Kuriozitete
Papa Françesku ka marrë vendimin për shenjtërimin e të riut, Carlo Acutis, i cili gjatë jetës u njoh edhe si adhurues i video-lojërave. Papa mori vendim për shenjtërimin e 15 të bekuarve, mes të cilëve është edhe i ndjeri 15-vjeçar Carlo Acutis, i ashtuquajturi “ndikues i Zotit”.
Arkeologët kanë zbuluar prova se një ritual aborigjen mund të jetë transmetuar në 500 breza dhe ka mbijetuar 12 000 vjet, duke e bërë atë praktikën më të vjetër kulturore në botë.
Një Kishë në Meksikë po i ndihmon njerëzit të përgatiten për jetën e përtejme duke i shitur atyre parcela toke në parajsë. Sipas pastorit të Entoms, i cili pretendon se ka marrë “lejen nga Zoti”, kisha po ofron pasuri të paluajtshme qiellore për 100 dollarë për metër katror.
Shkencëtarët kinezë kanë krijuar për herë të parë një robot me tru njeriu. Roboti punon duke përdorur një tru të rritur në laborator, një masë qelizash dhe një çip kompjuteri që ndërvepron me sistemin nervor të trurit.
Një qen robot kinez me 6 këmbë mund të ndihmojë njerëzit me shikim të dëmtuar të jetojnë më të pavarur. Qeni robot përdor kamera dhe sensorë për të lëvizur, madje edhe për të njohur semaforin. Roboti planifikon rrugën, arrin të njohë zërin, por edhe të komunikojë me përdoruesin e tij me shikim të dëmtuar.
Një lloj specie peshqish përdor dhunë. Peshku në fjalë është një cichlid, një nga familjet më të përhapura në botë dhe i përket specieve “Neolamprologus savoryi”. Përballë një peshku që shpërfill detyrat e tij, ekzemplarët dominues reagojnë me dhunë, duke i sulmuar.
Një fluturim pa ndalesë prej 4 200 kilometrash u realizua mbi oqeanin Atlantik, nga Afrika Perëndimore në Amerikën e Jugut, në më pak se tetë ditë me një erë të favorshme. Kjo është arritja rekord e arritur nga disa flutura të species ”Vanessa cardui”.
Një koloni gjigante prej rreth 180 000 bletësh u zbuluan që qëndronin brenda tavanit të një shtëpie. Bletët besohet se kanë qëndruar mbi tavanin e gipsit të një dhomë gjumi për disa vite. Në shtëpi u gjetën tri koloni, secila me deri në 60 mijë bletë.
Nuset nga Koreja e Veriut mund të veshin vetëm fustane tradicionale. Ato nuk lejohet të veshin fustanin e bardhë të nusërisë, nuk lejohet gjithashtu veshja tipike e dhëndrit dhe as marrja në krah e nuses.
10 çifte të të njëjtit seks u martuan në Shtetet e Bashkuara përmes internetit nga Hong Kongu, një qytet gjysmë autonom kinez jugor që nuk i njeh zyrtarisht bashkime të tilla, por u ofron atyre mbrojtje ligjore.
Amazon thuhet se po punon në një asistent me inteligjencë artificiale që mund të zhvillojë biseda, të planifikojë pushime dhe të rezervojë fluturime.
Një test inovativ i kancerit të gjirit i mbështetur nga inteligjenca artificiale ka potencial për të zbuluar sëmundje në një fazë të hershme dhe premton të japë rezultate brenda 10 minutave.
Dy motra nga Xhenova e Italisë kanë gjetur një thesar të vërtetë, të fshehur në disa paketime makaronash. Brenda pakove që ishin ruajtur në bodrumin e gjyshit të tyre kanë qenë të fshehura 150 milionë lireta. Lajmi i keq është se Bankitalia iu ka kthyer përgjigje duke thënë se shuma e parave nuk mund të konvertohet në euro duke qenë se kanë kaluar mbi 10 vjet nga hyrja në fuqi e monedhës së re.
Gratë që i përkasin fisit Apatani duhet të respektojnë traditën në të cilën jetojnë me hundë të mbyllura. Ky fis ndodhet në zemër të Arunachal Pradesh, Indi dhe është unik në atë që gratë e tyre kanë hundët të mbyllura me tapa të veçanta. Mbyllja e hundës është një ceremoni që kryhet kur një vajze i vijnë menstruacionet e para.
Një çift në Kinë besonte se djali i tyre kishte vdekur menjëherë pas lindjes, por pas 33 vitesh zbuluan se fëmija i tyre ishte gjallë. Drejtori i spitalit ia dha foshnjën për birësim disa të afërmve të tij, të cilët nuk ishin në gjendje të kishin një fëmijë.
Një ujk i egër i lashtë me dhëmbët e tij të paprekur është zbuluar pas 44,000 vjetësh. Ujku mashkull i rritur i gjetur në Yakutia, Rusia lindore, ka ruajtur çuditërisht gëzofin, kockat dhe madje edhe dhëmbët.
Një gjykatë e Zelandës së Re ka hedhur poshtë pretendimin e një gruaje kundër partnerit të saj të atëhershëm, pasi ai nuk e çoi atë në aeroport, duke e bërë atë të humbasë fluturimin e saj përpara një koncerti me miqtë.
Autoritetet në Meksikë kanë rigjetur një vazo të humbur antike nga koha e Majave. Artefaktin e kishte blerë një grua amerikane për më pak se 5 dollarë në një dyqan të sendeve të përdorura. Vazo ishte 1,200-1,800 vjeçare.
Një qen pekinez 8-vjeç me çrregullime muskulare ka fituar titullin e pazakontë, atë të qenit më të shëmtuar në botë. Qenushi ishte diagosnitifikuar më një sëmundje të rrallë që pengoi rritjen e dhëmbëve dhe shkaktoi çrregullim muskulor në njërën nga këmbët e tij.
Një japonez theu një rekord botëror Guinness duke rritur një tërfil me 63 gjethe. Yoshiharu Watanabe filloi pjalmimin e tërfilave në shtëpinë e tij në Nasushiobara në vitin 2012 me synimin për të thyer rekord botëror.
Një djalë me epilepsi është bërë pacienti i parë në botë që provon një pajisje të re të vendosur në kafkë për të kontrolluar krizat. Neurostimulatori, i cili dërgon sinjale elektrike thellë në trurin e tij, ka reduktuar krizat me 80%.
Më 11 shtator, etiopianët do të festojnë fundin e një viti dhe fillimin e një viti tjetër. Megjithatë, kur vendi i Afrikës Perëndimore të festojë Vitin e Ri pas disa muajsh, teknikisht do të jetë viti 2017, sipas kalendarit etiopian. Pra, Etiopia, është vendi i dytë më i populluar i Afrikës, shtatë vjet e tetë muaj “prapa” pjesës më të madhe të botës.
Një prift në SHBA që kishte pësuar një atak kardiak në 2016 thotë se gjatë kohës që ishte pa ndjenja ka vizituar ferrin. Gjatë kohës kur Johnson ishte i vdekur para se të risillej në jetë, kishte dëgjuar të luhej ‘një muzikë e pazakontë’, konkretisht kënga e Rihanna-s ‘Umbrella’.
Virginia Hislop-it iu deshën 83 vjet për të marrë diplomën e saj master nga Universiteti Stanford. Tani, në moshën 105-vjeçare, ajo më në fund është diplomuar.
Sipas shkencëtarëve, shimpanzetë e egra hanë bimë që kanë veti qetësuese dhe anti-bakteriale për të shëruar veten.
Një detektor metalik zbuloi orën Rolex të një fermeri 50 vjet pasi ishte ngrënë nga një lopë. James Steele humbi orën e çmuar në fillim të viteve 1970, ndërsa ai kujdesej për bagëtinë.
Në jug të Spanjës, në qytetin Carmona në provincën e Andaluzisë, u gjet vera më e vjetër ndonjëherë, e prodhuar rreth 2000 vjet më parë.
23 grupe binjakësh janë diplomuar në një shkollë të mesme në Massachusetts, duke përbërë rreth 10% të klasës së tetë. Binjakët identikë u diplomuan nga shkolla e mesme Pollard në Needham. Një tjetër studente, e cila është gjithashtu binjake, u diplomua, por vëllai i saj ndjek një shkollë tjetër.
Paulo Gabriel da Silva Barros dhe Katyucia Lie Hoshino, një çift brazilian, kanë siguruar zyrtarisht titullin e çiftit më të shkurtër të martuar në botë. Çifti, i cili u njoh në vitin 2006, krijoi një lidhje të fortë për më shumë se 15 vjet përpara se të zyrtarizonte
Një nga pinguinët më të vjetër në botë ka sjellë në jetë një këlysh. Windi 30-vjeçe dhe partneri i saj Naço 4-vjeç u bënë prindër. Ky është foshnja e parë e Nachu dhe Windi, e cila u bë nënë për herë të parë në vitin 1999. Që atëherë, ajo ka sjellë në jetë 23 fëmijë.
Google u themelua në vitin 1998 nga shkencëtarët kompjuterikë Larry Page dhe Sergey Brin. Emri Google në fakt vjen nga një gabim drejtshkrimor i fjalës “Googol”, një numër i shkruar si 1 i ndjekur nga 100 zero.
Joey Chestnut, 16 herë fitues i “Nathan’s Famous Fourth of July”, kampionati i ngrënies së hot-dog është përjashtuar nga kompeticioni në New York pasi nënshkroi një marrëveshje me një kompani ushqimore vegane.
Dy shokë nga Franca kanë realizuar ëndrrën e tyre për të ndërtuar biçikletën më të gjatë në botë, e cila ka një lartësi prej 7 metrave. Nicolas Barioz dhe David Peyrou thanë se iu deshën rreth 2 vite për ta ndërtuar atë.
”Nokia” ka arritur një përparim të rëndësishëm në teknologjinë e komunikimit zanor duke pretenduar thirrjen e parë telefonike në botë me tingull tredimensional.
Një çift u kthye në shtëpi nga peshkimi në një liqen të Nju Jorkut me 100,000 dollarë më të pasur. James Cain dhe Barbie Agostini hodhën një litar me një magnet në liqen dhe morën një kasafortë. Kur hapën kutinë ata thanë se e gjetën të mbushur me kartëmonedha 100 dollarësh të dëmtuara nga uji, me një vlerë totale rreth 100,000 dollarë.
Në tualetet në Shpellën Budiste Yungang të Kinës disa ora digjitale janë instaluar në disa kabina tualeti të vajzave. Nëse është bosh është e gjelbër, nëse është në përdorim, tregon numrin e minutave dhe sekondave që dera është mbyllur.
Në Japoni, ekziston një aplikacion që quhet ‘CatsMe’, ka të bëjë me macet dhe zbulon dhimbjet e tyre. Aplikacioni thuhet se ofron mbi 95 % saktësi. Mbi 70 % e maceve të moshuara kanë artrit ose dhimbje, por vetëm 2 % e tyre vizitohen në një spital kafshësh.
David Rush ka shënuar rekord të ri botëror Guinness për shumicën e kapjeve të topave ndërsa ishte në një tabelë ekuilibri me sy mbyllur. Rush ishte mbajtësi fillestar i rekordit dhe ndërkohë tani ka fituar rekordin për herë të tretë me 2,346 kapje.
Një pinguin Magelanik noton 8000 kilometra çdo vit për t’u takuar me njeriun që i shpëtoi jetën. Joao Pereira de Souza e gjeti pinguinin mes shkëmbinjve të një plazhi lokal në vitin 2011.