Kuriozitete
Dy pjepra të famshëm ”Yubari” të Japonisë u shitën për 3 milionë jen (23,605 dollarë) në një ankand të hapjes së sezonit në qytetin verior të Sapporo.
Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi la telefonin hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi 31 hamburgera te McDonald’s.
Dor Bahadur Khapangi nga Nepali është shpallur zyrtarisht si adoleshenti më i shkurtër në botë. Khapangi ishte i gjatë 73.43 cm.
Një 29-vjeçar ka braktisur partneren e tij pasi ra në dashuri me refugjaten ukrainase, e cila u strehua në shtëpinë e tyre.
Fakti që dritaret e avionëve janë të rrumbullakëta dhe jo katrore është se dikur kanë ndodhur dy aksidente të rënda ajrore. Dritaret katrore luanin një rol të madh në presionin ndaj metalit rreth tyre, çka kishte shkaktuar aksidentet.
Një grua angleze ka deklaruar se ka rënë në dashuri me një jashtëtokësor të padukshëm, duke shtuar se ai është më i mirë në shtrat se çdo tokësor.
Një çift në Angli kanë fituar plot 184 milionë paund në një lotari të përjavshme, duke siguruar shumën më të lartë të fituar ndonjëherë në një lojë fati dhe duke thyer çdo rekord në Britaninë e Madhe.
Kënaqësia e një ylli të aplikacionit TikTok u shndërrua në një dhimbje të vërtetë në të pasmet e saj, pasi u shpreh se i ngeci një lodër seksi dhe iu desh ta hiqte atë me ndihmë kirurgjikale.
Një vajzë u tarifua me 40 dollarë nga mjeku i saj pasi qau për një analizë gjaku.
Një mace nga Kharkiv, e cila ka mbledhur mijëra dollarë përmes llogarisë së saj në Instagram për strehimoret e kafshëve në Ukrainë, ka marrë çmimin ‘World Influencers and Bloggers’ në Francë.
Një burrë italian ishte aq i pakënaqur me çmimin e kafes në një lokal, saqë thirri edhe policinë. Pasi erdhi, policia vendosi që të gjobiste me 1000 euro pronarin e lokalit, që shërbente kafen me një çmim prej 2 eurosh.
Shamekia Morris, stiliste në Florida, ka zgjedhur që të mbulojë me tatuazhe të përkohshme djalin e saj një-vjeçar
‘Çadra e diellit’ e Gucci dhe Adidas kushton 1.600 dollarë dhe nuk është rezistente ndaj ujit.
Moderatori i njohur, James Corden ka zbuluar së fundmi se i lan flokët vetëm një herë në dy muaj.
Kampionati i mbajtjes në kurriz së gruas është një traditë finlandeze, e cila që nga viti 1992 është shndërruar në garë të përvjetshme sportive.
Qytetarët në Finlandë së shpejti do të mund të festojnë aplikimin e vendit për anëtarësim në NATO me një birrë të prodhuar posaçërisht për këtë rast.
Qyteti gjerman i Wuppertal është shtëpia e një prej linjave më të pazakonta të metrosë në botë. Ky tren qëndron “kokëposhtë”, për shkak të relievit të komplikuar të vendit.
Bota mundi të shihte për herë të parë imazhin e një vrime të zezë gjigante në qendër të galaktikës sonë që njihet edhe si “Rruga e Qumështit”, me astronomët që e etiketuan si një “gjigant të butë” me një dietë gati ekstreme.
Pasi kaloi 7 vjet tranzicion për t’u kthyer në mashkull, Alia Ismail ndërroi mendje dhe tani kërkon t’i hyjë procedurave sërish me qëllimin të rikthehet në femër.
Një çift indian ka hedhur në gjyq djalin e vetëm dhe bashkëshorten e tij, pasi nuk bënë fëmijë edhe pse janë të martuar prej gjashtë vitesh.
Një burrë ka zbuluar se po planifikon të ndajë organin e tij gjenital në gjysmë, si pjesë e përpjekjes së tij për tu bërë një “alien i zi.”
Një pasagjer pa përvojë në fluturim arriti të ulë me sukses avionin në një aeroport në Florida me ndihmën e kontrollorit të trafikut ajror, pasi piloti humbi ndjenjat.
Makinetat janë kërcënime më të mëdha për njerëzimin sesa peshkaqenët. Sipas një studimi, ju keni gjasa të vriteni dy here më shumë nga një makinetë se sa nga një peshkaqen.
Shtëpia luksoze e modës Balenciaga së fundmi ka nxjerrë në treg disa atlete të shkatërruara që shiten për 1850 dollarë.
Dhjetë infermiere dhe një mjeke në spitalin Liberty, Misouri, janë shtatzënë në të njëjtën kohë. Për më tepër, asnjë prej tyre nuk ishte e planifikuar.
Një grua që jeton në Mbretërinë e Bashkuar u martua me macen e saj të quajtur India për të shmangur kufizimet e pronarit të saj, të cilat e ndalonin atë të mbante kafshë shtëpiake në vendin ku jetonte.
Në total, Mozart shkroi mbi 600 pjesë muzikore, duke përfshirë 16 mesha, 14 opera, 41 simfoni, 27 koncerte për piano, 5 koncerte për violinë, 8 koncerte për instrumente frymore dhe orkestër e shumë të tjerë.
Një nuse u martua me një të afërmin e saj pasi dhëndri nuk arriti në kohë në ceremoninë e martesës.
Një qen i quajtur Patron, i cili ka ndihmuar vendin e tij, duke zbuluar më shumë se 200 mina të vendosura nga ushtria e Putinit u nderua me medalje nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.
Një udhërrëfyes në Nepal tashmë mund të konsiderohet një rekordmen i vërtetë, pasi ngjiti për të 26 herë malin Everest, diçka që nuk e ka bërë askush më parë.
Një qen i racës danez është kurorëzuar si më i larti në botë nga Libri i Rekordeve “Guinness”. Qeni 2-vjeçar është 1,046 metra i lartë.
James Cook është një artist që për të pikturuar përdor një makinë shkrimi. 25-vjeçari anglez nisi të bënte portrete të VIP-ave dhe punët e tij të mrekullueshme kanë bërë që mes fansave të tij të jetë edhe aktori i famshëm Tom Hanks.
Walter Orthmann është 100-vjeç dhe sipas Librit të Rekordeve Guinnes, është njeriu më jetëgjatë në të njëjtën kompani, me 84 vite punë.
Patrick Stuebing dhe Susan Karolewski, me origjinë nga Leipzig në Gjermani, janë vëlla dhe motër dhe kanë së bashku katër fëmijë, dy prej të cilëve janë me aftësi të kufizuara
Një burrë ka shkatërruar një supermakinë klasike, të cilën sapo e kishte blerë për rreth 600 000 euro, për shkak se nuk dinte ta ngiste.
Një studim kinez ka zbuluar se kur njerëzimi mund të ketë kontaktin e parë me jashtëtokësorët. Ekspertët e Universitetit të Pekinit mendojnë se në rastin më të mirë, duhen edhe 2000 vite të tjera, ndërsa në rastin më të keq, plot 400 mijë vjet.
Një burrë japonez, i cili në vitin 2018 u martua me një hologram, aktualisht ka një problem shumë të madh. Shkak u bë një problem në “software”, që e bëri hologramin të mos ketë më zë.
Ura prej xhami e ndërtuar në Vietnam, më e gjata në botë e këtij tipi është 632 metra dhe ndodhet rreth 150 metra nga toka
Sipas një studimi të fundit lidhur me seksin në zyrë, Gjermania mban vendin e parë me rreth 65% të ndërmarrjeve.