Fashion Lifestyle

Ja syzet më stil të sezonit dhe ku mund t’i gjeni ato…

Syzet e diellit elegante janë një aksesor i domosdoshëm dhe përdorimi është rritur vetëm me rikthimin e përsëritjeve ikonike retro. Pra, pavarësisht nëse preferoni lente ovale të stilit të viteve ’90, dizajne  me sy maceje ose skelete ‘oversize’, ja sugjerimi ynë i syzeve të diellit më të mira për t’i blerë tani…

1. Sy mace

Një stil i preferuar shumëvjeçar, stili klasik por bashkëkohor i syve ‘cat eye’ ndihmon për të theksuar mollëzat dhe mund të gjallërojë edhe pamjen më të nënvlerësuar. Tregohuni të guximshëm me skeletet e ekzagjeruara, grafike në formë krahësh nga Dior Eyewear, ose shikoni nuancat e Balenciaga Eyewear ‘Monaco’ për më shumë një ndjesi stili. Përndryshe, zgjidhni një qasje minimaliste me një palë nga bashkëpunimi i Oliver Peoples me Khaite, të cilat i drejtohen siluetave vintage. Një ide është dhe ky model nga Enzo Attini, por mund të gjeni dhe shumë dizajne të tjera që ju përshtaten.

2. Skelete shumëngjyrëshe

Pavarësisht nëse jeni adhurues i veshjeve të thjeshta ose preferoni një look që t’ju dallojë nga të tjerët, asnjë gardërobë nuk është e plotë pa një palë syze dielli shumëngjyrëshe. Kini parasysh se si yjet e stilit të rrugës i veshin të tyret dhe vishini me një fustan veror me ngjyra. Për diçka edhe më të guximshme, provoni palën drejtkëndore të Loewe Eyewear nga bashkëpunimi i saj me Paula’s Ibiza, ose zgjidhni nuancat e Chloé Eyewear.

Një zgjedhje shumë interesante, për ata që duan të guxojnë, është ky model që mund ta gjeni tek Enzo Attini, që në fokus ka skeletin e zbukuruar me gurë dhe dizenjo lulesh.

3. Forma ovale ose të rrumbullakëta

Format e pamohueshme klasike, ovale dhe sferike janë zgjedhja e sigurt për një siluetë që do të qëndrojë përtej sezonit, prandaj ylli i stilit dhe krijuesja e përmbajtjes Grece Ghanem është një fanse e tyre. Stilet elegante nga Syzet Celine, Syzet Gucci dhe Syzet Saint Laurent do të kombinohen mirë me gjithçka, ndërsa ato të Jacques Marie Mage (të emërtuara sipas Carolyn Bessette-Kennedy) do t’i shtojnë një pamje të këndshme të viteve ’90 pamjeve më të thjeshta të verës. Forma ovale është ndër më të preferuarat në sezonet e fundit, të tilla si këto nga Enzo Attini.

4. Stili aviator

I debutuar për herë të parë në vitet 1930, stili klasik aviator ka qenë një shtyllë kryesore e stilit që atëherë – në vitet ’70, ato ishin veshur nga të gjithë, nga Charlotte Rampling tek Bianca Jagger. Megjithatë, ndërsa kjo formë e përjetshme nuk është kurrë jashtë modës, në sezonet e fundit ajo ka përjetuar diçka si një rilindje, me prezantimin e lenteve shumëngjyrëshe që ndihen të freskëta dhe argëtuese. Shikoni stilet me ngjyrë të verdhë nga Syzet Tom Ford dhe Syzet Bottega Veneta, të cilat i ngjasojnë ditëve të Kalifornisë së viteve ’70. Përndryshe, kornizat futuristike ‘Amelia’ të Saint Laurent Eyewear do t’i shtojnë një stil unik çdo veshjeje, siç tregohet në pasarelën Pranverë-Verë 2024. Hidhini një sy këtij modeli aviatori nga Enzo Attini që gjithashtu vjen dhe me xhama me ngjyra.

5. Syze dielli katrore ose drejtkëndëshe

Syzet e diellit me kornizë katrore kanë dalë në plan të parë si për veshjen gjatë dhe jashtë zyrës, me stilin ‘Baguette’ të Fendi Eyewear të garantuar për t’u përdorur në mënyrë të përsëritur. Diku tjetër, modeli grafik “Bold” i Celine Eyewear është i preferuari i vajzave të modës, ndërsa nuancat e Givenchy Eyewear kanë logot emblematike “4G” të markës në krahët në ngjyrë ari.

Nëse forma katrore është stili juaj, ju prezantojmë këtë model ku mund ta gjeni tek Enzo Attini.

6. Syze dielli me përmasa të mëdha

Këtë sezon, stilet retro po përjetojnë një ringjallje dhe kushdo që ka zakon të shtypë butonin e “snooze” kur bie alarmi në mëngjes një, dy ose më shumë, do të jetë i njohur mirë me rolin jetik që një palë syze të mëdha mund të luajnë në jetën tuaj – veçanërisht kur bëhet fjalë në ditët jashtë zyrës. Nuancat me kornizë D të syzeve Bottega Veneta vijnë në një siluetë të veçantë dhe duken pa mundim elegante me një fustan të zi. Nëse jeni për nuanca me përmasa të fshehta të fytyrës, shikoni tek Loewe Eyewear + stili i ekzagjëruar i Paula’s Ibiza, të cilat kanë korniza katrore dhe lente blu të thellë.

Një model të tillë me skelet të madh mund ta gjeni dhe tek Enzo Attini.