Kuriozitete
Turistët që guxojnë të kryejnë nevojat personale në brigjet dhe detet e Spanjës, do të gjobiten me plot 750 euro. Është zbuluar se shkëmbinjtë koralorë janë dëmtuar për shkak të urinës njerëzore.
Një nënë e 22 fëmijëve ka pranuar se jeta është e vështirë teksa asaj i duhet të kujdeset për fëmijët e saj pas arrestimit të bashkëshortit të saj milioner.
Shalqiri i quajtur Densuke, i cili rritet në Hokaido të Japonisë, është shitur së fundmi rreth 4 300 euro gjatë korrjes së parë të këtij sezoni.
Një grua ka ndarë përvojën e saj “të frikshme” me ndjekësit në rrjet, pasi pretendoi se gjeti më shumë se 10 kamera të fshehura në një pronë me qira të ‘Airbnb’.
Një kompani dezinfektimi në Shtetet e Bashkuara ka një ofertë unike për ata që duan të fitojnë para. Mjafton të “presin” disa buburreca në shtëpinë e tyre për një muaj.
Një ekip shkencëtarësh ka arritur të gjejë origjinën e Murtajës së Zezë, pandemisë më të rëndë në historinë e njerëzimit. Origjina e saj është në rajonin e maleve Tian Shan (Kirgizistani i sotëm), të Azisë Qendrore, në gjysmën e parë të shekullit XIV.
Një çifti që kryejnë marrëdhënie seksuale “mëngjes, mesditë dhe natë” i është dhënë një paralajmërim pas ankesave për zhurmën nga fqinjët.
Dhia në Pakistan e quajtur Simba ka veshë aq të gjatë sa mund të pengohet me to. Madje, aq të gjatë sa për pak mund ta imagjinoni Simba-n duke ‘fluturuar’ me to, njësoj si në filmin e animuar me elefantin Dumbo.
Një anije luftarake që mbante rreth 330 njerëz duke përfshirë James Stuart, mbretin e ardhshëm të Anglisë u rrëzua dhe u mbyt më 6 maj 1682. Tani vendndodhja e anijes së mbytur është zbuluar më në fund në brigjet e Anglisë 340 vjet më vonë
“Camino de las Yungas”, e njohur si “Rruga e vdekjes”, është një nga rrugët publike më të rrezikshme në botë. 200 deri në 300 persona humbnin jetën në këtë rrugë çdo vit.
Një grua e moshuar nga Mbretëria e Bashkuar, ishte ‘në qiellin e shtatë’ pasi iu tha se ishte fituese e “EuroMillions”, por u shkatërrua kur zbuloi se kjo nuk ishte e vërtetë, duke e detyruar atë të kthehej në banesën e saj të lagësht dhe të mykur në Londër.
Një ngjarje e rëndë është regjistruar së fundmi në Florida, SHBA. Një çift që ka qenë duke bërë seks oral në makinë kanë qenë shkaktarët e një aksidenti automobilistik.
Një grua 70-vjeçare, Maya Murmu, u sulmua për vdekje nga një elefant i egër teksa po ecte për të mbledhur ujë në lagjen Mayurbhanj në Odisha, Indi. Elefanti iu afrua arkivolit dhe e kapi trupin e pajetë, më pas e shkeli përsëri trupin e saj para se të ikte.
Një lopë në Indi është arrestuar për vrasjen brutale të një djali 12-vjeçar. Lopa mund të rrezikojë një kohë të gjatë në burg nëse shpallet fajtore.
Zelanda e Re po planifikon që të taksojë gromësirat e deleve dhe lopëve, në përpjekje për të luftuar ndryshimet klimatike. Vendi do të bëhet kështu shteti i parë në botë që takson emetimet e gazit metan nga bagëtitë.
Ekspertët e Feng Shui-t pohojnë se orët e shtëpisë janë një hajmali e fuqishme e mirëqenies financiare dhe vetëm në vende të caktuara në shtëpi tërheqin energjinë e parave.
Liqeni Karachay është më i ndoturi në botë. Ky liqen është i përbërë me tonelata pluton dhe mbetje radiokative. Do të mjaftonte më pak se një orë aty për të gjetur vdekjen.
Një nënë 51-vjeçare, Chalise Smith, i ka dhënë vajzës së saj dhuratën më të madhe të jetës. Kur e bija, 25-vjeçarja Kaitlyn Munoz, u përball me çështjen e inferlitetit, nëna e saj vendosi të bëhej nëna surrogate e fëmijës së vajzës së saj.
Një burrë kanadez po tenton të lundroj për 3 mijë kilometra në Oqeanin Atlantik, në një anije të vogël 1 metërshe që e ka ndërtuar vet. Me këtë Andrew Bedwell synon të thyej rekordin botëror.
Një 37-vjeçar anglez ka fituar garën e çuditshme që zhvillohet në Uells, ku njerëzit dhe kuajt vrapojnë së bashku. Ricky Lightfoot bëhet kështu njeriu i tretë që e fiton këtë garë që kur ka nisur të organizohet, në vitin 1980.
Një 54-vjeçar fitoi dhjetë milionë dollarë në lotari, por më pas u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e të dashurës së tij.
Një 20-vjeçare është bërë personi i parë në botë që i është nënshtruar një transplant të suksesshëm të veshit, me teknologjinë 3D.
Një modele nga Toronto u zbrit nga avioni sepse gjoksi i saj peshtonte 10 kg.
Një grua ka sjellë në jetë djalin e saj në ujërat e Oqeanit Paqësor duke refuzuar çdo ndihmë mjekësore.
Burri i quajtur Nathaniel është në një lidhje me makinën e tij Chevrolet Monte Carlo të vitit 1998 dhe madje thotë se i shijon shumë seksi me të.
Makina më e vogël dhe më e ngadaltë në botë është Peel P50, e prodhuar nga Peel Engineering. Peel P50 doli në treg në vitin 1962.
Një breshkë e rrallë gjigante albine ka dalë së fundmi për herë të parë për publikun në një kopsht zoologjik zviceran.
Një grua angleze, e cila ka fobi dentistin, ka 10 vite që nuk bën një vizitë për dhëmbët. Rezultati është se tani ajo nuk ha dot më, për shkak se dhëmbët i janë shkatërruar plotësisht.
Një burrë telefonoi policinë për të raportuar se kishte 30 minuta që priste për një picë.
Arsyeja pse policia rrugore ju prek makinën kur ju ndalon është se nëse shoferi kryen një vepër kriminale, gjatë ndalimit apo më vonë, nëse lëndon një punonjës policie apo dikë tjetër, gjurma e gishtit të lënë është provë domethënëse.
Dora me gjashtë gishta tashmë ekziston, por ai më i vogli në fakt është robotik. Shkencëtarët japonezë dhe francezë kanë krijuar gishtin artificial.
Një grua suedeze 103-vjeçare ka thyer rekordin botëror të hedhjes me parashutë, rreth 200 kilometra në jugperëndim të Stokholmit.
Nathan Paulin vendosi një rekord të ri botëror pasi përfundoi një shëtitje mbi një litar 2.2 km të gjatë, përgjatë ikonës Mont Saint-Michel të Francës.
Gjykata në Francë ka dënuar me gjobë një konsumator, i cili i dërgoi korrierit të një kompanie porosi për ushqim nga interneti me mesazhin “Nxito skllav”.
Ekziston një kështjellë që nëse e viziton, fiks pas një viti ose do ndërrosh jetë, ose do të kesh fatkeqësi. Bëhet fjalë për kështjellën ‘Zvikov’ në Republikën Çeke.
Populli Chinchorro i shkretëtirës Atakama të Kilit, ishte i pari që mumifikoi të vdekurit e tyre, 7000 vjet më parë.
Shishja më e madhe e uiskit në botë, e quajtur “The Intrepid”, është shitur për 1,4 milionë dollarë në një ankand në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Insektet kanë shumë vlera ushqyese dhe janë një burim shumë i mirë energjie.
Një i ri në Francë u maskua si grua në karrocë me rrota dhe vizitoi muzeun e Louvre-t, vetëm që t’i “përplaste në fytyre” një copë torte kryeveprës së Lenardo da Vincit, Mona Lisa.