grusht dhe sigurohuni që të keni kujdes për rolet mbështetëse nga aktorët e Hollivudit, Emily Blunt dhe Aaron Taylor-Johnson. Tani në kinema!

Dune/Pjesa e Dytë

Timothée Chalamet rikthehet në vazhdimin politiko-shkencor të Denis Villeneuve (mendoni Game of Thrones të vendosur në hapësirë, me krimba gjigantë rëre në vend të dragonjve) duke ndjekur pasurinë e House Atreides. Kasti është, sigurisht, yjor, me Zendaya-n e rikthyer si aleati luftëtar i Chalamet, Chani, Florence Pugh duke u bashkuar si vajza e perandorit dhe Austin Butler. Do të jetë ngjarja filmike e pranverës. Tani në kinema!